Yazılardan Fal Tutmak!

İLkİm*

MaviKuş ~
Özel üye
Katılım
22 Ksm 2009
Mesajlar
5,311
Beğeniler
168
#1
Yazılardan Fal Tutmak!
Dün bir arkadaşım arayıp, yazılarımdan fal tuttuğunu söyledi. Güldüm tabii! İnsanın canı eğlenmek istiyorsa, her şey ona bahane olabilir.

Hayat kısmen seçimlerimizden, biraz da kaderimizden ibaret gibi geliyor bana. Yaşamın rengi de burada saklı olmalı. Tesadüf, mucize, sihir, her neyse ismi; o da devreye giriyor zaman zaman ancak yine de işin asıl kısmı bizim ellerimizde sanırım.

Yaşamın ne kadar zor ve ağır olduğunu hepimiz biliyoruz. Kim bilir siz şu anda hangi sıkıntının ortasındasınız? Sorumluluklar, beklentiler, üzüntüler, kayıplar var ama bir tarafta da mutluluk var. Hayat hiçbir zaman düz bir grafik çizmiyor. Sevinçler de, üzüntüler de, belirli zamanlarda yükselip alçalıyor.

Her şey anlarda saklı! Size iyi geliyorsa, o anınızı keyiflendiriyorsa, kahve kapatın, bakla açtırın, iskambili karıştırın, şarkı tutun ya da arkadaşım gibi, yazılardan fal tutun. Her saniye bir seçim yapıyoruz. Şu yazıyı oluştururken kullandığım her kelime, benim seçimim.

O gün çay içip içmemeye karar vermekten tutun da, hayatınızı değiştirecek radikal kararlara kadar, hepsi seçimlerimizden oluşuyor. Seçtiğimiz her şeyin doğru olduğunu söyleyemem ama her seçimin bizi yaşamın bir başka halkasına sürüklediği de gerçektir. Bunu ancak, aradan geçen zaman onaylıyor.

Eskiden Bostancı'da otururdum. Köprüden geçip eve dönerken, her seferinde aynı kararsızlığı yaşardım. Köprü çıkışında yol üçe ayrılır: E-5 karayolu, minibüs yolu ve sahil yolu! Eve bu üç yoldan da gidebilirdim. Hepsi aşağı yukarı aynı mesafededir.

Her defa o ayrıma geldiğimde frene basar, “acaba hangi yoldan gitsem?” diye düşünürdüm. Sonunda birini seçerdim elbette ama aklım hep diğerlerinde kalırdı. Öteki yoldan gitseydim, olacaklar değişir miydi? Bu sorunun cevabı yok!

Madem seçimlerimizin sonuçlarını yaşıyoruz, bugün kendimiz için mutluluk verici bir şey seçelim. Bugün kendinize yarım saat hediye edin. Sadece kendiniz için bir şeyler yapın. Aklınıza ne gelirse, hangi arada fırsat bulabilirseniz!

Bir dilim çikolatalı pasta, balkonda bol köpüklü bir Türk kahvesi, almayı çok isteyip de ertelediğiniz bir kitap, iş çıkışı izlemediğiniz bir film, öğle tatilinde en sevdiğiniz şarkıları dinlemek, piyango vurduğunda yapacaklarınızın listesi, canınız ne istiyorsa onu seçin. Bir teklifim daha var! Hadi, şu anda bir dilek tutun. Gerçekleşirse, bana dua edersiniz. Olmazsa, bu yazıdan açılan fal gerçekleşmiyor demektir. Yine de, gülümseyin!....

Candan Ünal
 

patik

Özel Üye
Özel üye
Katılım
24 Arl 2009
Mesajlar
2,868
Beğeniler
402
Şehir
Kayseri
#2
Hayatı içinden geldiği gibi yaşamak, kim ne derse desin, hep gülümseyebilmek, tüm olumsuzluklara rağmen hayata sımsıkı tutunup yaşamayı sevmek... Aslında çok kolaydır, bunu zorlaştıran yine biziz, kaygılarımız, düşüncelerimiz, saplantılarımız, değerlerimiz... Ve daha nicesi seçimlerimizi etkiliyor. Aslında hiç kimse kendisi için yaşamıyor, ailemiz, sevdiklerimiz seçimlerimizde her zaman öncelikli. Seçimler ilgisiz de olsa yine bu değerler etkiliyor.
 

Benzer konular

Top