1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Yeni Yasalar / TCK-CMK-CİK

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve Suskun tarafından 8 Şubat 2010 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.960 ÇTL
  MAGANDALARA CEZA
  Maç sonrası ve düğünlerde, havaya ateş açarak, yayaların bulunduğu yerde kırmızı ışıkta geçerek ölüme sebebiyet veren magandalar, trafik canavarları 25 yıla kadar hapis cezası alabilecekler.


  HAKSIZ TAHRİK YOK
  Artık hiçkimse, "Bacağını gördüm tahrik oldum tecavüz ettim", "Kızım kocaya kaçtı, tahrik oldum öldürdüm" diyerek ceza indiriminden yararlanamayacak.


  TÖRE SAİKİ
  Töre saikiyle işlenen cinayetler, nitelikli adam öldürme sayılacak ve ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılacak. Her ne gerekçe ile olursa olsun anne babasını, çocuğunu, kardeşini veya eşini öldürenler de aynı hapis cezasına çarptırılacaklar.


  ÇOK SAYIDA ÖLÜME SEBEBİYET
  Çöken binalarda ve şoförün hatası yüzünden trafik kazalarında hayatlarını kaybedenlerin hakkı aranacak. Bu ve benzeri olaylarda, kusurları yüzünden birden fazla kişinin ölümüne neden olanlar, 3-15 yıl hapisle yargılanacaklar.


  AVRUPAİ CEZA

  Bir yıla kadar olan hapis cezaları, "Kısa süreli hapis cezası" sayılacak. Holiganlara, maçlara girmeme cezası verilebilecek. Suçlu, hapis yatmak yerine bir kamu görevinde çalışarak cezasını çekebilecek.


  İŞKENCECİYE VE GÖZYUMANA CEZA
  Kamu görevlisinin, bir kişiye işkence yapması sonucu alacağı ceza 8 yıldan 12 yıla çıkarıldı. İşkenceye gözyuman emniyet müdürleri, amirler ve savcılar hakkında da işlem yapılacak.


  KUMA GETİRENE HAPİS YOK
  İmam nikahı yaptıranlar, 2 aydan 6 aya kadar hapisle yargılanacaklar. Ancak medeni nikah yapıldığında ceza verilmeyecek. İmam nikahı ile kuma getiren evli erkek, hapse girmeyecek.


  EŞE DAYAK YOK
  Bir kişiye eziyet eden kişi, 2-5 yıl hapisle cezalandırılacak. Bu suçun, aile bireyine karşı işlenmesi durumunda ceza 3-8 yıl olacak.


  KÜRTAJA KADIN KARAR VERECEK
  Kürtaj konusunda kadının kararı yeterli olacak. Yasal kürtaj süresi 10 hafta olarak belirlendi.


  CİSİM SOKMA DA TECAVÜZ
  Herhangi bir cismin, cinsel organa sokulması da ilk kez "Tecavüz" kapsamına alındı.


  ZORLA İLİŞKİ DE SUÇ
  Eşiyle zorla cinsel ilişkide bulunanlar tecavüz suçundan yargılanacaklar. Bu suç, şikayete bağlı olacak.


  TECAVÜZCÜ İLE EVLENME KALKTI
  Tecavüzcü, mağdurla evlenerek ceza almaktan kurtulamayacak. Böylece mağdur, ailesi tarafından tecavüzcüsü ile evlenmeye zorlanamayacak.


  BEKARET KONTROLÜNE SINIR

  Yetkili hakim ve savcı kararı olmaksızın bir kişiyi, genital muayeneye gönderen ve yapan, 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.


  HAMİLE EŞ TERKEDİLMEYECEK
  Hamile eşini terk edene, 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilecek.


  ÇOCUĞUNU KORUMAYANA HAPİS
  Çocuklarının, ahlak, güvenlik ve sağlığını ağır şekilde tehlikeye sokan anne-baba, 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası alacak.


  KAPKAÇA İLK KEZ CEZA
  Kapkaç suçu nitelikli hırsızlık sayılarak ilk kez TCK'ya girdi. Bir kişinin elinde veya üstünde taşıdığı eşyayı çekip almak olarak tanımlanan kapkaçılara, 3 yıldan 7 yıla kadar ceza verilebilecek.


  ÜFÜRÜKÇÜLER DOLANDIRICI SAYILACAK
  Kamuoyunda üfürükçü, büyücü olarak adlandırılan hocalar, gözaltına alındıktan sonra serbest kalamayacaklar. Bu eylemler, nitelikli dolandırıcı sayılacak ve 2-7 yıl hapis cezası verilecek.


  SARHOŞ SÜRÜCÜYE HAPİS

  TCK'ya ilk kez sarhoş araç kullananlara hapis cezası verilmesi girdi. Uçakta cep telefonu kullanan, uykusuz direksiyon başına geçen, aracının bakımını yaptırmadan kullanan kişiler de cezalandırılacak.


  DİNE HAKARET
  Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılayanlar, 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası alacak.


  MESLEKTEN MEN EDİLECEKLER
  Bir din adamı, sıfatından yararlanarak devlet idaresini ve hükümeti kötülerse 2 yıla kadar hapis cezası alacak.


  SİLAHLI ÇETE

  Örgüt kuran ve yönetenler, 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Örgütün varlığı için en az 3 üyesi ve araç gereçlerinin amaç suçları işlemeye yeterli olması şartı aranacak.


  REİS TAM SORUMLU

  Örgütün kurulması, kişilerin cezalandırılması için yeterli olacak. Örgütün adına suç işlenmesi halinde ayrıca ceza verilecek. Örgüt yöneticileri, işlenen bütün suçlardan dolayı cezalandırılacak.


  ÜYE VE YARDIMCILARA CEZA
  Örgüt adına suç işleyenler, örgüte bilerek ve isteyerek yardım edenler, örgüt üyesi olarak ceza alacaklar.


  DEVRİM YASALARI

  Devrim Yasaları'ndan Şapka Kanunu ve Türk Harflerinin Kabulüne ilişkin kanuna aykırı hareket edenler, 2-6 ay hapis cezası alacaklar. Bazı Kisvelerin Giyilemeyeceği'ne ilişkin kanuna aykırı hareket edenlere ceza verilmeyecek.


  SEKS SHOPLAR AÇILACAK
  Her türlü müstehcen yayın sadece bu amaçla özel ruhsat alarak açılacak seks shoplarda satılabilecek.


  ÇOCUK PORNOCULARINA HAPİS
  Müstehcen yayınlarda çocukları kullanan kişilere 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası verilecek. Şiddet kullanma, hayvanlarla, ölmüş insan bedenleri veya doğal olmayan yoldan yapılan cinsel davranışlarla ilgili yayınlar tamamen yasaklanıyor. Getirilen sınırlamalar, bilimsel, sanatsal ve edebi eserler için geçerli olmayacak.


  ÇOCUK FAHİŞELERE ÖNLEM
  Çocuğu fuhuşa teşvik eden, tedarik, aracılık eden kişi, 4-10 yıl hapisle yargılanacak. Bir kişiye sadece fuhuş amacıyla çocuk bulma sözünü veren de aynı şekilde cezalandırılacak. Aile bireylerini fuhuşa sürükleyenler daha ağır ceza alacaklar.


  KARA PARA AKLAMAYA CEZA
  Suçtan elde edilen değerleri yurtdışına transfer eden, bunların gayrı meşru kaynağını gizlemek amacıyla çeşitli işlemlere tabi tutanlar 2 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılacak. Böylece kara para aklama suçu, TCK kapsamına alındı.


  DEVLETE HAKARET
  Türklüğü, cumhuriyeti, TBMM'yi alenen aşağılayan, 1-3 yıl hapis cezası alacak. Hükümeti, devletin yargı organlarını, asker veya emniyet teşkilatını aşağılayan ise 6 aydan 2 yıla kadar hapis alacak.


  DEVLETE KARŞI ÖRGÜT
  Devlete ve anayasal düzene karşı suç işlemek amacıyla örgüt kuranlar veya yönetenler, 10-15 yıl hapis cezası alacaklar. Örgüt üyelerine verilecek ceza ise 5-10 yıl olacak.
   
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  5.713
 2. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  8.118
 3. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  4.282
 4. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  2.785
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.031
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş