1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Yüksek Lisans Nedir - Yüksek Lisans Başvuru Şartları

Konusu 'Üniversiteler' forumundadır ve Suskun tarafından 7 Nisan 2011 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  311
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.933 ÇTL
  -Yüksek Lisans Nedir
  - Yüksek Lisans Başvuru Şartları

  Yüksek Lisans Nedir, Ne Değildir

  Yüksek Lisans, Lisans eğitimi bittikten sonra devam edilen eğitime verilen isimdir. Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans olarak ikiye ayrılır. Yüksek lisans eğitimi “Master” olarak da adlandırılmaktadır. Yüksek lisans başvurusu yapmak için ALES sınavına girip yeterli puan almış olmanız ve başvuru yaptığınız programın gerekliliklerini yerine getirmeniz gerekmektedir. Detaylı bilgiyi başvuru koşulları sayfalarımızdan ve Yüksek Lisans Rehberi’nden öğrenebilirsiniz.

  Yüksek Lisans Başvuru Şartları Nelerdir?

  Yüksek Lisans başvurusu yapmak için öncelikle lisans diplomanızı almış olmanız gerekiyor. Enstitü ve programların istedikleri belgeler birbirinden bazı noktalarda farklılıklar gösterse de temel olarak istenilen belgeler ve gerekli koşullar aşağıdaki gibidir:

  ALES Sınav Sonuç Belgesi
  Lisans Diploması
  Transkript
  Özgeçmiş
  Fotoğraf
  Yabanci Dil Yeterliliği
  Tavsiye Mektubu (Referans Mektubu)
  Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
  Askerlik Durum Belgesi​

  Başvuru yaptığınız enstitü bu belgelerin hepsini isteyebilir ya da bazılarını istemeyebilir. Bazı enstitüler bunlara ek olarak başka belgeler de isteyebilirler.
  Farklı Amaçlarla Yüksek Lisans Yapmaya Karar Verilebilir. Örneğin;

  Mezun olduğu lisans programından memnun olmayan ve alan değiştirmek isteyen birisi farklı bir alanda eğitim görmek için yüksek lisans yapmaya karar verebilir.
  Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda okul yöneticisi ve müfettiş olmak isteyenler (MEB okul yöneticisi ve müfettiş atarken “eğitim yönetimi, teftişi, ekonomisi ve planlaması” tezsiz yüksek lisans programını veya “eğitim yönetimi ve teftişi” alanındaki yüksek lisans programını bitirmiş olmayı gerekli görüyor. MEB, atama sürecinde sınav ve kurs gibi çeşitli mekanizmaları da kullanıyor ama belirtilen yüksek lisans programlarını bitirmiş olmak bu işi yapmak isteyenlere büyük avantaj sağlıyor.)
  Mezun oldukları yüksek lisans programında uzmanlaşmak isteyenler yüksek lisans yapmaya karar verebilirler.
  “Yüksek” ünvanı almak isteyen mühendisler yüksek lisans yapmaya karar verebilirler. Yüksek lisans mezuniyeti ile “Yüksek Mühendis” ünvanı kazanırlar.
  Akademisyen olmak isteyenler yüksek lisans yapmaya karar verebilirler. (Doktoraya başvurmak için yüksek lisans zorunluluğu aranmamakla birlikte yüksek lisans yapmış olmak önemli bir tercih sebebi olabilir)

  En genel yüksek lisans yapma amaçları bunlar olsa da daha farklı amaçlar ile de yüksek lisans yapmaya karar verilebilir.
   
Benzer Konular
 1. kelebek
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  805
 2. kelebek
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  761
 3. e-PaCk
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.898
 4. wien06
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.835
 5. Paradoks ~
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  662
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş