YouTube'dan İngiltere İçişleri Bakanlığı'na 'özel erişim' yetkisi

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,468
Beğeniler
8,989
Takım
GALATASARAY
#1
Google şirketinin, İngiltere İçişleri Bakanlığı'na YouTube video paylaşım sitesine konulan ve ulusal güvenliği tehdit eden içerikleri anında inceleme ve gözden geçirmeyi sağlayan 'özel erişim' yetkisi verdiği ortaya çıktı.

İngiliz Financial Times (FT) gazetesinde yer alan habere göre, İngiliz hükümetinin özellikle Suriye'deki savaşla ilgili aşırı unsurlar içeren videoların YouTube'da paylaşılmasından endişe duyduğu kaydedildi. Haberde, aralarında 400 İngiliz vatandaşının da bulunduğu Avrupa'dan yaklaşık 2 bin kişinin Suriye'ye savaşmaya gittiği bildirildi.

Haberde, Google tarafından 2006 yılında satın alınan YouTube'dan ulusal güvenliği tehdit eden içeriklerin işaretleme yetkisinin geçen haftalarda İngiltere İçişleri Bakanlığı'na verildiği belirtildi.

Gazete haberinde, İngiltere Güvenlik ve Göç Bakanı James Brokenshire'ın "Yasa dışı olmayan ancak hoş olmayan ve insanların görmek istemediği içeriklerle ilgili hükümet daha fazla ilgilenmeli" sözlerine yer verdi.

FT, ayrıca Google'ın İngiltere İçişleri Bakanlığı'na böyle bir yetki verildiğini doğruladığını ancak "içeriğin kaldırılmasıyla ilgili son kararı verme hakkını saklı tuttuğu" açıklamasında bulunduğunu belirtti.

YouTube'dan yapılan açıklamada ise "Şiddet içerikli videolarla ilgili sıfır tolerans politikalarının bulunduğu ve nefret söylemi ya da tahrik içeren videoların rutin olarak kaldırıldığı" kaydedildi.

TÜRKİYE'YE DE BU YETKİ VERİLECEK Mİ?

İngiliz İçişleri Bakanlığı'nın YouTube'dan özel erişim hakkı kazanmasıyla birlikte akıllara 'acaba Türkiye dahil diğer ülkelerin böyle bir erişim talebi olduğunda Google bu yetkiyi verecek mi' sorusu geldi.

Ancak Google'dan konuyla ilgili henüz bir açıklama yok.

Konuyla ilgili olarak Google'dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"YouTube'un sunduğu ve herkes tarafından kullanabilen işaretleme araçlarının yanı sıra bazı kullanıcılar için sunduğu daha gelişmiş bir dizi işaretleme aracı bulunmaktadır. Davet yöntemiyle herkese açık olan Trusted Flagger (Güvenilir İşaretleyici) Programı da bunlardan biridir.

Söz konusu araçlar kullanıcıların videoları kaldırması değil yalnızca işaretlemeleri içindir ve söz konusu içeriğin kaldırılıp kaldırılmayacağının nihai kararı yalnızca YouTube'daki ilgili ekip tarafından verilmektedir.

İşaretleme Araçları Nasıl Çalışır?
YouTube'un Community Guideline olarak adlandırılan toplumsal rehber niteliğinde bir takım kurallar bulunmaktadır ve bu koşulları ihlal eden her şey kaldırılmaktadır. Toplumsal İşaretleme YouTube açısından büyük önem arz etmektedir. Kullanıcılar bu şekilde sitenin temiz bir ortam olmasına katkı sağlamakta ve herhangi biri bir videoyu incelememiz için işaretleyebilmektedir. İşaretleme bir videonun kaldırılması anlamına gelmemektedir. Yalnızca videoyu içeriği kurallarımız çerçevesinde değerlendiren bir ekibe yönlendirir. İçerik kurallara uygun olmaması halinde kaldırılır.

Normal koşullarda kuralları ihlal ettiğini düşündüğünüz 5 ayrı video gördüğünüzde her biri için toplam 5 ayrı görüntüleme sayfasına gidip işaretlemeniz gerekir. Bunun bazı kullanıcılar için yetersiz kaldığını gördüğümüz için süreci daha etkin hale getirmek amacıyla kurallara uygun olmayan içeriği düzenli ve doğru şekilde işaretleyen az sayıda kullanıcıyı daha gelişkin işaretleme araçlarını kullanmaları için davet ettik. Kullanıcılar aynı zamanda yardım merkezimiz üzerinden de başvuruda bulunabilmektedir.

Söz konusu araçlar sayesinde kullanıcılar bir seferde çok sayıda (20'ye kadar) videoyu incelememize sunmak için işaretleyebilmektedir. Aynı şekil de burada da videoların kaldırılması söz konusu değildir. Bu 5 video incelememiz için bize gönderilir. Ayrıca engellemenize veya içerik sayfaları göndermenize de izin vermez, hala ilgili kişinin potansiyel olarak kurallarımızı ihlal ettiği sonucuna vardığı münferit videolar söz konusudur.

Her tür içeriği olabildiğince hızlı şekilde incelemeyi hedeflemekteyiz, söz konusu işaretlemeler için de farklı bir durum söz konusu değildir. Kuralları ihlal eden her türlü içerik ilkelerimiz çerçevesinde kaldırılmaktadır."
 

Benzer konular

Top