1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

YÜkselen Burc Nedİr?Nasıl Bulunur?

Konusu 'Astroloji / Burçlar' forumundadır ve wien06 tarafından 11 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. wien06

  wien06 V.I.P V.I.P

  Katılım:
  30 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  6.043
  Beğenileri:
  154
  Ödül Puanları:
  4.480
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Viyana
  Banka:
  3.568 ÇTL
  YÜKSELEN BURÇ NEDİR?

  Astrolojide doğum haritası (Horoscope); doğum tarihiniz, doğum saatiniz ve doğduğunuz yeri içeren temel bilgiler ile çıkartılır. Bir doğum haritası, kişiliğiniz ve bunun doğrultusunda geleceğinizi yönlendirebileceğiniz derin bilgiler içerir. Tarihte bu temel bilgiler ile çıkartılan ilk doğum haritası millattan önce 5. yüzyılda gerçekleştirilmiştir.


  [​IMG]

  Doğum haritası 360 derecelik bir dairenin 12 eşit parçaya bölünmüş halinden ibarettir. Bu 30'ar derecelik 12 eşit parçanın her biri, bir burcu temsil eder. Üzerine, doğum verilerinizden yola çıkılarak yapılan hesaplar sonucunda planetler ve 12 astrolojik ev, birinci evden başlayarak yerleştirilir. İşte bu birinci ev, yükselen burcunuzun bulunduğu evdir. Bir Astrolog doğum haritanızı yükselen burç yani 1. evden başlayarak yorumlar. Peki nedir bu ev meselesi? Doğum haritanızda bulunan 12 evin her biri kişiliğiniz ile ilgili bilgiler içerir. Her evin temsil ettiği konular farklıdır. 1. ev yani yükselen burç, kişinin fiziksel özelliklerini (Şişman, zayıf, uzun, kısa v.s) belirleyebileceği gibi kişinin toplum içinde bilinçli olarak yansıttığı kişilik özelliklerini de (Cana yakın, mesafeli, v.s) verebilir. 2. Ev Kişinin maddi konulara bakışını, sahiplenme güdülerini verebileceği gibi bilgi derecesini de gösterebilir.Bunun gibi diğer 10 evin temsil ettiği birbirinden farklı konular vardır.

  Birinci ev yani Yükselen burcunuz bilinmiyorsa diğer 11 evin içerdiği anlamları bilmeniz mümkün olmaz. Kısaca Yükselen burcunuzu bilerek doğum haritanızın yorumunu yapabilir ve Astrolojinin yaşamınıza ışık tutmasını sağlamış olursunuz.

  diğer evlerin özelliklerini öğrenmek isteyen olabilir belki..

  Birinci ev sizi başkalarından farklı kılan özellikleri belirler: nasıl göründüğünüz, kişiliğiniz, motivasyonlarınız, amaçlarınız ve öncelikleriniz gibi. Egonuzu, doğal eğilimlerinizi, kendizi dış dünyaya tanıtma şeklinizi, enerji, canlılık ve derin arzularınızı kapsar.
  Birinci ev; girişimci, enerjik Mars ve Zodyak’ın ilk burcu bireysel Koç tarafından yönetilir.

  İkinci ev çalışarak elde ettiğiniz kazancı, finansal yükümlülükleri ve sahip olduğunuz maddi varlıkları yönetir. Maddi kazanç ve kayıplar bu ev tarafından belirlenir. Aynı zamanda güvenlik duygunuz ve özgüveniniz de bu ev tarafından yönetilir.

  Bu ev aşk ve para gezegeni Venüs ile pratik ve dengeli Boğa burcu tarafından yönetilir

  Üçüncü ev akıl ve zekayı yönetir. Problemlere nasıl yaklaştığınızı ve analiz ettiğinizi, bilgiyi nasıl değerlendirdiğinizi belirler. Temel olarak öğrenme ve iletişim becerinizi yönlendirir. Bu ev yazı, konuşma, editörlük, düşünme, okuma ve araştırma yetenekleri ile ilgilidir
  Bu ev zeki ve iletişimci Merkür ve çok yönlü İkizler burcu tarafından yönetilir.

  Dördüncü ev yuvanızdır – görünüşü, yeri ve bu alanı kiminle paylaştığınızla ilgilidir. Evinize gelen misafirler, evinizde tamirat ve yenilikleri yapan ya da çimlerinizi kesen kişi veya bebek bakıcıları da bu eve dahildir. Aynı zamanda ev aile huzurunu bozan bireyleri yönetir
  Dördüncü ev duygusal Yengeç ve Ay tarafından yönetilir.

  Aşk hayatınız, romantizm, eğlence ve zevk beşinci evle ilgilidir. Çocuklar, hamilelik ve doğumu da yönetir. Bu ev aynı zamanda yaratıcılık, yeni fikirler, hobi ve sporu yönetir. Sosyal olaylar, boş zamanlarda yapılan tüm işleri kapsar. Şans ve spekülasyonla ilgili şeyler, kumar ve borsa yatırımları da beşinci ev tarafından yönetilir.

  Bu ev yaratıcı Aslan ve eğlenceli, yaşam veren Güneş tarafından yönetilir.

  Altıncı evin durumu, günlük işlerinizi ve bu işleri yaparken kullandığınız metodları gösterir. Bu evle kesişen burç, işinizi ve iş yerinizdeki genel ortamı tarif eder. Bu ev, evde ya da işte sizin altınızda çalışan insanları yönetir.
  Bu ev, sağlıklı kalmak için bilinçli olarak yaptıklarımızı ve aldığımız önlemleri yönetir. (Unutmayın ki, birinci ev genel enerji ve zindelik seviyesi anlamında sağlığınızı yönetir, o yüzden her iki ev de birden dikkate alınmalıdır.) Diyet, egzersiz ve form tutmak aynı zamanda check-uplar ve dişçi ziyaretleri de altıncı ev ile ilgilidir.
  Altıncı ev, zeki, bilgi toplayan Merkür ve titiz, servise dönük Başak burcu tarafından yönetilir

  Yedinci ev, evlilik, iş ortaklıkları ve iki taraf ya da kişi arasında resmi anlaşma ile bağlı olunan birliktelikleri yönetir. İki taraf ya da kişi arasındaki bu “anlaşma” yazılı veya sözlü olabilir.
  Bu ev aynı zamanda sizin için çalışan uzman ve profesyonelleri yönetir: avukat, ajans veya sizi temsil eden ya da sizinle işbirliği yapan diğer kişiler.
  Yedinci ev nazik, seçkin Venüs ve ortaklık burcu Terazi tarafından yönetilir.

  Bu ev yeniden doğuş, yenilenme ve enerjinin dönüşümü ile ilgilidir. Ortak para konuları da sekizinci ev kapsamındadır. (Eskiler parayı yoğunlaşmış bir enerji türü olarak görürlerdi.) Bu evin finansal konuları sizin her ay çalışarak kazandığınız geliri kapsamaz (bu ikinci evle ilgilidir), ama sizin başkalarına ya da başkalarının size ödemekle yükümlü olduğu para ile ilgilidir. Ödül, hediye, miras, vergi ödemeleri ve iadeleri, prim, komisyon, telif, nafaka, ipotek, kredi, borç, yatırım sermayesi ve benzer ödemeler sekizinci ev tarafından yönetilir.
  Bu ev Mars ve yoğun Akrep burcu tarafından yönetilir. Yardımcı yöneticisi ise katalizör gezegen Pluto’dur.

  Bu ev bizi büyük ve cesur düşünmeye ve geleceği en geniş kapsamı ile dikkate almaya teşvik eder. Dokuzuncu evin sunduklarından tam anlamı ile yararlanabilmek için belirli bir hazırlık dönemi gerekir. Uzak mesafe yolculuklar, uluslararası ticaret, yabancı ülkelerdeki insanlarla haberleşme ve ilişkiler, uzak akrabalar ve yüksek eğitim bu önemli ev tarafından yönetilir.
  Dokuzuncu ev şanslı Jüpiter’in yanısıra, felsefi ve akademik Yay burcu tarafından yönetilir

  Bu güçlü ev, şöhret, terfi, onur, kariyer ödülleri ve mesleki fırsatlar, ün ve aynı zamanda toplumdaki statünüzü yönetir. Yıldız haritanızın en tepe noktasında yer alan bu evin (ve birinci evin) bulunduğu burç mesleğinizi ve başarılı olduğunuz alanları gösterir.
  Onuncu ev çalışkan, ciddi Satürn ve Oğlak burcu tarafından yönetilir.

  Arkadaşlık ve tüm platonik ilişkiler, herhangi bir grup ya da kulüp üyeliği on birinci evin yönetimi altındadır. Bir ticaret fuarına katılmak ya da lunaparka gitmek – ya da ortak bir amaç için insanların biraraya toplandığı herhangi bir yer- on birinci evin aktiviteleri arasındadır. Bu anlamda, sıradan bir nedenle yapılan birlik, dernek ve çevre oluşturma çabaları bile bu evle ilgilidir.
  On birinci ev yaratıcı, bilimsel Uranüs ve kendine özgü Kova burcu tarafından yönetilir

  On ikinci ev bilinçaltını, rüyaları, hayalleri, sezgi, içgüdü ve sırları yönetir. Aslında tüm gizli, perde arkası aktiviteleri ve anlaşmaları yönetir.
  Kendimizi iyileştirdiğimiz yer de bu evdir. Aynı zamanda kendini feda etmeyi, içten içe acı çekmeyi, kısıtlanmayı ve gizli düşmanları yönetir. Son olarak, yardımseverliği özellikle birebir yardımda bulunmayı yönetir.
  On ikinci ev spiritüel, fedakar Neptün ve merhametli Balık tarafından yönetilir

  Yükselen Burcunun Hesaplanması..

  Yükselen burcun tesbit edilebilmesi için doğduğunuz ay, gün ve yılı bilmenizin yanısıra doğduğunuz saati de bilmeniz gerekiyor. Ayrıca doğum yerinizi de bilmeniz gerek.

  Çünkü yükselen burç; doğduğunuz anda, doğduğunuz yere göre ufuk çizgisinde yükselmekte olan burç demektir.

  Mesela saat 07:00'de Van'da Güneş yükselirken o sırada İstanbul'da henüz Güneş görünmez. Şayet siz güneş doğarken doğduysanız, bu durumda güneş'in bulunduğu burçta ufuk çizgisinde yükselecektir. Bu durumda hem Güneş'iniz (Burcunuz), hem de Yükselen Burcunuz aynı burç olacaktır.

  Tabii bunun tersi de olabilir. Yani güneş batarken doğmuş olabilirsiniz. Bu durumda güneşin bulunduğu burç ufuk çizgisinde batıyor, alçalıyor demektir. O zaman burcunuzun karşıtı olan burç yükselir.

  Mesela burcunuzun Aslan olduğunu düşünelim. Güneş batarken doğduysanız, güneşin bulunduğu burç da birlikte ufuk çizgisinde batacak, alçalacaktır. Bu sırada Aslan Burcu'nun zıt burcu olan Kova yükselecektir. Böylece sizin Yükselen Burcu'nuz Kova olacaktır.

  Bu nedenle doğum zamanınızla birlikte doğum yeriniz de Yükselen Burç tesbiti için önemlidir.


  Asla 13:00 Başak
  13:55 Başak 15:35 Terazi
  16:30 Terazi 18:05 Akrep
  19:00 Akrep 20:40 Yay
  21:35 Yay 23:00 Oğlak


  HAZİRAN
  İlk Yarıda Doğanlar İkinci Yarıda Doğanlar

  01:15 Balık 00:20 Balık
  02:20 Koç 01:30 Koç
  03:40 Boğa 02:40 Boğa
  05:05 İkizler 04:05 İkizler
  07:00 Yengeç 06:05 Yengeç
  09:20 Aslan 08:25 Aslan
  11:55 Başak 11:00 Başak
  14:25 Terazi 13:30 Terazi
  17:00 Akrep 16:05 Akrep
  19:30 Yay 18:35 Yay
  21:50 Oğlak 20:55 Oğlak
  23:45 Kova 22:50 Kova

  TEMMUZ
  İlk Yarıda Doğanlar İkinci Yarıda Doğanlar

  00:00 Koç 00:45 Boğa
  01:40 Boğa 02:10 İkizler
  03:05 İkizler 04:00 Yengeç
  05:00 Yengeç 06:25 Aslan
  07:55 Aslan 09:00 Başak
  09:55 Başak 11:55 Terazi
  12:30 Terazi 14:05 Akrep
  15:00 Akrep 16:35 Yay
  17:30 Yay 19:00 Oğlak
  19:55 Oğlak 20:55 Kova
  21:50 Kova 22:20 Balık
  23:15 Balık 23:30 Koç

  AĞUSTOS
  İlk Yarıda Doğanlar İkinci Yarıda Doğanlar

  01:25 Terazi 00:30 Terazi
  03:55 Akrep 03:00 Akrep
  06:30 Yay 05:35 Yay
  08:50 Oğlak 08:00 Oğlak
  10:40 Kova 09:50 Kova
  10:20 Balık 11:15 Balık
  13:25 Koç 12:30 Koç
  14:35 Boğa 13:40 Boğa
  16:00 İkizler 15:05 İkizler
  17:55 Yengeç 17:00 Yengeç
  20:15 Aslan 19:20 Aslan
  22:50 Başak 21:55 Başak

  EYLÜL
  İlk Yarıda Doğanlar İkinci Yarıda Doğanlar

  01:05 İkizler 00:10 İkizler
  03:00 Yengeç 02:05 Yengeç
  05:20 Aslan 04:25 Aslan
  07:55 Başak 07:00 Başak
  10:25 Terazi 09:30 Terazi
  12:55 Akrep 12:00 Akrep
  15:30 Yay 14:35 Yay
  17:55 Oğlak 17:00 Oğlak
  19:50 Kova 18:50 Kova
  21:15 Balık 20:15 Balık
  22:25 Koç 21:30 Koç
  23:35 Boğa 22:40 Boğa

  EKİM
  İlk Yarıda Doğanlar İkiinci Yarıda Doğanlar

  00:55 Yengeç 00:00 Yengeç
  03:20 Aslan 02:20 Aslan
  05:55 Başak 04:55 Başak
  08:25 Terazi 07:25 Terazi
  10:55 Akrep 10:00 Akrep
  13:30 Yay 12:30 Yay
  15:55 Oğlak 14:55 Oğlak
  17:45 Kova 16:50 Kova
  19:10 Balık 18:15 Balık
  20:20 Koç 19:25 Koç
  21:30 Boğa 20:35 Boğa
  23:00 İkizler 22:00 İkizler

  KASIM
  İlk Yarıda Doğanlar İkinci Yarıda Doğanlar

  01:20 Aslan 01:55 Başak
  03:55 Başak 04:30 Terazi
  06:25 Terazi 07:05 Akrep
  09:00 Akrep 09:35 Yay
  11:30 Yay 12:00 Oğlak
  13:55 Oğlak 13:50 Kova
  15:45 Kova 15:15 Balık
  17:10 Balık 16:30 Koç
  18:15 Koç 17:40 Boğa
  19:35 Boğa 19:05 Boğa
  21:00 İkizler 21:10 Yengeç
  22:55 Yengeç 23:25 Aslan

  ARALIK
  İlk Yarıda Doğanlar İkinci Yarıda Doğanlar

  00:55 Başak 00:00 Başak
  03:25 Terazi 02:30 Terazi
  05:55 Akrep 05:00 Akrep
  08:30 Yay 07:35 Yay
  10:50 Oğlak 09:55 Oğlak
  12:45 Kova 11:50 Kova
  14:10 Balık 13:15 Balık
  15:20 Koç 14:25 Koç
  16:35 Boğa 15:35 Boğa
  18:00 İkizler 17:05 İkizler
  19:55 Yengeç 19:00 Yengeç
  22:15 Aslan 21:20 Aslan
   
 2. kelebek

  kelebek -ütopik- V.I.P

  Katılım:
  9 Haziran 2006
  Mesajlar:
  8.615
  Beğenileri:
  136
  Ödül Puanları:
  4.730
  Banka:
  3.666 ÇTL
  Normali koç,yükselen de koç. Anlayacağınız ben tam bir koç :)
   

Sayfayı Paylaş