Yüz Gün Taarruzu

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,248
Takım
GALATASARAY
#1
Yüz Gün Taarruzu

Yüz Gün Taarruzu (Büyük saldırı veya kanadalıların yüz gün saldırısı olarak da bilinir), I. Dünya Savaşı'nın sonlarına doğru İkinci Amiens Muharebesi ile başlayan İtilaf Devletlerinn 8 Ağustos 1918'den 11 Kasım 1918'e kadar batıdaki merkez kuvvetlerine yaptığı bir dizi saldırıdır. Saldırılar Alman ordusunu demoralize olmasına yol açmış ve moral çöküntüsü yaşayan Alman ordusu kenara çekilmesine neden olmuş ve I. Dünya Savaşı bitmiştir. Yüz Gün Taarruzu zaferinde belirli bir strateji yoktu. Amiens Muharebesi başarısı ile başlayan ardarda yapılan ataklarala kazanılmıştı.


Arka Plan

Almanların Batı cephesinde Michael operasyonu ile başlattığı büyük saldırı Haziran 1918'de tükenme noktasına geldi. Almanlar en sonMarne Nehri'ne kadar gelebildiler. Marne-Rheims Muharebesi haziran ayında son bulmuş ve müttefikler güçlü birlikleriyle İkinci Marne Muharebesi olarak adlandırılacak saldırıya giriştiler. Almanlar mevzilerini kaybettiler ve marne civarına doğru geri çekildiler.
Ferdinand Foch artık müttefiklerin savunmayı bırakıp saldırı posizyonuna geçilmesinin önemine dikkat çekti. Amerikan ordusu artık Fransa'da büyük birlikler barındırıyordu. Bu birliklerin varlığı Fransız ordusuna moral ve güç veriyordu. Aynı zamanda ingiliz ordusu da İtalya, Sina ve Filistin Cephesi'ndeki büyük çaptaki destek kıtalarını buraya göndermişti.

Savaşlar

Amiens savaşı 8 Ağustsos 1918'de İngiliz, Kanada ve Fransız kuvvetlerinin toplam 10 tümen ve 500'ün üzerinde tank ile saldırısıyla başladı. Avusturya kolordusu, ve İngiliz 4. Ordusuna bağlı Kanada kolordusu'nun tank destekli saldırsıyla Alman ön hatları çökertildi. Bu saldırı Alman ön hatlarında paniğe ve kargaşaya yol açtı.Günün sonunda somme'nin kuzeyindeki Alman hatlarında 24 kilometre kare boşluk oluştu.Müttefikler 17.000 esir 330 silah ele geçirdi.8 Ağustosdaki Amna kayıpları 30.000 civarındaydı.Buna karşılık müttefik kayıpları ölü, yaralı ve kayıplar olmak üzere 6.000 civarındaydı.Bu Almaların moralinin bozulmasına yol açtı.Erich Ludendorff bu olayı Alman ordusunun kara günü olarak adlandırdı.
İlerleme topçu desteğiyle 8 Ağustos'tan sonra sıradışı bir başarı olmaksızın 3 gün daha devam etti. Bu üç gün içersinde müttefikler 19 kilometrekare daha yer ele geçirdiler ama bu ilk gün ki savaştan kalma yerleride kapsıyordu. Çünkü Almaların destek kuvvetleri buralara yerleşmişti. 10 Ağustos'ta Almanlar Michael muharebesinde ele geçirdikleri yerlerden sökülüp atılmaya başlanmıştı. Almanlar Hindenburg Hattı'na doğru geri çekilmeye başladılar.

Somme

Ana madde: İkinci somme muharebesi


15 Ağustos 1918'de Foch Heig'e Amiens saldırısının davem etmesini talep etti. Heig bunu reddetti ve 21 Ağustos'ta İngiliz 4. Ordusunun taze birlikleriyle yeni bir saldırı düzenlenmesine karar verdi.
Saldırı başarılı olmuştu ve Alman 2. Ordusu 55 kilometre geri itilmişti. 22 Ağustos'ta Albert ele geçirilmişti.26 ağustosta İngiliz 1.ordusu harekarı 12 kilometre daha ileriye doğru genişletti. 29 Ağustos'ta Bapaume düştü. Toplar ve mühimmatlar ileri hatlara doğru kaydırılırken aynı zamanda İngiliz saldırılarıda devam ediyordu. 31 Ağustos gecesi Avusturalya kolordusu Somme Nehrini geçerek Mont St Quentin ve Péronne'deki Alman hatlarını yardı. İngiliz 4. Ordusunun komutanı Henry Rawlinson 31 Ağustos - 4 eylül arasındaki Avusturlya ilerleyişini savaşın en büyük başarısı olarak nitelendirdi.
2 eylülde Alman güçleri bahar ayında başlatacakları taarruz yer olan Hindenburg Hattı'nın yakınlarına doğru geri çekildi.

Hindenburg Hattı

Foch şimdi Alman hatlarına Fransa ve Belçikanın Liege kentinden ortak merkezli taarruz planlıyordu. Alman ana savunması Cerny kasabasından Aisne nehrine kadar uzanan bir dizi gerilmiş istihkam mevzisinden oluşan Hindenburg hattına bağlıydı. Foch'un ana taarruz planı başlamadan önce, hattın doğusunda ve batısında kalan Alman güçleri Havrincourt ve St. Mihiel Muharebesi ile etkisiz hale getirildi.Foch ilk büyük taarruzu 26 Eylül'de Meuse-Argonne Muharebesinde Amerikan seferberlik güçleriyle başlatıldı.iki gün sonra, Belçika kralı Albert'in komutasındaki ordu güçleriyle Flanders bölgesinde taarruz başladı. Her iki atak ilk başlarda iyi gidiyordu fakat bir süre sonra lojistik problemlerden sonra yavaşlamaya başladı.Özelliklede Amerika tarafında.
29 Eylül, Haig İngiliz 4. Ordusuyla Hindenburg hattına ana taarruzu başlatmıştı. (St. Quentin Canal Muharebesi). 5 Ekim'de İngiliz 4. Ordusu Hindenburg savunmasının deriniliklerine kadar ilerleme kaydetti. Bu arada (8 Ekim) Kanada Kolordusunun önlerini açtığı 1. ve 3. İngiliz orduları Hindenburg hattını yarmayı başardı. (Canal du Nord Muharebesi)
Kaybedilen bu savaşlardan dolayı Alman yüksek komutanlığı artık savaşın sona erdirilmesinin gerektiğine karar verdiler.

Almanların Geri Çekilişi

Almanlar ekim ayının ortalarında 1914'de ele geçirdikleri topraklardan tamamen geri püskürtülmüşlerdi.Fakat bu geri çekiliş hiç bir zaman bozguna dönüşmemiştir.Müttefik güçlerinin kayıpları gücü tükenmiş Almanlardan daha fazlaydı.
 

Benzer konular

Top