1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Yaşlılıkta Kemik Erimesi

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve ~meLek~ tarafından 5 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. ~meLek~

  ~meLek~ GalataSaray'ım

  Katılım:
  15 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  3.046
  Beğenileri:
  191
  Ödül Puanları:
  3.330
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Öğrenci (:
  Yer:
  Napcan geLcenmi ki?
  Banka:
  168 ÇTL
  Yaşlılıkta Kemik Erimesi

  Demişti ki: "Rabbim şüphesiz benim kemiklerim gevşedi ve baş yaşlılık aleviyle tutuştu; ben Sana dua etmekle mutsuz olmadım." (Meryem Suresi 4)

  Meryem Suresi'nin 4. ayetinde geçen "vehene" kelimesi "gevşedi zayıf düştü yetersiz kaldı" anlamlarına gelmektedir. Bu ayette yaşlılıkla birlikte kemikte olan değişimi tarif etmek için kullanılan kelime son derece hikmetlidir. Ancak günümüz teknolojisiyle detaylı ölçümleri yapılabilen kemik taramaları "kemik erimesi" olarak bilinen hastalığın görüntülenmesini mümkün kılmıştır.

  Tıpta "osteoporoz" olarak tanımlanan bu hastalık kemiklerin kütle kaybetmesine yol açan kemik metabolizması hastalığıdır. Osteoporozun kelimesi; osteo (kemik) ve poroz (delikli) kelimelerinin birleşmesinden oluşur. Kemik bal peteği görünümünde olup başta kalsiyum olmak üzere önemli mineralleri depolar. Kırk yaş civarında kemik kütlesi yavaş yavaş azalmaya başlar. Daha çok yaşlılarda görülen ve kemik dokusunun yoğunluğunun azalmasıyla ortaya çıkan bu hastalık ileri düzeylere geldiğinde kemiklerin kolaylıkla kırılabilmesine neden olmaktadır.

  Röntgen ışınlarının dahi 1890'larda keşfedildiği düşünülürse geçmişte kemiklerle ilgili bir tespitte bulunmanın zorluğu daha iyi anlaşılacaktır. Kuran'da asırlar öncesinde günümüz tıp bilgilerini destekleyen tespitlerin yer alması Kuran'ın Allah Katından olduğunun açık göstergergelerinden biridir.
  (makale harun yahya)
   
Benzer Konular
 1. jeriko
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  782
 2. Suskun
  Mesaj:
  5
  Görüntüleme:
  181.754
 3. BeReNN
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  685
 4. jeriko
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  671
 5. arz-ı hal
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.114
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş