Yenilmediler

Katılım
2 Ksm 2012
Mesajlar
367
Beğeniler
92
Yaş
30
Şehir
Ankara-Antalya
#1
Sevdalarını kuşanıp düştüler yola. Çıkınlarında umut. Güzelim ülkemizin topraklarında ayak basmadık tek bir yer bile bırakmadılar.
Kimi zaman, bir dağ başından; kimi zaman, bir sokak arasından; kimi zaman bir hapishane hücresinden korku saldılar zalimlerin yüreğine.
Sevdalarına ne bir kör kurşun işledi, ne de köz olmuş yüreklerine yangınlar.
Mangal gibi yürekleri vardı onların. Halka, vatana, yoldaşlığa duyduğu sevgiyi sığdırmışlardı. Her birinin yarine duyduğu sevgileri vardı; karışıp gitti sevdalarına.
Umuttur mayası sevdanın, büyütür insanı. Sahiplenilen; insanı, insan yapan değerlerdir; namustur, onurdur. Eşitlik, kardeşlik, özgürlüktür ,düşleri yalnızca.
Yüzünü görmedikleri insanların, bir geleceği olsun diye yaşamlarını koydular ortaya.
Acı, gözyaşı, açlık, zulüm olmasın diye, en değerli şeylerini, hayatlarını paylaştılar bizimle. Aynı gökyüzüne baktık onlarla; aynı denizi seyrettik, uçsuz bucaksız; aynı topraklarda yürüdük; aynı alev yaktı yüreklerimizi; aynı kurşun çarpıp yüreklerimize saplandı zulmün kalbine.
Dağ başından ses verdiler, sesimize; etrafımıza ördükleri kabuğu parçalayıp; kaldırıp başımızı gökyüzüne bakmayı öğrendiğimizde; yanımıza sokuldular hemen. Gücümüze güç kattılar. Parçalanmış bedenleri, öfkemizi büyüttü. Oysa, gülüşleri işledi yüreklerimize, hep öyle hatırladık onları.
Sımsıkı sarılmak için, bir beden gerekmez; bu büyük sevdaya düşenler bilir bunu yalnızca. Kapatıp gözlerimizi, sarıldık onlara, kopmaz bağlarla.
Umudun kendisidir onlar, baştan ayağa... Geleceğimizi çalan; bizi yok sayan, aç, işsiz bırakan, hastane köşelerinde yoksulluktan öldüren; namusumuza, onurumuza göz diken zalimlerin karşısına dikildiler bedenleriyle. Bir canları vardı ortaya koydular.
Vefadır Anadolu insanının özü. Sahiplenir çocuklarını. Cansız, paramparça yakılmış bedenleri koyarken toprağa; yenilerini katar kavgaya, umut biraz daha büyüsün diye. Kahramanlık öyküleri anlatılır kulaktan kulağa. Yiğidin hakkını, yiğide verirler. Böyle gelmiş böyle gidecektir bu topraklarda.
O mezarlar, yüreklerdeki acıyı azaltacak, öfkeyi bileyecek; doğmamış bebekler, o mezarlarda yatanları tanıyacak; kahpe değil yiğit olacaktır. Analar babalar çocuklarına sarılır gibi sarılıp o mezar taşlarına, acılarını dindirecek, çocuklar, mezar taşlarıyla anne babalarına duydukları özlemi giderecek, sevdalılar mezar taşlarıyla büyüteceklerdir sevgilerini.
Sevdaya kurşun işlemeyeceğini bilmeyenler, mezar taşlarına saldırırlar bu kez. Kırılan mezar taşları, biraz daha yok eder insanlıklarını, her şey bitmiştir artık onlar için. Mezar taşları korku salar yüreklerine bu kez. Asıl mezarlar, yürektedir oysa. Taş parçalanır yenisi konur ya yüreklerdeki ölüler? Milyonlarca insanın yüreklerini mezarlığa çevirenlerin korkuları büyümeye devam edecek. Büyüyecek çünkü onlar :ÖLDÜLER YENİLMEDİLER. Tek gerçek, KAHRAMANLAR ÖLMEZ HALK YENİLMEZ.
 
Top