1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Yirmi Bir Talep nedir ?

Konusu 'Dünya Tarihi' forumundadır ve Suskun tarafından 3 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  311
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.933 ÇTL
  [​IMG]
  Yirmi Bir Talep​

  Yirmi Bir Talep, (Geleneksel Çince: 二十一個條項) I. Dünya Savaşı sırasında Japon hükümetinin özel ayrıcalıklar elde etmek amacıyla Çin'e yönelttiği talepler (18 Ocak 1915).
  Daha önce Çin'de benzer ayrıcalıklar elde etmiş olan Avrupalı büyük devletler o sırada savaşta olduklarından Japonların bu girişimine karşı çıkamadılar. Japonya 7 Mayıs'ta Çin'e bir ultimatom verdi. Çin cumhurbaşkanı Yuan Shikai 25 Mayıs'ta Japonya'yla bir dizi anlaşma imzalayarak ultimatomdaki talepleri kabul etti.


  Talepler arasında Japonların Shandong yönetim bölgesindeki demiryolları ve madenler üzerindeki hak iddialarının onaylanması, Japonya'ya Mançurya'da özel ayrıcalıklar bağışlanması, Çin'in Habei yönetim bölgesindeki Han-Yeping Demir ve Kömür Şirketi'nin yönetiminde Japonların da söz sahibi olması, Japonların Çin kıyılarındaki liman, körfez ve adalardan yararlanma hakkı tanınması ve Japonların danışmanlar aracılığıyla Çin maliyesini, siyasal yaşamını ve kolluk kuvvetlerini denetlemesi gibi istekler yer alıyordu. Yuan Shikal'ın sonuncusu dışında bütün talepleri kabul etmek zorunda kalması, Çin kamuoyunda büyük tepkilere neden oldu.
   
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  2.346
 2. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.044
 3. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  973
 4. arz-ı hal
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  985
 5. Düş
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  450
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş