1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Yatırım fon ve ortaklıklar ile ilgili istisnalar

Konusu 'Muhasebe' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 9 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.703 ÇTL
  Yatırım fon ve ortaklıklar ile ilgili istisnalar

  Türkiye’de kurulu bulunan aşağıda yazılı yatırım fonu ve yatırım ortaklıklarının kazançları kurumlar vergisinden istisna bulunmaktadır;

  1) Menkul kıymetler yatırım fonları veya ortaklıklarının portföy işletmeciliğinden doğan kazançları,
  2) Portföyü Türkiye'de kurulu borsalarda işlem gören altın ve kıymetli madenlere dayalı yatırım fonları veya ortaklıklarının portföy işletmeciliğinden doğan kazançları,
  3) Girişim sermayesi yatırım fonları veya ortaklıklarının kazançları,
  Girişim Sermayesi yatırım fon ve ortaklıkları; kayıtlı sermaye sistemine tâbi olarak kurulan ve çıkarılmış sermayelerini esas olarak, girişim şirketlerinin risk sermayesi yatırımlarına yönelten kuruluşlardır. Girişim şirketi ise Türkiye’de kurulmuş veya kurulacak olan, gelişme potansiyeli taşıyan ve kaynak ihtiyacı bulunan ortaklıkları ifade etmektedir.
  4) Gayrimenkul yatırım fonları veya ortaklıklarının kazançları,
  5) Emeklilik yatırım fonlarının kazançları,
  6) Konut finansmanı fonları ile varlık finansmanı fonlarının kazançları.

  Menkul kıymet yatırım fonları ve yatırım ortaklıkları ile altın ve kıymetli madenlere dayalı yatırım fon ve ortaklıklarının sadece portföy işletmeciliğinden doğan kazançları kurumlar vergisinden istisna tutulmuş iken diğerlerinin kazançlarının tümü kurumlar vergisinden istisna kılınmıştır.
  Diğer taraftan kurumlar vergisi açısından istisna olan bir kısım yatırım fon ve ortaklıklarının kazançları üzerinden GVK’nın 94’üncü maddesi uyarınca kesinti yapılmak suretiyle belli oranlarda vergilendirilmektedir.
   

Sayfayı Paylaş