1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Yurt dışında ödenen vergilerin mahsubu

Konusu 'Muhasebe' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 10 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ AdminE

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.311
  Beğenileri:
  6.198
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.208 ÇTL
  Yurt dışında ödenen vergilerin mahsubu

  Yabancı memleketlerde elde edilerek Türkiye’de genel netice hesaplarına aktarılan kazançlarla ilgili olarak yabancı ülkelerde ödenmiş bulunan kurumlar vergisi ve benzeri vergiler Türkiye’de tarh olunan vergilerden mahsup edilir. Diğer yandan kontrol edilen yabancı kazançlarla ilgili olarak yurt dışında ödenmiş bulunan gelir ve kurumlar vergisi benzeri vergiler kontrol edilen yabancı şirketin Türkiye'de vergilendirilecek kazancı üzerinden hesaplanan kurumlar vergisinden mahsup edilebilir(Md.33).
  -Tam mükellef kurumların doğrudan veya dolaylı olarak sermayesi veya oy hakkının % 25'ine sahip olduğu yurt dışı iştiraklerinden elde ettikleri kâr payları üzerinden Türkiye'de ödedikleri kurumlar vergisinden, iştiraklerin bulunduğu ülkelerde bu kazançlar üzerinden ödenen gelir ve kurumlar vergisi benzeri vergilerin kâr payı tutarına isabet eden kısmı mahsup edilebilir. Bu takdirde Türkiye’de beyan edilen kâr payı yurt dışında ödenen gelir ve kurumlar vergisi benzeri vergiler dahil edilmek suretiyle dikkate alınır.
  -İndirilecek miktar, yabancı memleketlerde elde edilen kazanca, KVK’na göre tespit edilen vergi oranının uygulanması suretiyle bulunacak tutardan fazla olamaz.
  -Geçici vergilendirme dönemi içinde yurt dışından elde edilen gelirlerin bulunması halinde, bu gelirler üzerinden elde edildiği ülkelerde kesinti veya diğer şekillerde ödenen vergiler, o dönem için hesaplanan geçici vergi tutarından da mahsup edilebilir. Bu durumda da indirilecek miktar, yabancı memleketlerde elde edilen kazanca, KVK’na göre tespit edilen vergi oranının uygulanması suretiyle bulunacak tutardan fazla olamaz.
  -Yabancı memleketlerde vergi ödendiğinin, mahallindeki Türk elçilik veya konsoloslukları, yoksa Türk menfaatlerini koruyan memleketin aynı mahiyetteki temsilcilikleri tarafından onaylanan belgelerle tevsik edilmesi gerekir.
  Tarhiyatın yapıldığı tarihte söz konusu belgelerin temin edilememiş olması durumunda, tarh tarihinden itibaren 1 yıl içinde vesikanın temin edilerek vergi dairesine ibraz edilmek koşuluyla ve KVK’ ya göre bulunacak tutarı aşmamak kaydıyla tarh tarihinde yabancı ülkede cari bulunan nispete göre hesaplanan vergi miktarı ertelenir. Bu süre içinde vesikanın ibrazı halinde tarhiyat düzeltilir.
  Mücbir sebep olmaksızın bu süre içinde vesikaların ibraz edilmemesi halinde erteleme hükmü kalkmış sayılır ve yabancı memleketlerde ödenen vergiler mahsup edilmez. Ertelenen vergiler için Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerine göre gecikme zammı hesaplanır.
  -Bu madde hükmünün uygulanmasında, yabancı para ile ödenen vergilere, bunların ilgili bulunduğu kazançların genel sonuç hesaplarına intikali esnasındaki kur uygulanır.

   
Benzer Konular
 1. Çirkin Kral
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  761
 2. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  15.262
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  758
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  491
 5. Barış toprak
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  404
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş