Yurtdışında okumak korkusunu yenmek

Katılım
18 Ekm 2008
Mesajlar
436
Beğeniler
8
Yaş
34
#1
Her yıl ÖSS’ye giren, girmeden önce de kalp krizi geçirecek kadar heyecanlı olan, lise 1’e başlamadan önce önündeki 3 sene hangi dershanelere gideceği planlanmış çocuklara çok üzülüyorum.

Biz çocukken yaz tatillerimizi ya plajda ya da sokakta oynarken geçirir, bütün bir yaz yara bere içinde dönerdik evlerimize. Şimdi bakıyorum da çocuklar doğdukları andan itibaren inanılmaz bir yarış içindeler. Çocuklarını yanlarından ayırmamak için, maddi imkanları elverse dahi, onları bebek gibi yetiştiren ve yaz aylarında çocuklarına hem eğitim, hem de deneyim kazandırabilecekleri halde yurtdışına göndermeyen yüzlerce aile var. Oysa bir çocuğun gelişmesi için mutlaka ailesinden ayrı zaman geçirmesi gerektiğini söyler hep uzmanlar.
Çocukluğundan beri yurtdışında yada yurtiçinde yalnız başına tatile çıkan, okul gezilerine katılan, yani kendine özgün birer birey gibi davranılmış çocuklar, her zaman daha özgüveni yüksek ve daha kendini bilir olmuştur. Liseyi bitirince hayatın içinde bocalayan değil, hayata hazırlıklı çocuklardır onlar ve bu çocuklar yurtdışında okumaktan hiç korkmazlar. Aslında çocuk değil anne-baba korkar, çocuğunun adına endişelenir, ‘çocuğum beni özler, oralarda yalnız başına ne yapar ?’ diye düşünüp hüzünlenir. Oysa çocuklarının geleceğini onlar belirlerler.

İş hayatına bakıyorum, yurtdışında bir şekilde okumuş insanlar ülkelerine dönünce yeni mezun olsalar bile her zaman daha yüksek ücretlerle çalışıyorlar. Hatta bu kişiler yurtdışında yaşamış oldukları deneyimlerden dolayı da daha olgun ve iş hayatının cilvelerine daha dayanıklı oluyorlar.

Yurtdışında dil öğrendim diyenler ise iyi derecede dil bilgisi isteyen şirketlerin göz bebekleri. Sadece maaş değil, gelecek için yükselme hedefi olanların en büyük artısı haline geliyor yurtdışında okumuş olmak.
Eskiden yurtdışında okumak çok pahalı ve sadece belli gelir düzeyindekilerin işiydi. Oysa görüyorum da dar gelirli ailelerin bile çocuklarının bir çok imkanı var artık. Çocuk bakarak okuyan mı istersiniz, garsonluk yaparak mı. Her imkan mevcut, sadece değerlendirmek kalıyor sizlere, tabi bir de biraz araştırmak.

Amerika’da her şey dahil yıllık 15.000 USD‘ ye harika üniversiteler varken, uçak biletini cebine koyup İngiltere’de çocuk bakarak tüm yaşam maliyetlerini karşılamak da çok kolay. Eh bunca fırsat her ülkeye de verilmezken değerlendirmekte fayda var derim.

Ayla YAVUZ
 

Benzer konular

Top