Yurtdışından Gelen Hizmet Faturalarında Kdv Ve Stopaj Sorunu

Paradoks ~

... Elif ...
Katılım
6 Eyl 2011
Mesajlar
5,208
Beğeniler
70
Şehir
Konya
#1
Yurtdışından Gelen Hizmet Faturalarında Kdv Ve Stopaj Sorunları

Yurtdışından Gelen Hizmet Faturalarında Kdv Ve Stopaj Sorunu Hakkında Bilgi

Türkiye'de yerleşik kişi ve kuruluşlar, yurt dışından mal ve hizmet
ithal etmektedirler.

Yurt dışında yerleşik kişi ve kuruluşlardan hizmet ithal edilmesi,gümrükleme işlemine tabi olmayıp, hizmeti alan Türkiye mukimine, KDVve Stopaj sorumluluğu getirebildiğinden mal ithaline göre farklılık arz etmektedir.

Türkiye'de yerleşik firmalar tarafından yapılan hizmet ithallerinden hangilerinin KDV ve Stopaj sorumluluğu kapsamında olduğunun ve sorumluluğa ilişkin usul ve esasların açıklanması.

Hizmet, teslim ve teslim sayılan haller ile mal ithalatı dışında kalan, yukarıda sayılan işlerin yurt dışındaki kişi veya kuruluşlara yaptırılarak faydasından yurt içinde (Türkiye’de) yararlanılması işlemidir.

Yurt içinde faaliyet gösteren gerçek veya tüzel kişi mükelleflerin, yurt dışından mal ithal ettikleri gibi hizmet ithal etmeleri de mümkündür. Diğer bir ifade ile, bazı mükelleflerin yurt içindeki ticari faaliyetlerine bağlı olarak bazı hizmetleri yurt dışında/dan almakta oldukları bu hizmetleri yurt içindeki ticari faaliyetleri ile birleştirmek suretiyle yurt içinde (Türkiye’de) yararlanmaları neticesinde belgelendirdikleri yurt dışı hizmet faturalarını gider yazmaları yanında sorumlu sıfatıyla vergilendirilmesi de söz konusu olmaktadır.
 

Benzer konular

Top