1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Yılmaz Güney Sinema Müzesi kuruluyor!

Konusu 'Sinema, Televizyon Dünyası' forumundadır ve MeRciMeK tarafından 18 Ocak 2010 başlatılmıştır.

 1. MeRciMeK

  MeRciMeK V.I.P V.I.P

  Katılım:
  20 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  8.807
  Beğenileri:
  1.917
  Ödül Puanları:
  7.230
  Banka:
  2.322 ÇTL
  CHP Adana Milletvekili Hulusi Güvel, Adana’da "Yılmaz Güney Türk Sineması Müzesi" kurulması için kanun teklifi verdi.

  Güvel’in TBMM Başkanlığına sunduğu kanun teklifine göre, kurulacak müzede, Yılmaz Güney’in yaşamı ve sanatına yönelik objeler sergilenecek. Teklifin gerekçesinde, Tük sinemasına ilişkin belge, afiş, fotoğraf ve teknolojik altyapının sergilendiği tek müzenin, İstanbul’da 2001’de kurulduğu anımsatıldı.

  Bu vakıf müzesi dışında, sinemaya ilişkin herhangi bir müze olmamasının, Türkiye’nin kültür hayatı için büyük bir eksiklik olduğu ifade edilen gerekçede, şunlar kaydedildi:

  "Yüz yıla yakın geçmişe sahip olan ülkemiz sinemasının içinde, sinema kütüphanesi, belge, afiş, fotoğraf, teknolojik alt yapı donanımlarının sergilendiği salonların bulunduğu bir müzeye ihtiyacı olduğu çok açıktır. Gelişmiş bütün ülkelerde müzecilik önemli yer tutmaktadır. Geçmişin günümüzde sergilenmesinden öte bir anlamı olan müzeciliğin ülkemizde de yaygınlaştırılması ve halkın fazlasıyla ilgisini çeken sinema sanatının tarihinin öğretilmesi ve sergilenmesi açısından bir sinema müzesinin gerekli olduğu ortadadır."

  Adana’da 1969’dan beri Altın Koza Film Festivali düzenlendiğine işaret eden gerekçede, bu festivalle Adana ve çevre illerinde, sinema sanatı, kültürü konusunda oluşan ilginin, kurulacak Yılmaz Güney Türk Sineması Müzesi ile artırılacağı vurgulandı.

  Bu müzeye, oyuncu, senarist, yönetmen ve yapımcı olarak yüzün üzerinde filme imza atan, Türk sinemasına getirdiği bakış açısıyla büyük katkı sağlayan Yılmaz Güney’in adının verilmesinin yerinde olacağı belirtilen gerekçede, "1984’de, çok sevdiği vatanından uzakta vefat eden Yılmaz Güney’in isminin yaşatılması açısından, Adana’da kurulacak Türk sineması temalı müzeye isminin verilmesi, Çukurova bölgesi insanı için büyük önem taşıyan sanatçının, isminin onurlandırılması açısından doğru bir tercih olacağı kanısını taşımaktayız" denildi.
   
Benzer Konular
 1. kelebek
  Mesaj:
  17
  Görüntüleme:
  4.453
 2. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  974
 3. ZeyNoO

  Yılmaz Güney

  ZeyNoO, 26 Ocak 2010, Paylaşıldığı Yer: Yazar / Şair
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  901
 4. Suskun
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  2.967
 5. Papatya
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  468
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş