1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Yerin ve evrenin oluşumu

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve Suskun tarafından 3 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.960 ÇTL
  YERİN VE EVRENİN OLUŞUMU

  Yeryuvarlağının oluşumu doğrudan Güneş sisteminin oluşumu ile ilgilidir. Güneş sistemi ve Dünyamızın oluşumu ile ilgili olarak yapılan çalışmalar henüz yenidir ve yaklaşık olarak 300 yıllık bir dönemi kapsamaktadır.

  Bilimsel görüşler Güneş sisteminin tek parça olduğu ve daha sonra parçalanarak günümüzdeki şeklini aldığını göstermektedir. Ancak parçalanmanın nasıl olduğu konusunda farklı görüşler ortaya atılmaktadır.

  Güneş sisteminin ve evrenin oluşumu ile ilgili olarak ortaya atılan en son görüş Edwin HUBBLE tarafından 1965 yılında ortaya atılmıştır. BigBang adı verilen bu toriye göre evren büyük bir patlama sonucunda meydana gelmiştir.Patlama ile başlangıçta galaksiler ,yıldızlar ve gezegenler birbirlerinden uzaklaşmaya başlamışlardır. Bu teori Stephan HAWKİNG tarafından daha da geliştirilmiştir.


  [​IMG]
  Yerkabuğu yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi üç farklı bölümden oluşmaktadır.

  1. Yerkabuğu : Yerkabuğunun ortalama kalınlığı karalarda 35-40 km ,denizlerde ise 8-10 km dir. Yerkabuğu yoğunluğu ve kalınlığı farklı iki tabakadan oluşur. Bunlar;
  a) Sial: Üzerinde yaşadığımız katmandır.Katmanı oluşturan taşlar tamamen katılaşmıştır. Yoğunluğu 2,7 gr/cm3 dür. Bu değer yer katmanlarındaki en düşük yoğunluktur.Katmanı oluşturan taşlar daha çok volkanizmanın etkisi ile oluşmuştur. Silisyum ve alüminyum bileşikleri fazla olduğu için bu isim verilmiştir. Sial tabakasının kalınlığı karalarda fazla, denizlerde azdır. Granit , kalker ve kumtaşı gibi hafif olan taşlardan oluşur.
  b) Sima : Sial katmanının altında yer almaktadır. Bu katman henüz katılaşmamış taşlardan oluşur. Yoğunluğu daha fazla olan bazalt türü taşlardan oluşur. Bu kat içindeki yoğunluk 3,3 gr/cm3 dür. Sima katında kalınlık çok fazla bir değişikliği uğramaz . Ancak Sial katmanının tersine kalınlığı karalarda az , deniz diplerinde fazladır.


  2. Manto: Yer kabuğunun altında yer almaktadır ve malzemeler koyu eriyik haldedir. Yer hacminin en büyük bölümüdür (%80).İç kuvvetler enerjisini bu katmandan alır. Volkanizma sırasında yeryüzüne çıkan malzemeler daha çok bu katmandan gelir.Bazaltik haldeki manto hareket halindedir. Örneğin tektonik depemlerin ve volkanizmanın meydana gelmesi mantoda meydana gelen bu hareketlerle ilgilidir.


  3. Çekirdek: Yeryuvarlağının en iç kısmında çekirdek bölümü yer almaktadır. Yoğunluğu ve kalınlığı en fazla olan katmandır. 2890 km derinlikten başlayarak 6371 km ‘ye kadar devam etmektedir. İki bölümden oluşmaktadır.

  a. Dış Çekirdek : Alt mantodan sonra dış çekirdeğe geçilir.Yerin 2890 km ile 5150 km derinlikleri arasında yer alır.

  b. Dış Çekirdek : Yerkürenin merkezinde bulunan katdır. Sıcaklığın 6300 0C ‘ ye kadar yükseldiği tahmin edilmektedir.Yoğunluk 13,6 gr/cm3 ‘e kadar ulaşmaktadır. Yoğunluğun fazla olmasından dolayı burada bulunan malzemeler katı haldedir.
  Not : Yeryuvarlağının iç yapısı ile ilgili bilgiler daha çok teorilere dayanmaktadır. Şu ana kadar yerin merkezine doğru açılan en derin kuyu 10 km civarındadır. Yerin merkezi ile ilgili bilgiler şu yöntemlerden yararlanarak elde edilmektedir.
  1. deprem dalgaları
  2. volkanizma sırasında çıkan malzemelerin incelenmesi
  3. taşların incelenmesi
  4. yerkabuğundaki sıcaklık değişimlerinin incelenmesi  JEOLOJiK DEVİRLER


  [​IMG]
  [​IMG] kıta kayması fosil örneği


  Dünyamızın ilk oluşumundan bu güne kadar çok çeşitli evreler geçmiştir. Yer kabuğunun geçirdiği evreleri jeoloji bilimi incelemektedir. Jeolojik devirlerle ilgili geniş bilgilere fosillerden yararlanarak ulaşılmaktadır. Dünyanın ilk oluşumundan bugüne kadar meydana gelen önemli olayları içine alan zaman dilimlerine jeolojik zamanlar adı verilir. İlk oluşumdan günümüze kadar oluşan olaylar kısaca şu şekildedir :

  Jeolojik zamanlar
  Ve süreleri
  Jeolojik devirler
  Başlıca olaylar
  4.Zaman
  Antropozoik
  (Kuaterner )
  2 Milyon Yıl
  Aluviyum
  (Holosen)
  Diluviyum
  (Pleistosen)
  -Kuzey yarımkürenin önemli bir bölümünde buzullaşma görülmüştür. Bu dönemde Günz,Mindel,Riss ve Würm olmak üzere 4 buzul devri yaşanmıştır. -Denizler şimdiki seviyesine ulaşmıştır. -Eski medeniyetler ortaya çıkmıştır. -Kültüğr bitkileri yetiştirilmeye başlandı,hayvanlar evcilleştirildi -İstanbul ve Çanakkale boğazı oluştu -Egeid karasının çökmesi sonucunda Ege Denizi oluştu -İnsanlar ortaya çıktı
  3. Zaman Neozoik
  (Tersiyer)
  80 MilyonYıl
  Pliyosen
  Miyosen
  Oligosen
  Eosen
  Paleosen
  -Sıcak ve yağışlı iklimler yaygındır. İklimler tekrar belirsizleşmiştir.Çok sayıda deniz ilerlemesi ve gerilemesi volkanik faaliyetler ve depremler görülmüştür. -Alporojenizi meydana gelmiştir. -Atlas ve Hint okyanuslarının belirmesi -Türkiye’de linyit,tuz,petrol ve borasit yatakları oluşmuştur. -Bugünkü bitki ve hayvan türleri ana çizgileriyle ortaya çıkmıştır.
  2. Zaman
  Mezozoik
  (Sekonder)
  170 Milyon Yıl
  Kratese
  Jura
  Trias
  -İklim bölgeleri kısmen belirgin hale gelmiştir -Volkanizma çok zayıftır -Tektonik hareketler yok denecek kadar zayıftır. -Yerkabuğu kırıklarla parçalanarak ayrı kıtalara bölünmeye başlamıştır -Dinazor cinsi hayvanların ortaya çıkması
  1. Zaman
  Paleozoik
  (Primer)
  370 MilyonYıl
  Perm
  Karbon
  Devon
  Silür
  Kambriyum
  -Hersinyen ve Kaledoniyen sıradağları oluşmuştur -Kıtalar genişlemeye başlamıştır -Zonguldak ve çevresinde taşkömürü yatakları oluşmuştur
  İlkel Zaman
  Azoik
  (Antekambriyen)
  4 Milyar Yıl
  Prekambriyen
  Arkeen
  -Kıtaların çekirdek kısmını oluşturan en eski kıta çekirdekleri oluşmuştur. -Su yosunu (alg) türünden ilk bitkiler ortaya çıkmıştır. -Devrin sonuna doğru soğuk bir iklim ve buzullaşma görülür.
   
Benzer Konular
 1. Kassandra
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  718
 2. Kassandra
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  787
 3. iLk_NuR
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  797
 4. KıRMıZı
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  625
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  574
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş