1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Magazin 'Yaşlı ve gururluyum'

Konusu 'Sadece Magazin Haberleri' forumundadır ve Papatya tarafından 1 Eylül 2012 başlatılmıştır.

1. Papatya
    Meşgul

Papatya Sözlerimi Geri Alamam.* Süper Moderatör

Beğenileri:
    5.770
    Ödül Puanları:
    10.980
    Yer:
    Seattle.
    Banka:
    4.917 ÇTL

Dünya rock tarihine 'tek ayak üzerinde flüt çalan müzisyen' olarak geçen Ian Anderson ve efsanevi grubu Jethro Tull, 10 Eylül'de İstanbul'a geliyor. Grup 40 yaşında olan müthiş şarkıları 'Thick As a Brick'i ilk kez İstanbul'da canlı çalacak. Şarkının 44 dakika sürdüğünü hatırlatalım. Ian Anderson, Cumartesi Postası'na konuştu

Jethro Tullın beyni Ian Anderson ve arkadaşları, Tuborg Gold sponsorluğunda Thick As A Brick parçasının 40. yılını kutlamak üzere İstanbula geliyorlar. Hemen belirtelim; Jethro Tull’un 1972 yılında yayınladığı 44 dakikalık tek bir şarkıdan oluşan Thick As A Brick albümü, dünya progressive rock tarihinin en önemli albümlerinden biri sayılıyor.
    2008 yılında 40. yılını kutlayan grubun efsane ismi Ian Anderson’la İstanbula gelme hazırlıkları içindeyken konuştuk. Pardon mail’leştik. Sözlerini Küçük Milton’ adlı hayali bir çocuğun, büyümenin zorluklarına ilişkin yazdığı şiirden alan Thick As A Brick ilk defa canlı olarak 10 Eylül’de İstanbulda seslendirilecek. Ian Anderson, bizimle hem bu ilkin heyecanını hem de müzik yolculuğunda geçirdiği değişimleri paylaştı.
    En sevdiğim Jethro Tull şarkısı Thick As A Brick’. Sizin favori parçanız hangisi?
    O zaman çok şanslısın, çünkü Thick As A Brick şarkısını kesintisiz, 46 dakika boyunca İstanbul konserinde çalmaya geliyoruz! Benim için favori şarkımı seçmek çok zor ama yine de bir deneme yapayım: Budapest, Locomotive Breath, Bungle In The Jungle ve tabii ki Thick As A Brick.
    Evet, önümüzdeki ay İstanbul’da çalacaksınız. Neden Thick As A Brickin kutlaması yapılıyor?
    Thick As A Brick 40 yaşında ve bunu kutlamanın vakti geldi. Aynı zamanda bu sene Thick As A Brick 2 albümünü çıkardım. Gerald Bostock (şarkıdaki hayali bir karakter) ile tanışmak, 40 yıl içinde ona neler olduğunu ve 49 yaşında neler yaptığını görmek istedim. Bu arada; Thick As A Brick 2yu Jethro Tull albümü olarak değil, solo albüm olarak çıkarttım.
    Farklı ülkelerdeki farklı müzisyenlerle çalmayı seviyor musunuz?
    Farklı ülkelerden yetenekli müzisyenlerle çalmak çok zevkli. Oradan birini tanıyorsam ya da yetenekli bir müzisyenle çalmam için teklif geldiyse, denemek isterim. Ama öncelikle müzisyenin yetenekli olduğundan emin olmalıyım.
    21 yıldır Türkiyeye gelip konserler veriyorsunuz. Bu süre içinde Türkiye hakkındaki fikirleriniz değişti mi?
    Kesinlikle ilk başta Türkiye hakkında hiçbir şey bilmiyordum. Orada insanların şarkılarımızı bildiğinden habersizdim. Şu anda Türkiyede saygıdeğer bir hayran kitlesine sahibiz.
    Flüt çalabilen rock yıldızı
    Kimileri sizi Peter Pana benzetiyor. Sizce de öyle mi?
    Bence ben değil, Cliff Richard aslında Peter Pan’a benziyor!
    Gitar, mandolin, buzuki, flüt, saksafon gibi farklı enstrümanlar çalabiliyorsunuz. Ama galiba kendinizi en iyi flüt çalarak ifade ediyorsunuz?
    Sanırım öyle. En azından, rock müzisyenlerinin içinde ciddi bir azınlık flüt çalabiliyor!
    Neden gitar değil de flüte başladınız?
    Armonika ile başladım ama orijinal değildi. Elektrogitar çalmaya hiç odaklanmadım, çünkü hiçbir zaman Eric Clapton kadar iyi olabileceğimi hissetmedim. Bu nedenle yetenekli gitaristlerle çalıyorum.
    Müzikteki ilham kaynaklarınız kimler?Ve bu ilham kaynakları yıllar içinde değişime uğradı mı?
    Müziğe başladığımda ilham kaynaklarım blues ve souldu. Ama bugünün soul müziği değil. Daha sonra, folk ve klasik müzikten çok etkilendiğimi söyleyebilirim. Özellikle barok tarzından.
    Umarım 50nci yılı da kutlarız
    Sahnede özgün bir imajınız ve kimliğiniz var. Bu da sizi diğer rock müzisyenlerinden ayırıyor. Bunu nasıl başarıyorsunuz?
    Özel bir sırrınız var mı? Bu söyleyemeyeceğim bir sır. Sanırım, bir rock grubunda flüt çalmak özgün bir imaj yaratılmasını sağlıyor.
    Günümüzde müzik, dijital platformlarda çalınıyor. Siz buna nasıl uyum sağlıyorsunuz?
    Bu durumun avantajları ve dezavantajları ne? Dürüst olmak gerekirse, bizim hayran kitlemizin yaş grubu oldukça yüksek. Bu nedenle analog ses sistemlerini tercih ediyor. Daha genç hayranlarımız için, eski albümleri, gelişen teknolojiyi kullanarak yeniden düzenliyoruz, böylece dijital platforma ayak uydurabiliyoruz. Bazen sonuç mükemmel oluyor, bazense dijital sistemde dinlediğimiz zaman kayıtta bazı kayıplar oluştuğunu farkediyoruz.
    2008’de Jethro Tullun 40. yılını kutladınız!
    İşte o zaman hem yaşlandığımı hem de yaptığım şeyden ne kadar gurur duyduğumu anladım. Birçok ülkeyi ziyaret edip tarihimize kazınmış birçok farklı şarkıyı çaldık. Umarım 50. yıl turumuzu da gerçekleştirebiliriz
    60 milyon albüm satışı 2500’den fazla konser
    Jethro Tull, 1968’de, blues kökenli iki yerel İngiliz grubu olan John Evan Band ve McGregor’s Engine’in birleşmesiyle oluşan ve İngiltere’de kurulan bir progresif rock grubu. Jethro Tull şimdiye kadar toplam 30 albüm çıkardı ve Londra’nın meşhur Marquee adlı kulübündeki ilk performanslarından bu yana 60 milyon albüm sattı. Grup, 30 yılda, 40 ülkede toplam 2500’den fazla konser verdi.
    Grup adını 18. yüzyılda yaşamış olan, çok ihtiyaç duyulan tarım makinesini yaratan İngiliz bir çiftçinin isminden aldı. Grubun kurucusu ve solisti Ian Anderson, 1947 İskoçya doğumlu. Anderson, hayranlarının yakından bildiği üzere, çoğu Jethro Tull performansının ayrılmaz parçası olan etnik flüt ve akustik gitar ve mandolin türevi enstrümanları genellikle tek ayak üzerinde çalıyor.

Sayfayı Paylaş