1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Yeni Anne Rehberi

Konusu 'Anne - Çocuk Sağlığı' forumundadır ve Papatya tarafından 17 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. Papatya

  Papatya MEN SEBETE NEBETE... Süper Moderatör

  Katılım:
  6 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  17.117
  Beğenileri:
  6.454
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Seattle.
  Banka:
  175 ÇTL


  Bebeğin doğum sonrası ilk dönemlerinde beslenmeleri çok önemlidir. Yeni doğan bebekleri her 3 saatte bir emzirmek gerekmektedir.

  Acıbadem Kocaeli Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr Ali Kaya yeni doğan bebeklerin daha sağlıklı beslenmeleri için 3 saatte bir emzirmeleri gerektiğini vurguladı.

  Dr Ali Kaya yeni doğan beslenmesi ile ilgili şunları aktardı;

  " Yeni doğan beslenmesi çok önemlidir. Bu sebeple emzirme zamanı geldiğinde bebeğiniz uyuyor olsa dahi onu uyandırıp emzirmenizde fayda var. Özellikle doğum sonrası bebeğiniz önemli bir kilo kaybı yaşadıysa bu duruma daha da dikkat etmelisiniz.

  Ancak ilk dönemden sonra bebeğiniz normal kilosuna kavuştuğunda onu emzirmek için uyanmasını bekleyebilirsiniz. Doğumdan itibaren bebek her istediğinde emzirilmelidir. İlk aylarda bebek uyandığında genellikle açtır ve emzirilmek ister. İlk haftalarda emzirme aralıkları bir saat, iki saat gibi çok kısa olabilir.

  Her emzirme sonrası memede yapılan süt miktarı biraz daha artacağından, zamanla beslenme aralıkları uzayacaktır. Gün içinde ya da bebekten bebeğe emzirme sıklığı ve süreleri değişebilmekle birlikte ortalama 2-4 saattir. Ancak beslenme aralıkları için belirli saat aralıkları koymamak gerekir. Bebek her istediğinde emzirilmeli ve memelerin düzenli olarak boşaltılması sağlanmalıdır. Memelerin düzenli boşaltılması, süt yapımı için en iyi uyarandır.

  Bebeğin acıktığını nasıl anlarım?

  Bebeğin acıktığını ve emmeye hazır olduğunu gösteren belirtiler şunlardır; atiklik, kol ve bacaklarını oynatma, başını döndürme, elini ağzına götürme, el ve parmak emme, memeyi arama, dudak şapırdatma, emme hareketi yapma, hızlı nefes alarak ses çıkarmanın artmasıdır. Bu belirtiler görüldüğünde bebekler hemen emzirilmelidir.

  Ağlama daha geç acıkma belirtisi olduğu için bebeğin ağlaması beklenmemelidir.


   
Benzer Konular
 1. BIYIKLI
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  968
 2. KıRMıZı
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  604
 3. yeşüLL
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.330
 4. Papatya
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  489
 5. dderya
  Mesaj:
  420
  Görüntüleme:
  14.745
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş