Yiyos, içiyos Türkçenin içine ediyosss

wien06

V.I.P
V.I.P
Katılım
30 Ags 2007
Mesajlar
6,184
Beğeniler
155
Yaş
49
Şehir
Viyana
#1
Yiyos, içiyos, kazanıyos, dilimizin içine yapıyos

Son günlerde televizyonda yayınlanan bir reklam var. Sanırım hepiniz izlemiş veya duymuşsunuzdur. Çünkü akılda kalırlık açısından harika bir buluş. Ajansı ve metin yazarlarını gerçekten kutluyorum.

İnsanımızın yumuşak karnını çok iyi bulmuşlar. Güzellikleri bozmak, iyilikleri yozlaştırmak konusunda uzman bir toplumuz. Yıllarca emek harcanarak, para harcanarak, zaman harcanarak zor elde edilen değerleri bir anda boş yere gözümüzden, gönlümüzden düşürmeyi iyi başarıyoruz (!).


Yapı Kredi Türkiye’nin köklü kuruluşlarından biri. YKY adı altında yayınladığı kitaplarla, Türk Dili ve Edebiyatı’na da hizmet ettiğinde şüphe yok.

Yakın geçmişte bu grubun Koç Holding bünyesine katıldığını biliyoruz. Yeni sahipleri bu misyonun farkındalar mı değiller mi bilmem.

Olay şu… Yapı Kredi Bankası yeni bir kredi kartı çıkarmış… Malum şu anda Türkiye’nin kredi kartına çok ihtiyacı var ya… Türkçe’de karta ad olacak kelime kıtlığı da olduğu için, adını Adios koymuş. Gerçi bu yanlışlık maalesef bütün bankalarımızın ortak tutkusu…

Reklam ajansı -ya da oradaki metin yazarları- Adios’a kafiyeli bir metin hazırlamışlar… Biz şair millet olduğumuz için kafiyeli sözleri çok severiz… Ve ortaya şöyle bir metin çıkmış: Gidiyos, uçuyos, yiyos, içiyos, para vermiyos, bedava yaşıyos….

*****

Kredi kartları gerçekten insanları bedava mı yaşatıyor, o ayrı bir bahis… Ekonomik durum o kadar iyi mi değil mi, o da işin bir başka yanı. Zaten Beran Uzer arkadaşımız konunun bu yönüyle ilgili bir yazı yazmış.

Ben reklamların daha çok teknik ve estetik yönleriyle ilgilenmeyi seviyorum ve onlardan etkileniyorum. İyi yapılan her işi sevdiğim ve takdir ettiğim gibi… Yoksa reklamdaki mal veya hizmet beni hiç etkilemez.

Yani ben bu reklamı sevdim diye Adios kart almam.

Reklamcılık diliyle görevini başarıyla yerine getiren arkadaşlara da söyleyecek sözüm yok.

Ancak, KOÇ gibi Türkiye’nin bir numaralı grubunun dilimize bu ihaneti yapmaması gerekirdi diye düşünüyorum. Tabii benimki ideal bir düşünce… Ticaretteki acımasız rekabet ortamında ideal diye bir şeyin hiç yeri olmadığını da biliyorum. Yoksa kâr mar adiyos…

Sonuç olarak, yiyos, içiyos, yapıyos, satıyos, paracıkları kazanıyos, dilimizin içine de bir güzel ediyos….

*****

Okullarda zavallı öğretmenler, dili doğru öğreteceğiz, Türkçeyi güzel konuşacağız, güzel konuşturacağız diye uğraşsınlar dursunlar… Gençler reklamdaki cümleleri çoktan ezberlediler bile… Uzun süre bu kelimeler, genç ihtiyar herkesin diline pelesenk olacak… Hele gençler… Çet edebiyatından sonra, şimdi de Adios hitabetinin parlak cümleleriyle kulaklarımızın pasını silecekler (!)….

Kısacası biz yazıyos, çiziyos, konuşuyos, söylüyos, ama Yapı Kredi’nin yardımıyla Türkçenin içine yapıyos….


Ahmet Yılmaz
 

Mavi Gül

ѕση_¢ıqℓıк
Özel üye
Katılım
3 Mys 2009
Mesajlar
4,873
Beğeniler
376
Yaş
33
Şehir
Misafir Sevmez
#2
Çok önemli bir konuya değinmiş Türkcheleşmeye başladığımız bu günlerde çarşıda sokakta gördüğümüz Türk ortaklı işyeri levhalarında alışageldiğimiz yabancı kelimeler yetmiyor gibi şimdide Öz Türkçemizi kendi elimizle katlediyoruz.
 

Safir

Özel Üye
Özel üye
Katılım
4 Mys 2008
Mesajlar
4,712
Beğeniler
270
#3
Her rastladığımda cinlerimi ayaklandıran reklam, bu kafayla yakında Türkçe'mizi mumla arar duruma gelirsek şaşırmam..
 
Top