1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Yeni Doğan Bebeklerde Bağırsak Tıkanıklığı

Konusu 'Anne - Çocuk Sağlığı' forumundadır ve Joker7238 tarafından 3 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Joker7238

  Joker7238 _Pure Love_

  Katılım:
  23 Haziran 2013
  Mesajlar:
  559
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  620
  Meslek:
  Eczacı Teknisyeni
  Yer:
  Batman
  Banka:
  181 ÇTL
  Mekonyum denen ilk kaka yenidoğanın bağırsak içeriğidir ve yaşamın ilk iki günü içinde dışarı atılır. Yüzde 80 oranında su, ayrıca safra, bağırsak salgıları, bağırsak hücreleri ve dölüt evresinde biriken bazı artıklardan oluşur.

  İlk kakaya bağlı bağırsak tıkanıklığı belirtileri, yaşamın ikinci günü ortaya Çıkar. Çıkarılan dışkı miktarı çok azdır ya da hiç yoktur. Ardından safralı kusmayla su kaybı gelişir. Düzbağırsak (rektum) muayenesinde anüs kanalının anormal ölçüde daraldığı görülür. Bazı olgularda bu muayeneden sonra tıkaç açılır; bebek gaz çıkarır ve içerideki ilk kakanın çoğunu atar. İlk kaka koyu renkte ve incebağırsağın son bölümündeyse cerrahi girişim gerekir. Tıkacın atılmasından sonra bağırsak işlevleri hâlâ normale dönmemişse, ter testiyle mukovisidoz (kistik fibroz) ya da düzbağırsak biyopsisiyle megakolon (anormal kalınbağırsak genişlemesi) olasılığı araştırılır.
   

Sayfayı Paylaş