Yıldırım döneminde yılanların savaşı

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,140
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1

YILDIRIM DÖNEMİNDE YILANLARIN SAVAŞI

Yıldırım Bayezit’in yanında olduğum süre içinde Samsun sehri yakınlarında olusan bir mucize dikkate değer ve önemli bir husustur. Engerek yılanları sehrin etrafına bir millik mesafede toplanarak sehri kusattılar. Bunların bir kısmı denizden diğer bir kısmı ise dağlardan buraya geldiler. (s.36) Engerek yılanlarının etrafını çevirdiği sehir Samsun’a bağlı Canik’ti. Etrafı sıkı ormanlarla çevrili bir sehirdi. Dokuz gün boyunca yılanlar bu sehir etrafında toparlandılar,yılanların hiç kimseye veya hayvanlara zarar vermemesine rağmen onların korkusuna kimse sehirden dısarı çıkmaya cesaret edemedi.

Sehrin ve bu toprakların hükümdarı halka bu yılanlara bir sey yapmamalarını ve bunun Allah’ın vermek istediği bir isaret olduğunu söyledi. Onuncu gün yılanlar birbirleri ile dövüsmeye basladılar. Bu dövüsmeleri sabahtan aksama kadar devam etti. Yılanların dövüsünü gören bey ve halkı sehir kapılarını açarak bu dövüsü yakından seyretmek için atla sehrin önüne çıktılar. Bey bu dövüs de su engerek yılanlarının orman engerek yılanlarına yenildiğini gördü. Ertesi sabah bey tekrar sehir surlarının önüne gidip yılanlara bakmak istediğinde yılanların orada olmadığını ve yalnız ölü yılanların bulunduğunu gördü. Daha sonra bey ölü yılanları toplattırarak sayılması emrini verdi. Toplanan ölü yılanların sayısı sekiz bini buluyordu. Bey, büyükçe bir çukura yılanların gömülmesi için emir verdi ve yılanlar gömüldükten sonra Osmanlı’nın sultanı Bayezit’a haber göndererek bu mucizeyi anlattı. (s.37)

Bunu Bayezit, Allah’ın bir mucizesi olarak kabul edip yeni topraklarına kattığı bu yerlerin kara yönünden karadaki engerek yılanlarının deniz engerek yılanlarını yenmesinin de bunun bir onayı olduğunu ve kendisinin denizlerin de Allah’ın yardımı ile hükümdarı olacağı seklinde yorumladı.

SCHİLTBERGER’İN HATIRATI (ÇEVİRİSİ VE KRİTİĞİ)Fadime OKAY
 

Benzer konular

Top