Yeni doğan bebekler hakkında hiç bilmedikleriniz

'katniss'

Forum Gururu
Katılım
13 Hzr 2013
Mesajlar
2,489
Beğeniler
267
Yaş
25
Şehir
Yerin altından
#1
Bir bebek doğduğunda %100 işitme gücüne sahip değildir. Orta kulak hala sıvı doludur. Ama tek bir sesi diğerlerinden ayırmayı başarırlar. Annelerinin sesini=)Hepimiz yeni doğmuş bebeklerin çok ağladığını düşünürüz. Aslında onların hiç gözyaşları akmaz. Gözyaşı kanalları ilk başta gözü nemlendirmek ve yağlamak için sıvı ürettiğinden ancak 1-3 aylığa ulaştıklarında gözyaşları oluşmaya başlar.=)Yeni doğmuş bebekler çok hızlı nefes alıp verir. Yetişkinlerde bu sayı dakikada yaklaşık 10-12 iken bebeklerde 40 civarındadır.
Her 3 bebekten birinin doğum lekesi vardır.=)
Bebekler doğduklarında miyopturlar, uzağı iyi göremezler. Görüş mesafeleri 25-30 cm den fazla değildir

İnsanlar yetişkinlerde daha fazla kemik var diye düşünebilir. Ama bir bebek doğduğunda 270 kemiğe sahiptir. Yetişkin olduğunda bu sayı 206 ya düşer. Kemik kaybının nedeni doğduğunda çoklu kemik yapısındaki kafatasının tek parça haline dönüşmesidir.Hiç dakikada kaç bebek doğduğunu merak ettiniz mi? Her iki saniyede bir 9 bebek doğar. Yani doğru cevap yaklaşık 255.
Bebekler 5 aylık olduklarında, doğdukları zamanki ağırlıklarının iki katına ulaşırlar


Gözün rengi irisin arkasında bulunan parçacıklar ve irisin ana dokusundan geliyor. Ana dokudaki melonin / pigment genellikle doğduklarında gelişmemiştir ve bebekler mavi gözlü doğar. 6 ay ile 12 ay olduklarında melonin bebeğinizin genetiğine uygun olarak (mavi, kahverengi, ela, vb) asıl rengini alır.
 

Benzer konular

Top