1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Yıllara sari inşaat ve onarma işleri

Konusu 'Muhasebe' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 8 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.231
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.522 ÇTL
  Yıllara sari inşaat ve onarma işleri

  Gelir Vergisi Kanununun 42, 43 ve 44’üncü maddeleri “birden fazla takvim yılına sirayet eden inşaat ve onarma işlerinde kazancın tespiti” esaslarının belirlenmesine ayrılmıştır. 42’nci maddeye eklenen bir hükümle dekapaj işlerinin de inşaat işi sayıldığı ifade edilmiştir.
  Yıllara sari inşaat ve onarma işlerinde işin bitimi birden fazla yıla sirayet etmesi nedeniyle kâr ve zararın tespitinde de takvim yılı esasından ayrılınmakta ve işin bitimi ticari kazancın tespitinde esas alınmaktadır.
  Yıllara sari inşaat ve onarım işi “bir başkası hesabına ve bir taahhüt uyarınca inşaat veya onarım işlerinin yapılması ve istihkak bedellerinin hakediş raporu veya cetveli düzenlenmek suretiyle alınmasını” gerektiren bir mahiyet göstermektedir. Bu anlamda kendi nam ve hesabına inşaat ve onarım işlerinde bulunulması durumunda, işin bitimi yıllara sirayet etse dahi, Gelir Vergisi Kanunu açısından yıllara sari inşaat ve onarım işleri kapsamında sayılmamakta ve genel esaslara göre vergilendirmeye konu edilmektedir.
  Yıllara sari inşaat ve onarım işlerinde bu işleri yapanlara ödenen istihkak bedelleri üzerinden GVK’nın 94/3’üncü bendi gereğince %5 oranında gelir vergisi kesintisi yapılmaktadır. Kesilen vergiler, kesintiyi yapanlar tarafından, genel kurallar çerçevesinde vergi dairesine yatırılmakta ve bu vergiler, işin bitiminde mükellef tarafından verilen yıllık beyanname ile beyan edilen gelir üzerinden hesaplanan vergiden mahsup edilmektedir.
  Birden fazla takvim yılına sirayet eden inşaat ve onarım işlerinde kâr ve zarar, işin bittiği yıl tespit edilerek o yılın geliri olarak vergilendirilmektedir.(Md.42)
  İnşaat ve onarma işlerinde işin bitim tarihi; geçici ve kesin kabul usulüne göre inşaat ve onarım işinin yapılması halinde geçici kabulün yapıldığını gösteren tutanağın idarece onaylandığı tarih, diğer hallerde ise fiilen işin tamamlandığı veya bırakıldığı tarih olarak kabul edilir.
  Bitim tarihinden sonra yapılan giderler ile elde edilen hasılat ise, giderin yapıldığı veya hasılatın elde edildiği yılın gelir veya gideri olarak dikkate alınmaktadır.(Md.44)
   

Sayfayı Paylaş