YGS'de Alevilik Sorusu

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,024
Beğeniler
6,468
Şehir
Seattle.
#1


Şahsi olarak görünce şaşırmıştım haberde olmuş soru...

Üniversiteye girişte birinci aşama sınavı olan ve 1 milyon 851 bin 326 adayın katıldığı Yükseköğretime Geçiş Sınavı yapıldı.

İLK KEZ DİN SORUSU

YÖK'ün kararıyla üniversiteye giriş sınavları YGS ve LYS-4'de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden sorular sorulmasına karar verilmişti.

ALEVİ-BEKTAŞİ İNANCINDAN SORU GELDİ

Bu yıl sınavda ilk kez 5 din sorusu vardı. O 5 soru içinde bir de Alevilik-Beştaşilik'le ilgili bir soru yer aldı. Alevi-Bektaşi inancında yer alan musahiplik kavramı üzerinden bir paragraf sorusu soruldu.

İŞTE O SORU

Alevilik ve Bektaşilikte önemli bir yere sahip olan musahiplik ( yol kardeşliği ) iki kişinin, insanların şahitliğinnde hayat boyu yol kardeşi olmaya söz vermesi olarak açıklanabilir. Geçmişi, eski Türklerde göçebe hayatın ve yayla kültürünün bir gereği olarak ortaya çıkan 'kardeşlik' geleneğine kadar uzanan musahiplik, İslami dönemle birlikte farklı bir biçim kazanmıştır. Hz. Muhammet, Mekke'den Medine'ye hicret edildikten sonra, inanaları biribirine kaynaştırmak ve sosyal dayanışmayı sağlamak amacıyla her bir Mekkeliyi, bir Medineliyle kardeş yapmıştır. Bunlar da öz kardeş gibi beraber yemiş, beraber çalışmışlardır. İşte musahiplik de bu geleneklerin harmanlanarak günümüze ulaşmış halidir.

Buna göre musahiplik ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi ileri sürülemez?

A) Özünde sosyal dayanışmayı barındırdığı

B) Yerleşik hayata geçmede kolaylık sağladığı

C) Din kardeşliğini yansıtan örnek bir uygulama olduğu

D) Toplumsal aidiyeti pekiştiren bir model olduğu

E) Şartların gereği olarak çıktığı


 

Benzer konular

Top