Yenidoğan bebeğinizi nasıl beslemelisiniz?

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,253
Takım
GALATASARAY
#1
Yenidoğan bebeğinizi beslemek, onu kucaklamak ve kendinizi ona daha yakın hissetmek için bir şanstır. Yenidoğan bebeğiniz 6 aylık oluncaya kadar onu sadece anne sütüyle beslemeniz idealdir. Ancak anne sütünün yeterli olmadığı durumlarda mama takviyesi yapmak da gerekebilir.Sağlık uzmanları yenidoğan bebeğiniz için anne sütünden daha iyi bir besin olmadığı konusunda hemfikirler. Ancak sağlık sorunları ya da diğer özel nedenlerden dolayı kimi zaman annelerin emzirmesi mümkün olamayabilir. Bebeğinizi en iyi nasıl besleyeceğiniz konusunda doktorunuzdan görüş alın ve ne şekilde beslerseniz besleyin, onu daima kollarınıza alın. Emzirirken ya da biberonla beslerken onu okşamanız onunla sağlam ve sevgi dolu bir bağ kurmanıza yardımcı olacaktır. İşte bebeğinizi emzirirken işinize yarayacak birkaç ipucu:

Doğru konum

Bebeğinizin ağzı tamamen açık olmalı, meme ucu da ağzının içinde mümkün olduğunca geride olmalıdır. Böylece daha az canınız yanar. Bebeğinizin memeyi bulamamasından ya da canınızın acımasından dertliyseniz, bilin ki bu çok yaygın bir sorundur. Size birebir göstermeleri ve tavsiyeleri için diğer annelere veya hemşirenize danışın.

Sevgiyle beslenme

Bebeğinizi emzirmeye ayrılan saatler, onu tanımak ve onunla derin bağlar kurmak için faydalanacağınız ideal fırsatlardır. Siz onu emzirirken bebeğiniz size yakın olmaktan, sizin sıcaklığınızı, teninizin temasını hissetmekten ve kalbinizin sesini dinlemekten mutluluk duyar. Onu emziriken mutlaka göz teması kurmaya dikkat edin. Bu, onun kendisini güvende hissetmesini sağlar.

Aynı şekilde biberondan emzirirken de onu kucağınızda tutup gözlerinin içine bakarak ona sakinleştirici sözler söylemeniz, birbirinize yakınlaşıp bağlanmanıza yardımcı olacaktır.

Kaynak: mynet.com
 

Benzer konular

Top