1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Yeni SBS Modeli Açıklaması

Konusu 'Öğrenci Salonu' forumundadır ve aslann tarafından 4 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. aslann

  aslann Ülken İçin Yaşa Aşkın İçin Öl!

  Katılım:
  25 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  6.888
  Beğenileri:
  515
  Ödül Puanları:
  6.080
  Cinsiyet:
  Erkek
  Yer:
  MAVİ
  Banka:
  844 ÇTL
  [​IMG]


  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, temel eğitimden orta öğretime geçiş modeli hakkında açıklamalarda bulunuyor. İşte Avcı'nın açıklamaları;


  Bugünlerde yaklaşık 1 milyon gencimiz yerleştikleri orta öğretim kurumlarına başlayacaklar. Bugünkü basın toplantımızın ana konusu 2013-2014 eğitim öğretim yılından itibaren orta öğretime yerleştirme sistemine güncellemeyi tanıtmak.

  Hükümet olarak iktidara geldiğimiz 2002'den bugüne kadar eğitim alt yapısını iyileştireceğimize okula alternatif eğitim kurumlarını okullara dönüştüreceğimizi sınav odaklı sistemimizi sınıf odaklı sisteme dönüştüreceğimizi beyan ettik. 16 ilde yapılan çalıştaylarla modelin son şekli verildi. Farklı fikirler alındı.

  Bugün bu hedeflerden birini daha hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Kısa vadede merkezi sistemi kaldırıyoruz. Okulu sınıfı okuldaki sınıftaki kazanımları ortaya çıkarıyoruz.

  TEST SINAVLAR YERİNE AÇIK UÇLU KLASİK SINAVLAR

  Test sınavlar yerine açık uçlu klasik sınavlar yapmayı. Tabletlerden yararlanmayı, yazılı sınavlarla yerleştirmeyi planlıyoruz.

  Uzun vadede ise öğrencilerin ortaöğretim kurumlarına yerleştirilmesinde onların sanatsal sportif etkinliklerinin değerlendirildiği bir yaklaşımı hayata geçirmeye çalışıyoruz.

  Eklentilerinin zenginleştirildiği sistemin kendisini yeni koşullara uyarladığı süreç söz konusu. Sosyal sanatsal sportif etkinliklere vakit ayıracaksınız. Sevgili öğrenciler arkadaşlarınızla ailenizle daha çok vakit geçireceksiniz.

  Ya sınava giremezsem stresinde olmayacaksınız. Bu uygulama uzun yıllardır üzerinde çalışılan bir uygulama.

  Öğretmenlerimizin üzerindeki yük, velilerimizin çocuklarını okutma gayreti, öğrencilerimizin yetenek ve meraklarının sisteme dahil edilmesi göz önünde bulunduruldu. Eğitimin sadece görev değil ağır sorumluluk olduğunu hatırlatmak istiyorum.

  İŞTE YENİ SİSTEM


  8’inci sınıflara uygulanacak merkezi yazılılar 6 dersten yapılacak

  İki yazılısı olan derslerden ilki, 3 yazılısı olanlardan da ikincisi merkezi olarak düzenlenecek

  Sınavlar iki okul gününe yayılacak. O günlerde okullar tatil edilecek

  Sorular çoktan seçmeli olacak. 4 yanlış 1 doğruyu götürmeyecek

  İleride sınavlar, açık uçlu soruları da içerecek hale getirilecek

  Sınava giremeyen öğrencileri, telafi sınavlarına belirlenen merkezlerde girecek

  Liselere yerleştirmelerde 6, 7 ve 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanlarının ortalamasının yüzde 30’u ile 8’inci sınıf ağırlıklandırılmış merkezi sınav puanının yüzde 70’inin toplamı kullanılacak

  Yıl sonu başarı puanı, not ile değerlendirilen tüm derslerin ağırlıklı yıl sonu puanlarının o dersin haftalık ders saati sayısı ile çarpımının o sınıfa ait haftalık ders saatleri toplamına bölümünden elde edilen puanı ifade edecek.

  Fen ve teknoloji, matematik, Türkçe, yabancı dil, din kültürü ve ahlak bilgisi ile inkilap tarihi ve Atatürkçülük dersleri, merkezi değerlendirme sistemi kapsamında olacak.

  Merkezi değerlendirmeler iki yazılısı olan derslerden birincisi, üç yazılısı olan derslerden ise ikincisi olmak üzere yapılacak.

  Nabi AVCI;

  Bu tablolarda anlatılanlar bugüne SBS uygulanırken uygulanan hesaplama yönteminin güncelleştirilmiş hali. çok karışık gibi görülebilir. Anlatırken karmaşık gibi görülüyor ama basit ve bir güncelleme. Yapılmakta olan şudur çocuklarımızın orta öğretim geçişlerinde tek sınava ve ona bağlanmasını ortadan kaldırıyoruz. Bu düzenleme senede bir kez yapılan sınav yerine yeni sınav getirmiyoruz. Sene içresinde zaten yapılmakta olan yazılı sınavlar var. Bu yazılılardan birer tanesini kontrollü şekilde yapmak. Çocuklarınmız o yazılıya girecekler. Sorular derste gördükleri sorulardan sorulacak telefi mümkün olacak. Yazılı sınavları denetimli hale getiriyoruz. Yazılı sınavları kontrollü objektif çocuklarımızın ve öğretmenlerimizin stressiz bir şekilde sınava girmesini sağlıyoruz. İddia edildiği gibi 36 sınav icat edildi gibi iddialar konuyu bilmeyenlerin sözleridir. Özü yapılmakta olan sınavları denetimli güvenli hale getiriyoruz. Çocuklarımızı tek sınav sisteminden kurtarmaya çalışıyoruz.Ece Ayhan'ın bir şiirini okumak istiyorum 'Efendiler ne yani çocuklar hiç gülmeyecekler mi?'.

  Basit güvenli gerilimsiz sınavlar. Bunlar yazılılar halinle yapılıyordu. SBS yapıldığı zaman 4 yıl boyunca çocuklar o dershaneden bu dershaneye gidiyordu. Çocuklarımız yarış atına döndü diyorduk. şimdi çocuklarımızj sınıfta öğrendiklerini yazılılarda ölçelim o notları da yerleştirmelerde kullanalım. Yeni bir şey icat etmiyoruz.

  Kısa kısa notlar;

  *Burada yaptığımız düzenleme öğretmen atamalarında da kontenjanların belirlenmesinde de bu düzenleme ile paralel yürüyen çalışma içresindeyiz. Türkiye genelini ilgilendiren bir düzenleme.

  *Bu derslerin öğretmenlerini eksiksiz bırakmamaya çalışıyoruz. Bu derslerin öğretmenlerinin eksik olduğu illere öncelik vermeye çalışıyoruz.

  *Bu sekizinci sınıflarda uygulanacak. Önümüzdeki yıllarda 7. ve 6. sınıflarda yapılacak. Notlar hormonlanmazsa çocuklarımız mezuniyet notları ile orta öğretime geçişi sağlayabilecekler.

  *Eğitim yaz boz tahtasına döndü polemik konusu yapmak doğru değil. 3 yıl sonra çocuklarımızın eline tablet bilgisayarlar ulaştığı zaman yine güncelleme yapılacak. Her şey bununla bitmiyor. Önümüzdeki yıllarda yeni güncellemelerimiz olacak.

  *Hesaplama yönteminde değişiklik yok. Daha önce nasıl hyesaplanıyorsa aynı şekilde hesaplanıyor. Değişen senede bir kez yapılan ve telafi olmayan SBS kalkıyor. Sınıflarda yapılan yazılılardan bazıları denetimli haline getiriliyor.

  *Zorunlu nedenlerle kış şartları gibi endenlerle sorun olan yerlerde telafi imkanını getiriyoruz. Biz soruları merkezden gönderilen yazılıları değil diğer yazılıları da denetim altına almayı planlıyoruz. Bizim merkezden gönderdiğimiz sınavlar diğer yazılıların kontrolü için ölçü kabul edilecek. O sınavlarda kontrollü olacak.

  * Okulların şöhretleri sizi yanıltmasın. Her okulda idealist öğretmenlerimiz var. Alacağımız 40 bin yeni arkadaşla bu özelliği ileriye taşıyacağız.

  *Bizim sınavla alan okullarımız var sınavsız olan öğrencilerimiz var. Asıl okullar doldu diğerleri boşta kaldı diye bir kampanya yürütülüyor. Yerinden memnun olmayanlar da dahil olmak üzere kontenjanlar dolanan kadar sistemi yürüteceğiz. Boş kontenjanlar için endişe edecek bir şey yok. Başka okula yerleşmiş ama okulundan memnun değil onları da kapsayacak şekilde. Boş k9ontenjanları dolduracak kadar güncellemeyi sürdürüyoruz.
   
 2. YoRuMSuZ

  YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  25.367
  Beğenileri:
  8.810
  Ödül Puanları:
  11.330
  Cinsiyet:
  Erkek
  Banka:
  18.092 ÇTL
  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, binlerce öğrencinin merakla beklediği yeni Ortaöğretime Geçiş Sistemi’ni anlattı. Yeni sistemi, Ece Ayhan’ın Açık Atlas şiirinden “Efendiler ne yani çocuklar hiç gülmeyecekler mi?” alıntısıyla özetleyen Avcı, "Boş kontenjanların doldurulması için kayıtlar sürekli açık tutulacak. Boş kontenjan konusunda endişe edecek bir şey yok. Kontenjanlar dolana kadar, yerleştiği okuldan memnuniyet duymayanlar dahil olacak şekilde aşağıdan yedekler geldikçe buralar dolacak. Doldurmak için kayıt sistemini sürekli güncelliyoruz" dedi.

  Avcı'nın konuşmasından satırbaşları:

  Ortaöğretime geçişle ilgili bir güncelleme yapıyoruz. Yaptığımız çalışma uzun yıllara dayanıyor. Biz MEB olarak eğitim ve öğretimi dinamik bir süreç olarak görüyoruz. Kısa vadede merkezi sistemi kaldırıyoruz. Okulu ön plana alıyoruz. Test sınavlar yerine açık uçlu klasik sınavlar yapmayı. Tabletlerden yararlanmayı, yazılı sınavlarla yerleştirmeyi planlıyoruz.

  Uzun vadede ise öğrencilerin ortaöğretim kurumlarına yerleştirilmesinde onların sanatsal sportif etkinliklerinin değerlendirildiği bir yaklaşımı hayata geçirmeye çalışıyoruz. Temel mantığı ve kurgusu sabit ancak eklentilerinin sürekli zenginleştirildiği, sistemin sürekli kendisini yeni koşullara uyarladığı bir süreç söz konusu. Bu yıl uygulanmaya başlanan yerleştirme mantığı çerçevesinde okullara alternatif olarak ortaya çıkan kurumlara ihtiyaç duymayacaksınız. Öğrencilerimizin sanata, spora daha fazla vakit ayıracağı stresin olmadığı bir yerleştirme sistemi hayata geçiriyoruz.

  Bugün geldiğimiz noktada bütün kesimlerin tezlerini alarak güçlü bir senteze dönüştürdüğümüzü ortaya çıkan sonucun her kesimin sesini yansıttığına kani olduğumuzu vurgulamak istiyorum. Bu şekillenme sürecinde katılımcılığa gösterdiğimiz özen ve dikkati vurgulamak istiyorum. Sorumluluğumuz çocuklarımıza, ülkemize ve dünyaya karşı. Bu düzenlemelerin eleştirilmesinde herkesin bu sorumlulukla hareket etmesini temenni ediyorum.

  YENİ SİSTEMLE İLGİLİ DETAYLAR

  Merkezi değerlendirmeler her dönem iki yazılısı olan derslerden birincisi, üç yazılısı olan derslerden ise ikincisi olmak üzere, akademik takvime göre işlenen müfredatı kapsayacak şekilde yapılacak. Merkezi değerlendirmeler her dönem iki okul gününe yayılarak yapılacak o günlerde okullar tatil edilecek. Sorular çoktan seçmeli (4 seçenekli) olacak. Yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemeyecek.

  Merkezi değerlendirmelere açık uçlu soruları da içerecek. Öğrenciler merkezi sınavları kendi okullarında girecek. Öğretmenler merkezi sınavlara kendi okullarından farklı okullarda girecek.

  Sınav detaylarının açıklanmasının ardından Bakan Avcı sistemle ilgili konuştu:

  Bu tabloda anlatılanları vatandaşlarımız çok karmaşık zannedebilirler. Oysa ki bunlar zaten yapılıyordu. Açıkladıklarımız nu hesaplamaların güncelleştirilmiş hali. Anlatırken biraz karmaşık gibi görünüyor ama aslında çok basit. Birkaç cümle işle özetlemek gerekirse yapılmaktan olan şudur:

  Çocuklarımızın ortaöğretim kurumlarına geçişlerinde tek bir sınavı ortadan kaldırıyoruz. Çocuklarımız ortaokula başladıkları günden itibaren koşturmanın içine giriyorlar. Telafisi olmayan bir sınavın yerine yeni bir sınav getirmiyoruz. Sene içinde zaten yapılmakta olan yazılı sınavlar var. Çocuklar sınıflarda yazılılara giriyorlar. Yaptığımız bu yazılılardan birer tanesini daha kontrollü yapmak.

  Çocuklar yine sınıflarına sınavlara girecekler. Sınav stresi yaşamayacaklar. Yanlışlar doğruları götürmeyecek. Bu yazılı sınavları daha denetimli hale getiriyoruz. İnşallah okullarda yapılmakta olan sınavları daha denetimli daha güvenilir hale getirmenin ilk adımıdır bu. Bazı basın yayın organlarında iddia edildiği gibi 36 ayrı sınav söz konusu değildir.

  Ece Ayhan’dan bir dize aklıma geliyor ama biraz yanlış anlaşılabilir… Başını okumazsan bu sefer de Ece Ayhan’ı sansürledi diyebilirler ama bu açıklamadan sonra sanırım demezler… “Efendiler ne yani çocuklar hiç gülmeyecekler mi?” Sistemin özü budur. Çocuklarımızı, velilerimizi rahatlatmak. Basit güvenli gerilimsiz sınavlar. Çocuklar bunu çok iyi biliyor. Çocuklardan rica ediyorum sistemin ayrıntılarını büyüklerinize iyi anlatın.

  Boş kontenjanların doldurulması için kayıtlar sürekli açık tutulacak. Boş kontenjan konusunda endişe edecek bir şey yok. Kontenjanlar dolana kadar, yerleştiği okuldan memnuniyet duymayanlar dahil olacak şekilde aşağıdan yedekler geldikçe buralar dolacak. Doldurmak için kayıt sistemini sürekli güncelliyoruz.

  Müfredat nasıl eşitlenecek?

  Böylece müfredatın bütün okullarda eş zamanlı götürülmesi amaçlanıyor. Diyelim kış şartları oldu sorun oldu, telafi imkanını getiriyoruz bu yerlere. Müfredat disiplin altına alınıyor. Diğer yazılıları da denetim alına almayı amaçlıyoruz. Desadüfi verilen notlarla merkezin gönderken sorularla çok büyük fark varsa, sorun var demektir. Diğer sınavlar için merkezi sınavlar ölçü olacak demektir. Kontrolü sağlayacağız. Kontrollü olacak.

  Liselerarası kalite farlı

  A ile b okulu altyapısı donanım, öğretmen tecrübesi fark edebiliyor. Bütün eğitim kurumlarında aynı kaliteyi tutturmak mümkün değil. Meslek okullarımız da 1. Sınıf eğitim veren okullar var. En üst seviyeye çıkarmaya çalışıyoruz. Bunların eğitim öğretimi farklıdır. Hepsi bütün meslek okulları Anadolu lislsri de okullarımız. İyi çok iyi ve daha iyi olması gereken okular var. Farkları gidertemiyoruz

  Açıkta kalanların durumu

  Sınavla alan okullar var sınavsız alan okullar var. Sınavsız alan öğrenciler büyük kısmı zaten tercihi bu okullardır. Meslek liselerini rencide eden bu söylem doğru değil.

  Boş kalan kontenjanlar dolana kadar kayıt sistemi açık olacak. Yedekler geldikleri sürece buralar dolacak. Kayıt sistemini sürekli güncelliyoruz.

  HÜRRİYET BAKAN'IN KONUŞMASINDAN ÖNCE SUNUMUNA ULAŞTI

  Hürriyet’in ulaştığı bilgilere göre, 8’inci sınıflara uygulanacak merkezi yazılılar 6 dersten yapılacak. İki yazılısı olan derslerden ilki, 3 yazılısı olanlardan da ikincisi merkezi olarak düzenlenecek.

  Sınavlar iki okul gününe yayılacak. O günlerde okullar tatil edilecek. Sorular çoktan seçmeli olacak. Yanlışlar doğru cevapları götürmeyecek. İleride sınavlar, açık uçlu soruları da içerecek hale getirilecek. Sınava giremeyen öğrencileri, telafi sınavlarına belirlenen merkezlerde girecek.

  Liselere yerleştirmelerde 6, 7 ve 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanlarının ortalamasının yüzde 30’u ile 8’inci sınıf ağırlıklandırılmış merkezi sınav puanının yüzde 70’inin toplamı kullanılacak.

  Yıl sonu başarı puanı, not ile değerlendirilen tüm derslerin ağırlıklı yıl sonu puanlarının o dersin haftalık ders saati sayısı ile çarpımının o sınıfa ait haftalık ders saatleri toplamına bölümünden elde edilen puanı ifade edecek.

  Kaynak: Hürriyet
   
 3. Aries

  Aries Katılımcı

  Katılım:
  5 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  244
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  630
  Meslek:
  Öğrenci Filan
  Yer:
  İstanbuL
  Banka:
  29 ÇTL
  Sistem git gide garipleşiyor iyimi kötümü bir yorum yapamıyacağım ama bizim dönemlerde baya zordu
   
Benzer Konular
 1. arz-ı hal
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  557
 2. Paradoks ~
  Mesaj:
  163
  Görüntüleme:
  13.532
 3. aslann
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  560
 4. aslann
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  545
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş