Yeni yasa zorla evliliği suç sayıyor

dderya

kOkOşŞ
AdminE
Katılım
29 Tem 2013
Mesajlar
15,087
Beğeniler
8,001
Şehir
izmir :)
#1
İngiltere ve Galler’de artık zorla evlendirmelerin suç kapsamına alındığı yeni bir yasa var.
Çocuklarını evliliğe zorlayan ebeveyn yedi yıla kadar hapisle cezalandırılacak. Siyasetçiler yeni yasayla birlikte zorla evlilik mağdurlarının bu sorunun üstesinden gelmek için kendinde güç bulacağını ve her yıl binlerce kişinin bu riskten kurtulacağını belirtiyor. Yasa İngiltere ve Galler’de
zorla evlilik vakalarında uygulanacak, yurt dışında yaşayan
İngiliz vatandaşları da yasanın kapsamında olacak. Söz konusu yasa Kuzey İrlanda’da uygulanmayacak. 2013 yılında İngiltere hükümetine bağlı Zorla Evlilik Birimi 1302 vakayla ilgilendi. Mağdurların yüzde 82’si kadın, yüzde 18’i erkekti ve tüm mağdurların yüzde 15’i de 15 yaşın altındaydı. Birim’e 74 ayrı ülkeden ulaşan vakaların yüzde 43’ü Pakistan, yüzde 10’u Bangladeş ve yüzde 11’i de Hindistan’dan.

Freedom Charity adlı sivil toplum örgütünün kurucusu olan ve gençlere zorla evlilik hakkında eğitimler veren Aneeta Prem ise insan haklarının ihlali anlamına gelen bu suçun mazur görülemeyeceğine dair güçlü bir mesaj taşıdığını söylüyor.

Emniyet yetkilisi Mak Chishty yeni yasanın polisin işini kolaylaştıracağını düşünüyor: “Bu çok önemli bir adım çünkü ilk defa elimizde ‘zorla evliliğin’ ne olduğuna dair bir tanım var. artık insanları mahkemeye çıkarmak için elimizde yetki var.
The Home Office (İngiltere’de hükümete bağlı olarak göç ve bağlantılı konularda çalışan kurum) ise zorla evliliklerin fiziksel, psikolojik, ekonomik, cinsel ve duygusal baskıyı da içerdiğine dikkat çekiyor.

Yasanın hazırlanmasına katkıda bulunan Roehampton Üniversitesi’nden Aisha Gill, yeni mevzuatın uygulanmasında bazı zorluklar olabileceğini belirtiyor.
“Yapmamız gereken, her mağdurun istismarı bize bildirdiği andan itibaren koruma altına alınacağını bilmesini sağlamak.” (SD)
 

Benzer konular

Top