Yumurtanın Niçin Bir Tarafı Yuvarlak, Diğer Tarafı Sivridir?

Beyfendi

Kaf Kef
Özel üye
Katılım
12 Arl 2013
Mesajlar
847
Beğeniler
569
Şehir
Ankara
#1
Yumurtanın Niçin Bir Tarafı Yuvarlak, Diğer Tarafı Sivridir?


Eğer köşeli olsalardı kenarları dayanıklılık bakımından çok zayıf olurdu. En dayanıklı geometrik şekil küredir ama bu şekildeki yumurta yuvarlanacak olursa nerede duracağı belli olmaz. Yumurta yuvarlanınca düz gitmez. İnce tarafı üstünde dairesel bir yol çizer. Başladığı yere yakın bir noktada durur. Yani düz bir yerde kaybolması olanaksızdır.Yumurta, tavuğun yumurta kanalında küre şeklindedir. İlerlemesi sırasında arkada kalan dairesel kasların büzüşerek hem yumurtayı ileri iterler hem de bu kısmına baskı yaparak konik biçimini sağlarlar. Yumurtanın şeklinin nedeni de budur. Sürüngenlerde bu düzenek olmadığından yumurtaları küresel biçimdedir.

Ben ilk okuduğumda şaşırdım düşündüm diktörgen olsaymış filan vay tavugun haline işte mucize bu ya tavuk rahat yumurtlasın diye ilk önce yuvarlak büyük kısmı sonra rahatlıkla birakması sivri kısmı ve bu nedenle yumurtalar uzun dayanıyo bozulmuyor Ben Zaten Sevmem yumurtayı ama gene merak ettim kendimce çıkardığım bu notlar..

Araştırmacı Yazar
Emre GÜR
 

AybüKe

Kahpelik Son Moda
Moderatör
Katılım
8 Ock 2018
Mesajlar
1,382
Beğeniler
942
Şehir
Antalya
#7
Yalnız bu konu ikinci kez açılmış hatta üç oldu şu an altta benzer konular da gözüküyor
 

Beyfendi

Kaf Kef
Özel üye
Katılım
12 Arl 2013
Mesajlar
847
Beğeniler
569
Şehir
Ankara
#9
Ilginc bir merak konusu. Oturup "aaa bu yumurtanin bir tarafi neden sivri" diye dusunmem mesela :) Bende fazlasiyla meraklıyımdır. Ama bu gercekten degisik bir merak olmus.
DEĞİŞİK MERAK İYİDİR ARAŞTIRIYORSUN EN AZINDAN SAPTANDIDA KALMIYORSUN BİLİYORSUN NEYİN NE OLDUĞUNU
 

Benzer konular

Top