Yemek Masası Malzemeleri

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,530
Beğeniler
6,248
Takım
GALATASARAY
#1
1- Masa Örtüsü (Nappe) Masayı örten örtü.
2- Kapak (Napperon) Esas masa örtüsünü temiz tutarak bir kaç defa kullanabilmek için masa örtüsünün üst kısmına kapanan ilâve küçük masa örtüsüne kapak denir.
3- Peçete (Serviette) Masa örtüsü ile aynı kumaştan yapılmış veya masa örtüsüne uygun başka bir kumaştan yapılmış 50x50 ebadındadır. Kahvaltı peçeteleri 30x30 ebadındadır.
4- (Molöton (Muflan) Molleton) Masanın üzerine önce muflon sonra masa örtüsü serilir. Muflon masa örtüsünün kaymamasını ve masanın üzerine kazaen dökülecek herhangi bir şeyi emmesi, tabakla masa arasındaki gürültüyü önlemesi için kullanılır.
5- Mus (Mousse) Yukardaki muflon'un yerine kullanılır. Dökülecek şeyi emme yeteneği olmadığı için tercih edilmez, oyun masaları için daha elverişlidir.
6- Set: Masa örtüsüz yemek yenilebilecek üzerleri düzgün masalarda tabağın altına konan 50x30 ebadında kâğıttan veya hijenik diğer şeylerden veya kumaştan yapılmış tabak altı peçetesine (set) denir veya Amerikan servisi denir.
7- Menaj (Menages) Tuzluk, biberlik, biber değirmeni, hardal, muhtelif baharatlar, ketçap varçester, tabasko sirke zeytinyağı rende peyniri, şeker vs. gibi malzemelerin sofrada kullanılacak şekilde hazırlanmasına Menaj denir. Bunlardan yalnız tuz ve biberlik önceden yemek masasına konur, diğerleri ise kullanılacağı yemeğe göre masaya getirilir.
8- Kuver (Couvert) : Yemek yeme usulüne göre yemek takımlarının yemek masasının üzerine yerleştirilmesine kuver denir. Kuver kelimesi binlerce yıl eskidir. Yemek bıçağı ismi bilinmeyen birisi tarafından tunç devrinde icad edildi, kaşık beş bin sen eönce firavunlar tarafından icad edildi. Çatal onbeş - onaltıncı asırda İtalyan rönesansı zamanında icad edildi. Zamanın asilzadeleri çatalın icadı ile artık yemek yeme için uzun kola ihtiyaç kalmadı diyerek sofralarında komple kuverle yemek yemeğe başladılar.
 

Benzer konular

Top