Yaz Sıcaklıklarında alerjik göz hastalıklarına dikkat.

Katılım
7 Şbt 2007
Mesajlar
1,111
Beğeniler
19
Şehir
VAN
#1
Prof. Dr. Halil Bahçecioğlu

T.C İstanbul Bilim Üniversitesi Avrupa Florence Nightingale Hastanesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı
1.Yaz mevsiminde güneş gözlerde ne gibi spesifik hastalıklara neden olur?

Cevap: Yazın özellikle alerjik göz hastalıklarında bir artış izlenilir. Ayrıca konjunktivit, göz nezlesi bu aylarda daha sık görülür. Bunun yanında katarakt gelişimi ve sarı nokta hastalığının oluşumunda da güneş ışığı etkilidir.Halk arasınsa gözde büyüyen et oluşumu olarak bilinen göz yüzeyinde kabarık kızarık kitleler de güneşle beraber büyür.

2. Yazın sıkça görülen göz infeksiyonları nasıl ortaya çıkar belirtileri nelerdir ? nasıl korunabiliriz?
Cevap: Yazın görülen göz infeksiyonları genelde bu mevsimde görülen kuru, sıcak, tozlu, polenli havalardan veya havuzlardan bulaşır. Gözlerde kızarıklık, çapaklanma ve kaşıntı ile kendini gösterir. Bunun için kuru , tozlu, polenli ortamlardan uzak durmak ve serinlemek için girilen havuzlarda hijyene dikkat etmek ve alerjenlerden korunmak gerekir.

3.Yaz mevsimi ile birlikte alerjik göz nezlesi vakalarında artış var mı ? Ne önerirsiniz, nasıl korusunlar gözlerini?
Cevap: Alerjik konjuntivit bu aylarada artar çünkü güneş ve tozlu, polenli ortam buna musait bir zemin oluşturur. Bu nedenle alerjik kişiler bu tür ortamlardan uzak durmalıdırlar.


4.Alerjik Göz nezlesi olan bir kişi hemen doktora gitmeli mi?
Cevap:
Yazın özellikle alerjik göz hastalıklarında bir artış görülüyor.Klima nedeniyle oluşan kuru havada hastalığı tetikliyor. Kaşıntı ve ağırlıklı olarak gözde yanma ile ortaya çıktığı için göze eller değmeden Alerjik göz nezlesi olan bir kişi her neredeyse mutlaka en yakın göz doktoruna gitmeli.

5.Doktora ulaşamayacak bir durumda ise ilkyardım olarak ne yapmalarını önerirsiniz?
Cevap: Ben çayla pansuman yapmalarını tavsiye ederim. Demlendikten sonra uzun süre beklemiş çayın içinde antiseptik maddeler oluşur. Bunlar neredeyse bir antibiyotik görevi görür. O Yüzden göz arpacığı,kirpik dibi iltihabı ve göz nezlesine çayla pansuman çok iyi gelir.


6.Açık renk gözler güneş ışınlarına karşı daha mı hassastır koyu renk gözlerden ?
Cevap: Evet, Açık renk gözler koyu renk gözlere oranla daha az pigment
içerdiğinden ışığa karşı daha hassastır.

7.Alerjik göz nezlesi bulaşacımıdır ? Kişiden kişiye geçer mi?
Cevap: Bulaşıcıdır. Örneğin sizde göz nezlesi var elinizle gözünüzü kaşıdınız ve benim elime değdiniz bana göz alerjinizin bulaşma olasılığı çok yüksektir.
Bu nedenle eller göze değmemeli ve sık sık eller yıkanmalıdır.

8.Havuzdan göz alerjisi buşar mı?
Cevap:Evet çok hızla bulaşır. Şöyle göz nezlesi olan bir kişi havuza girdi. O havuza giren diğer kişilerde alerjik göz nezlesine yakalanır.

9.Yaz aylarında dünyaya ulaşan ultraviyole ışınları artıyor. Bu durumda yaz mevsiminde güneşin zararlarından gözlerimizi korumak için alınacak tedbirleri sıralar mısınız?
Cevap: Ultraviyolenin zararlı etkilerinden korunmak için öncelikle güneş ışınlarının en dik geldiği zamanlarda dışarı çıkmamak gerekir.Ayrıca Ultraviyole koruyuculu güneş gözlükleri nin kullanılması güneşten korunma için çok çok önemlidir.
Plajda , ultraviyole ışınlar kumdan ve sudan saçılarak gözümüze daha yoğun geldiğinden mutlaka plajda gölgede dahi olsak ultraviyole koruyucu güneş gözlüklerinin takılmasını tavsiye ederiz.

10.İyi bir güneş gözlüğü seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Kaliteli güneş gözlüğü hangi özellikleri içinde barındırmalı?
Cevap: Normalde karanlık ortamlarda göz bebeklerimiz büyür ve böylece daha çok ışık göz bebeklerimizden içeri girer. Eğer % 100 ultraviyole koruyuculuğu olmayan bozuk camları takarsak karanlık bir ortam oluşacağından göz bebeklerimiz genişleyecektir. Koruyuculuk oranı düşük olan bu camlardan geçen UV ışınları gözümüze zarar verecektir. Bu nedenle alacağınız gözlükler kesinlikle %100 UV koruma sertifikalı olmalı ve kaliteli cam taşımalıdır. Bunun yanında numarasız normal güneş gözlüklerinin camları astigmatlı veya istenmeyen göz numaraları içermemelidir.

11.Havuzlarda bulunan klor gözleri nasıl etkiler ? Gözlerimizi havuzun klorlu sularından nasıl korumalıyız?
Cevap: Havuzlara girerken özellikle gözümüzü klordan ve mikroplardan korunmak için yüzücü gözlüklerinden takmak oldukça faydalıdır.

12.Kontakt lens kullananlar yaz aylarında güneş gözlüğü takabilirler mi? Kontakt lensler yaz aylarında nasıl kullanılmalı?
Cevap: Kontakt lens kullananlar güneş gözlüğünü takabilirler ve faydalıdır. Kontakt lens kullananlar bu aylarda lens temizliğine dikkat etmeli ve havuzdan bulaşacak mikroplara karşı uyanık olmalıdırlar. Gözde kontakt lens ile suya girmek akıllıca değildir

13.Göz yaşı eksikliği olan hastaların gözleri yazın daha mı çok kurur? Bu hastalar ne yapmalı güneşe çıkarken?
Cevap: Kuru göz hastalığının kaynaklandığı sebebe göre göz yaşı ihtiyacı yazın artabilir. Kuru göz hastaları direkt güneş ışığına maruz kalmamaya çalışmalı, güneş gözlüğü takmalı ve yapay göz yaşı damlalarının kullanım sıklığınıı arttırmalıdırlar.

14.Gözler güneşten cildimiz gibi yanar mı? Güneş gözlerde nasıl tahribatlara yol açar?
Cevap: Güneş ışınları gözde katarakt ve sarı nokta hastalığı oluşumda direkt etkilidirler.Göze gelen yoğun güneş ışını fotooksidatif stres denilen bir tahribatla göz merceğimizin ve en keskin görmeden sorumlu gözün arkasındaki görme merkezi sarı noktanın yapısını bozup görmeyi direkt kötü yönde etkiler.

15.Çocukların gözlerini güneşten nasıl koruyabiliriz. Çocuklar güneş gözlüğü kullanmalı mı?
Cevap: Çocuklarda güneşin zararlı etkilerinden korunmak için %100 uv filtreli kaliteli, güneş gözlüğü takmalıdır. Ayrıca ebeveynler de çocukları güneş ışığının dik geldiği saatlerde dışarı çıkarmamalıdırlar.
 
K

Kayıtsız Üye

Ziyaretçi
#2
Ben bu gün doktora gittim. Lens kullanmak istediğimi söyledim. Yüzüme bakıp nasıl anladıysa alerjim olduğunu anladı. Bu sebeptende solüsyonlara karşı alerjim olabileceğini söyledi. Anlamadığım konu böyle bir şey mümkün mü? Yani alerjim var diye gözümünde alerjisi olabilir mi? Yani bunu muayeni etmeden nasıl anlayabildi? Yada solüsyonların alerji yapmayanları var mı? Acaba bilgisi olan biri cevap verebilir mi?
 

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,248
Takım
GALATASARAY
#3
Ben bu gün doktora gittim. Lens kullanmak istediğimi söyledim. Yüzüme bakıp nasıl anladıysa alerjim olduğunu anladı. Bu sebeptende solüsyonlara karşı alerjim olabileceğini söyledi. Anlamadığım konu böyle bir şey mümkün mü? Yani alerjim var diye gözümünde alerjisi olabilir mi? Yani bunu muayeni etmeden nasıl anlayabildi? Yada solüsyonların alerji yapmayanları var mı? Acaba bilgisi olan biri cevap verebilir mi?
Doktor değilim ama bende alerji hastasıyım.
Alerji ve astım aynı şey değil bildiğim kadarıyla
Yalnız bilgili insanlar bile anlıyor sanırım alerjin olup olmadığını
Mesela ben alerji olduğumu bilmeden önce bende olduğunu söyleyen olmuştu ki doktorlar zaten anlar bunu :)
Önce neye karşı alerjin olup olmadığını öğrenmelisin. Eğer toza, ağaçlara falansa gözlerde etkilenir.
Ve göz her cisme karşı hassas olur.
Benim gözümü mesela bir göz kalemi bile alerji yapabiliyor. Uzun süre gözlerim kaşınır.

Hele lens daha tehlikeli olabilir senin için. Bu yüzden önce bir alerji testi yaptır derim.
 
Top