Yirmi Bir Talep nedir ?

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,149
Beğeniler
328
Şehir
Türkiye
#1

Yirmi Bir Talep​

Yirmi Bir Talep, (Geleneksel Çince: 二十一個條項) I. Dünya Savaşı sırasında Japon hükümetinin özel ayrıcalıklar elde etmek amacıyla Çin'e yönelttiği talepler (18 Ocak 1915).
Daha önce Çin'de benzer ayrıcalıklar elde etmiş olan Avrupalı büyük devletler o sırada savaşta olduklarından Japonların bu girişimine karşı çıkamadılar. Japonya 7 Mayıs'ta Çin'e bir ultimatom verdi. Çin cumhurbaşkanı Yuan Shikai 25 Mayıs'ta Japonya'yla bir dizi anlaşma imzalayarak ultimatomdaki talepleri kabul etti.


Talepler arasında Japonların Shandong yönetim bölgesindeki demiryolları ve madenler üzerindeki hak iddialarının onaylanması, Japonya'ya Mançurya'da özel ayrıcalıklar bağışlanması, Çin'in Habei yönetim bölgesindeki Han-Yeping Demir ve Kömür Şirketi'nin yönetiminde Japonların da söz sahibi olması, Japonların Çin kıyılarındaki liman, körfez ve adalardan yararlanma hakkı tanınması ve Japonların danışmanlar aracılığıyla Çin maliyesini, siyasal yaşamını ve kolluk kuvvetlerini denetlemesi gibi istekler yer alıyordu. Yuan Shikal'ın sonuncusu dışında bütün talepleri kabul etmek zorunda kalması, Çin kamuoyunda büyük tepkilere neden oldu.
 

Benzer konular

Top Bottom