Yüksek Topuklar

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,728
Beğeniler
5,007
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#1
Sevgili kadınlar, çok sevdiğiniz yüksek topukların erkek gardırobundan alındığını biliyor muydunuz? Topuğun at binmede ayakların üzengiden kaymamasını sağlamak gibi pratik bir amacı varmış. Sonradan Fransa’da erkek ayakkabılarının topukları gittikçe incelmiş ve ata binerken faydalı olmamaya başlamış. İyi ki sonradan kadınlar bu topukları kendi gardıroplarına uyarlayıp kullanmaya başlamışlar. Hatta bütün rahatsız edici tarafına ve sağlık risklerine rağmen kullanmaya devam etmişler. Peki yüksek topuklar kadınları neden bu kadar cezbederler?
Fiziği daha güzel göstermesi:

Bu kadınların yüksek topukları tercih etmelerinin önemli bir nedenidir. Bacağı daha uzun göstererek, bu sayede basenleri de görsel olarak daha dar gösteririler. Fiziği nasıl olursa olsun topuklu ayakkabılar kadını daha ince, sıkı, zarif ve daha seksi gösteriyor. Yürüyüşü değiştirerek kadını daha çekici hale getiriyor.

Boyu uzatması:

Topuklu ayakkabılar boyu daha uzun göstererek, kadınlara kendilerini daha güvenli, daha iyi, daha kadınsı hissetmelerini sağlarlar. Kalça ve göğüs çıkıntılarını da, topuğun yükselmesi ile daha da belirginleştirir.

Daha zarif görünüm:

Yüksek topuklu ayakkabı kadına en çok yakışan aksesuarlardan biridir. Topuklu ayakkabılar, kendine güvenli ve otoriter bir imajla birlikte yürüyüş şekli olarak da daha kırılgan bir görüntü verirler.
Daha çekici görünmek:

Yüksek topuklu ayakkabı giyinmek çekici görünmenin en kolay yollarındandır. Bu nedenle de kadınlar tarafından tercih edilmektedirler.

Yararlı bir tarafı:

İtalya’daki Verona Üniversitesi’nde gerçekleştirilen araştırmayla yüksek topuklu ayakkabıların kadınların seks gücünü artırdığı belirlenmiştir. Yapılan araştırma, yüksek topuklu ayakkabının pelvik kaslarını güçlendirdiğini, bunun da kadının cinsel yaşamının güçlenmesini sağladığını ortaya koydu. Verona Üniversitesi’nden Dr. Maria Angela Cerruto, “Kadınlar boylarını uzattığı ve ince görünmelerini sağladığı için topuklu ayakkabıları tercih ediyorlar. Bunların dışında topuklu ayakkabı seks gücünü de artırır” dedi.

Yüksek Topuklara Dikkat

Bir çok kadının vazgeçemediği ayakkabı tutkusu,ayaklarını rahatsız etse bile almaya devam edecek kadar önem taşıyor.Her 10 kadından 4′ü rahat olmamasına rağmen topuklu ayakkabı satın alıyor. Alışveriş yapan kadınlarınların %37 ayaklarının rahat olmadığını söyleyerek sadece moda için ayakkabı aldıklarını belirtiyolar.

Dar ve topuklu ayakkabıların ve botların ayak bileklerinde sinir sıkışmasına neden olabileceğini belirten uzmanlar bu şekilde devam edilirse kişiyi ameliyata kadar götürebileceğini söylüyor.

Ayak bileklerinde oluşan sinir sıkışması ayak parmaklarına doğru yayılır ve ağrılara uyuşmalara neden olur. Ağrıların dize kadarda yayılması mümkün. Eğer şikayetlerin kaynağının yüksek topuklar ya da dar ayakkabılardan oluştuğu uzun süre anlaşılmazsa ameliyat şart olabilir. Bu yüzden ayaklarınızda herhangi bir uyuşma ya da ağrı hissettiğinizde mutlaka muayene olun ve EMG (Elektromiyografi) çektirin. EMG’de sinir sıkışması tespit edilirse önce ilaç tedavisi uygulanır. Bu süre içerisinde dar, ayağı sıkan ve topuklu ayakkabılar yasaklanır. Mümkün olduğunca rahat ayakkabılar giyilmesi önerilir. Eğer ilaç tedavisi sonuç vermezse operasyonla sıkışan sinir kurtarılır.

Bu sorunu yaşayan sadece kadınlar değil. Erkeklerinde %17′ si bu sorunla karşı karşıya. Ayak bileklerinde oluşan sinir sıkışmaları daha çok bayanlarda görülmesine rağmen erkeklerde de pek azımsanmayacak derecede. 2 bin kadın arasında yapılan bir araştırmaya göre kadınlar sadece sinir sıkışmalarından değil,tırnak batması, nasır, ayak şişliği gibi başka ayak problemlerinden de şikayetçiler. Ayrıca sürekli yüksek topukların tercih edilmesi ağrı ve şekil bozukluklarının yanı sıra bacak kaslarında zorlanmaya yol açarak dizlerde kireçlenme yapabiliyor
Bu tür rahatsızlıkları önlemek için;

Dar ve ayağınızı sıkan modeller yerine ayağınızın daha rahat ettiği modelleri tercih edin.
Mümkün olduğu kadar çorap giymeye dikkat edin. Çorap ayak bileklerindeki sinir sıkışmasını önlemektedir.
Şeker hastalığı ya da dolaşım bozukluğu gibi rahatsızklıklarınız varsa sinir sıkışmaları konusunda daha dikkatli olmalısınız.
Alçak ve kalın topuklu ayakkabıları tercih edin. Unutmayın ki bastığınız alan ne kadar genişse denge de o kadar iyi sağlanır.
Ayakkabı seçerken ayağınıza rahatsızlık verip vermeyeceğini düşünün ve ona göre seçin.
 

Benzer konular

Top