1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Yeterlilik Belgesi Sınavı

Konusu 'Sınavlar Tarihleri ve Duyuruları' forumundadır ve LoSt_LoVe tarafından 11 Ocak 2009 başlatılmıştır.

 1. LoSt_LoVe

  LoSt_LoVe Forum Onuru

  Katılım:
  12 Ekim 2008
  Mesajlar:
  4.002
  Beğenileri:
  33
  Ödül Puanları:
  2.880
  Yer:
  En sevdiğimin yanından :=)
  Banka:
  875 ÇTL
  Yeterlilik Belgesi Sınavı  Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliğinin 5. maddesinin (a) bendi gereğince Stajyer Vaizlik, Stajyer Kur’an Kursu Öğreticiliği, İmam-Hatiplik ve Müezzin-Kayyımlık yeterlik belgesi verilmek üzere aşağıda belirtilen konulardan sözlü ve uygulamalı sınav ile mülakat yapılacaktır.

  Bu sınavlarda başarılı olanlara verilecek yeterlik belgesi KPSS sınavını kazanıp OSYM tarafından göreve yerleştirilmesi sırasında ve halen herhangi bir kamu kurum ve kuruluşunda 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi çalışanlardan bu sınavlara katılıp başarılı olanlara verilecek Yeterlik Belgeleri ise, Başkanlığımızca atanmaları uygun görülmesi halinde kullanılacaktır.

  Sınava katılmak isteyen adaylarda aranan şartlar,

  1. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun değişik 48. maddesinde sayılan genel şartlar ile birlikte;

  a) Stajyer Vaizlik için;

  1- Dört yıllık dini yüksek öğrenim mezunu olmak.

  2- Bayan olmak.

  b) Stajyer Kur’an Kursu Öğreticiliği için;

  1- En az imam-hatip lisesi mezunu olmak.

  2- Bayan olmak.

  c) İmam-Hatiplik için;

  1- Dini yüksek öğrenim yapmış veya İmam-Hatip Lisesi mezunu olmak.

  2- İmam-Hatiplik yapmaya mani bir özrü bulunmamak.

  d) Müezzin-Kayyımlık için;

  1- Lise veya dengi okul mezunu ve Hafız olmak.

  Ancak İmam-Hatip Lisesi mezunları için hafızlık şartı aranmaz.

  Bu sınavlara halen ilahiyat fakültesi, ilahiyat önlisans, imam-hatip lisesi ve müezzin-kayyımlık sınavı için lise veya dengi okul son sınıf öğrencileri de katılabileceklerdir.

  Ayrıca, daha önce yeterlik belgesi almış olanlar başka bir görev için sınava katılabileceklerdir. (Örneğin imam-hatip yeterlik belgesi olan müezzin-kayyımlık yeterlik belgesi için, vaizlik yeterlik belgesi olan K.Kursu Öğreticiliği yeterlik belgesi için)

  Adaylar şartları taşımaları halinde açılan bu sınavlardan sadece bir tanesine ve bir yerde katılabilecektir. Birden fazla yerde sınava katılanların sınavları geçersiz sayılacaktır.

  2. Adaylar iş talep formlarını il veya ilçe müftülüklerinden temin edebileceklerdir.

  3. Bu şartları taşıyan isteklilerin İş Talep Formlarını aşağıdaki belgeler ile birlikte 02.05.2006 tarihi mesai saati bitimine kadar, stajyer Vaizlik Yeterlik Belgesi almak isteyenler Diyanet İşleri Başkanlığı Personel Daire Başkanlığına, stajyer Kur’an Kursu Öğreticiliği, İmam-Hatiplik ve Müezzin-Kayyımlık Yeterlik Belgesi almak isteyenler ise hangi sınava gireceklerini iş talep formunda belirtmek suretiyle 02.05.2006 tarihi mesai saati bitimine kadar bulundukları İl Müftülüklerine başvuracaklardır.

  4. Halen kamu kurum ve kuruluşlarında Devlet Memuru olarak çalışanlardan duyuruda belirtilen şartları taşıyanlar da istemeleri halinde Stajyer Vaizlik, Stajyer Kur’an Kursu Öğreticiliği, İmam-Hatiplik ve Müezzin-Kayyımlık Yeterlik Belgesi Sınavına katılabileceklerdir.

  5. Verilen Yeterlik Belgesi hangi görev için verilmiş ise o görev için geçerli olacaktır.

  6. Duyuruda belirtilen esaslara uygun olmayan ve 02.05.2006 tarihinden sonra yapılacak müracaatlar ile postada vaki gecikmeler dikkate alınmayacaktır.

  7. Stajyer Vaizlik sınavı Başkanlık merkezinde, diğerleri ise Bölge İl Müftülüklerinde 22.05.2006 tarihinde başlayacaktır. Sınav tarihleri ve sınava gireceği yer “ Sınava Giriş Belgesi” nde belirtilecektir.

  8. Stajyer Vaizlik Yeterlik Belgesi Sınavına müracaat edenlerin sınava giriş belgeleri sınav günü Başkanlıkça, Kur’an Kursu Öğreticiliği, İmam-Hatiplik ve Müezzin-Kayyımlık Yeterlik Belgesi Sınavına müracaat edenlerin sınava giriş belgeleri ise müracaat ettikleri İl Müftülüklerince (Ek-3) listeye uygun olarak sınav tarihini de gösterecek şekilde verilecektir.

  9. Adaylar sınava alınabilmeleri için “ Sınava Giriş Belgeleri “ ile birlikte kimlik belgelerini yanlarında bulunduracaklardır.

  10.Sınav Yönetmeliğinin 14 ncü maddesi gereğince sözlü ve uygulamalı sınav için ayrı ayrı 100 tam puan üzerinden değerlendirilecek ve başarılı sayılmak için her birinden en az 70’er puan alınması şarttır.

  İş Talep Formuna Eklenecek Belgeler

  a.Öğrenim durumlarını gösterir diploma veya belgenin tasdikli sureti. (Müftülükçe Tasdiklenebilir)

  b.3 adet vesikalık fotoğraf. (Fotoğrafın arkasına adı soyadı ve T.C. kimlik numarasının doğru olarak yazılması)  Vaizlik Sınav Konuları  a. Kur’an-ı Kerim

  b. Arapça

  c. Tefsir

  d. Hadis

  e. Kelam

  f. Fıkıh

  g. Dini ve Mesleki Genel Kültür

  h. Başkanlık ve Devlet Memurları ile ilgili mevzuat  Kur’an Kursu Öğreticiliği ve İmam-Hatiplik Sınav Konuları  a. Kur’an-ı Kerim

  b. Akaid

  c. Fıkıh (İbadet Konuları)

  d. Siyer ve Ahlak

  e. Hitabet  Müezzin-Kayyımlık Sınav Konuları  a. Kur’an-ı Kerim

  b. Akaid

  c. Fıkıh (İbadet Konuları)

  d. Ezan ve İkamet
   

Sayfayı Paylaş