Yenidoğanda Acil Bakım

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,145
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1
Yenidoğanda Acil Bakım
YENİDOĞANIN RUTİN BAKIMI

Yenidoğanın acil bakım öncelikleri diğer hastalarla aynıdır. İlk muayene tamamlandıktan sonra, eğer herhangi bir sorun yoksa, ya da var olan sorun giderildikten sonra diğer aşamaya geçilir. Yenidoğanların %80 inde, soluk yolunun temizlenmesi, bebeğin hafif uyarılması ve vücut ısısının korunması işlemlerinden sonra resüsitasyona gerek kalmaz.Soluk yolunun devamlılığının sağlanması

Yenidoğanın bakımında önceliği soluk yolu alır. Doğum esnasında akciğerlerdeki sıvı, basınç nedeniyle orofarenkse oradan da ağız ve burun yolu ile dışarı doğru itilir. Bu sıvı yerçekiminden bağımsız olarak hareket eder. Bebeğin başı doğar doğmaz hemen, önce ağzını sonra burnunu puvar ile aspire edin. (Puvar: ampul biçiminde, ucu gittikçe daralan yumuşak plastikten yapılmış, el ile sıkmak suretiyle aspire eden bir araçtır). Her zaman önce ağız içini aspire edin ki, burnunu aspire ederken ağızdan akciğerlere, nefes aldığında, geriye gidecek bir şey kalmasın. Puvar olmadığı zaman gazlı bezle, bebeğin ağzındaki ve burnundaki kan ve mukus temizlenebilir.

Doğar doğmaz aspirasyon işlemi tekrarlanır. Aspiratör kullanıyorsanız, aspire ederken tüpü, BOĞAZINA KADAR SOKMAYIN ! Aksi halde çok kuvvetli vagal uyarı sonucu bebekte şiddetli BRADİKARDİ oluşur. 10 SANİYEDEN fazla ASPİRE ETMEYİN. Doğumdan sonra bebeği, annenin vajinası ile aynı hizada, başı vücudundan 15 derece kadar aşağıda olacak şekilde, tutun. Bu pozisyon yenidoğanda, ağızdaki sekresyonun soluk yoluna aspire olmasını önler.

Kurulama ve aspirasyon, yenidoğanın ilk soluğunu alması için yeterli uyarıyı sağlayacaktır. Eğer bebek bu işlemlere rağmen hemen ağlamazsa, sırtını hafifçe sıvazlayarak veya ayağının altına fiske vurarak uyarın.
 

Benzer konular

Top