Yetişkinler ve Diş Telleri

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,134
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1


Yetişkinler ve Diş Telleri


Neden daha çok yetişkin diş teli takmaya başladı?
Son yıllarda diş telleri hacimleri küçüldüğü ve daha az gözle görülür hale geldiğinden dolayı, daha fazla yetişkin diş teli taktırmaktadır. Bazı yetişkinler, ciddi veya ileri bir hasara neden olmadan önce dişleri veya çeneleri ile ilgili problemleri düzeltmek isterler. Diğerleri ise, uzun süredir devam eden kozmetik endişelerle görünümlerini daha iyi hale getirmek isterler. Unutmamalısınız ki, "kozmetik" problemler bile zaman içinde gerçek hasara neden olabilir. Düzgün olarak hizalanmamış olan dişler ve çeneler, erken yıpranma ve aşınma, diş çürüğü ve dişeti hastalığına neden olarak; takma diş veya diğer rekonstrüktif çözümler ve hatta daha kapsamlı cerrahi operasyonlar gerektirebilir.
Yeni teknikler ve daha az fark edilebilen diş telleri sayesinde yetişkinler aşağıdaki problemlerin düzeltilmesi için diş telleri taktırıyor:

* Dişler arasındaki boşluklar (aralık)
* Birbirini iten dişler (çarpıklık)
* Kırık dişler
* Isırma bozuklukları (sıkı kapanış, çapraz kapanış, vs.)

Bir yetişkin olarak diş tellerinin bana uygun olup olmadığını nasıl anlarım?
Diş tellerinden faydalanabileceğinizi düşünüyorsanız, diş hekiminizden (bu konuyla ilgili eğitim almış bir ortodontist olan) tavsiye etmesini isteyin. Ortodontist, dişlerinize bakacak ve belki de altta bulunan kemik yapısını incelemek için, röntgen alacaktır. Sonuca bağlı olarak bir tedavi planı tavsiye edecektir. Diş telleri çapraşık dişleri düzeltmek için popüler bir seçenek olmasına rağmen, ortodontist, hareketli yer tutucu ya da headgear gibi başka tedavi seçenekleri sunabilir.
 

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
Katılım
20 Mys 2009
Mesajlar
14,251
Beğeniler
1,920
#2
Benim dişlerim gayet düzgün ama bi tane süt dişim düşmemiş :D O yüzden onu çektirip tel taktırmam gerekiyormuş 9 ay kadar doktorun dediğine göre .. Şu şeffaf olanlardan takarsam çektiririm dişimi yoksa çektirmicem :P
 

Benzer konular

Top