1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Yurt içinde kesilen vergilerin mahsubu

Konusu 'Muhasebe' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 10 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Yurt içinde kesilen vergilerin mahsubu

  Beyannamede gösterilen kazançlar üzerinden, Kurumlar Vergisi Kanununa kesilmiş bulunan vergiler, beyanname üzerinden hesaplanan kurumlar vergisinden mahsup edilir.(Md.34)
  Yatırım fonları katılma belgeleri ile yatırım ortaklıkları hisse senetleri kâr payları üzerinden fon ve ortaklık bünyesinde hesaplanan vergiler de söz konusu fon ve yatırım ortaklıklarından kâr payı alan kurumlar tarafından, beyan edilen kurum kazancı üzerinden hesaplanan kurumlar vergisinden mahsup edilir.
  Geçici vergilendirme dönemi içinde elde edilen gelirler üzerinden kesinti yoluyla ödenmiş vergilerin bulunması halinde bu vergiler, o dönem için hesaplanan geçici vergi tutarından da mahsup edilebilir. İlgili hesap dönemine ilişkin tahakkuk ettirilen geçici verginin sadece ödenen kısmı yıllık kurumlar vergisi beyannamesi üzerinden hesaplanan kurumlar vergisinden mahsup edilir.
  Mahsubu gereken verginin hesaplanan vergiden fazla olması durumunda mahsup edilemeyen kısım mükellefe yazı ile bildirilir. Mükellefin bu yazıyı tebellüğ tarihinden itibaren bir yıl içinde vergi dairesine müracaatı halinde kendisine iade edilir. Bu süre içinde müracaat edilmemesi halinde mükellefin iade isteme hakkı ortadan kalkmış olur.
  Maliye Bakanlığı iadeyi nakden veya mahsuben yaptırmaya veya iadenin yapılmasını inceleme raporuna veya yeminli mali müşavir raporuna ya da teminata bağlamaya ve iade için gerekli belgeleri belirlemeye yetkili bulunmaktadır.
  Maliye Bakanlığı bu yetkiyi iade türlerine, geliri elde edenin veya ödemeyi yapanın hukuki durumuna, iade şekillerine göre ayrı ayrı belirleyebileceği gibi belli hadlere göre de kullanabilir.
  Mahsuben iade işlemi tüm belgelerin hazırlanması koşuluyla yıllık kurumlar vergisi beyannamesinin verildiği tarih itibariyle yapılır. İkmalen ve re’sen yapılan tarhiyatlarda mahsup işlemi mahsup talebine ilişkin dilekçe ve eklerinin eksiksiz olarak vergi dairesi kayıtlarına girdiği tarih esas alınarak yapılır.
   
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  1.037
 2. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  429
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  781
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  567
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  800
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş