1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Yüz okuma sanatı

Konusu 'Beden Dili' forumundadır ve Çağlayağmur tarafından 29 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. Çağlayağmur

  Çağlayağmur Mutlu Süper Moderatör

  Katılım:
  15 Aralık 2010
  Mesajlar:
  15.270
  Beğenileri:
  4.932
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Ankara
  Banka:
  3.947 ÇTL
  İnsan yüzü gerçekten kalbin aynasıdır. Mimiklerin derin zenginliği, kan dolaşımı sürecinin gözle görülebilmesi, sinir uçlarının yakın olması, kısacası temel duyu organlarının bu bölgede toplanmış olması, yüze bakarak vücuttaki tüm gelişmelere ilişkin fikir söylememize olanak sağlar, insan vücudundaki her türlü fiziksel ve psikolojik patolojik gelişmeler bilinçaltı aracılığıyla yüzdeki mimiklerin değişmesine neden oluyor.

  Deneyimli doktorlar, yüz ifadesine göre insanın sağlık durumu, onun bağışıklık sistemi potansiyeli ve nihayet, karakter yapısı ve psikolojisi hakkında bilgi edinebiliyorlar. Rusya'nın ünlü iç hastalıkları uzmanı G.A. Zaharin, hastanın dış görünüşüne bakarak neredeyse yüzde yüz teşhis koyabiliyordu.

  Bir zamanlar N.I. Pirogov, hatta "Hasta insanın Yüzü" haritasını çıkarmıştı. O, her bir hastalığın insan yüzünde belli bir iz bıraktığını iddia ediyordu. Fakat, insanın yüz ifadesine göre teşhis koyma yöntemi Uzakdoğu ülkelerinde (özellikle Çin ve Kore) yaygın şekilde kullanılmıştır. Tibet tıp yöntemlerini bilen hiçbir deneyimli doktor hastanın yüzünü dikkatle incelemeden teşhis koymaz. "Yüz okuma" sanatında kendi sistemini geliştirmiş birkaç ekol bulunuyor. Şöyle ki laponlar, yüzü genelde 3 bölgeye ayırıyorlar:

  *Üst (alın bölgesi)
  Bu bölge vücudun ve ruhun genel durumunu yansıtıyor.

  *Orta (kaşlardan burnun ucuna Kadar)
  Bu bölgeye bakarak insanın psikolojik durumunu görmek mümkündür.

  *Aşağı (üst dudaktan çenenin altına kadar)
  Bu bölge insanın karakter yapısını yansıtıyor.

  Deneyimli bir yüz okuma uzmanı yüz derisine, onun rengine, nemliliğine, damar ağının yerleşimine, kırışıkların yerleşimine ve derinliğine bakarak çok şey söyleyebilir. Bunların yanı sıra, "hayat çizgileri" olarak adlandırılan beş uzvun (kaşlar, gözler, burun, ağız ve kulaklar) durumu da dikkate alınır.

  Bu uzuvların orantılı olması (biçim, renk, temizlik vs.) iyi bir belirtidir. Bu uzuvların önemlilik derecesine dayanılarak, bazı alternatif tıp teşhis yöntemleri geleneksel yöntemlerle bir arada kullanılmaktadır. Bu yöntemler arasında göz irisine göre teşhis yöntemi, kulak kepçesine göre teşhis yöntemi, göz küresinin kılcal damar ağına göre teşhis yöntemi sayılabilir.

  Beş "hayat çizgisinin" ve yüzün üç bölgesinin incelenmesi, yüz okuma sanatının temeli olarak kabul edilebilir. Bununla birlikte insanın karakter yapısı ve psikolojik durumu hakkında genel bir izlenim oluşturulabilmesi için yüz kemiklerinin özelliklerini, çene biçimini ve genel yüz yapısını dikkate almak gerekir. Son olarak, bu verilerin hastanın yaşı da dikkate alınarak değerlendirilmesi gerekir.

  Hastalığımız Yüzümüzde Yazılmıştır

  Bazı insanlar doğuştan yüze bakarak İnsanın "içinden geçenleri" okuma yeteneğine sahiptirler. Biz, bazen sokaktaki falcıların hızlı ve doğru şekilde ruh halimizi, hatta geçirdiğimiz hastalıkları bilmesini hayretle karşılıyoruz. Falcının ipuçları ise aslında, bizim yüzümüzdür.

  Ruh halinin belirlenmesini belli ölçüde anlayabiliriz. Çember, oval, kare, üçgen ve yamuk şekilli yüze sahip olan insanların karakter yapılarını belirlemek o kadar da zor değil. Bu yöntem eski zamanlardan beri bilinmektedir. Peki, nasıl oluyor da yüz çizgilerine göre hastalıklara teşhis koymak mümkün oluyor?

  İşin püf noktası her bir hastalığın da hastanın yüzünde kendine özgü silinmez izler bırakmasıdır, örneğin, günümüzde yaygın olan kalp ve damar hastalıklarını ele alalım. Yüz çizgilerine göre enfarktüsü önceden haber vermek mümkündür. Bu hastalığın teşhisinin konulmasında en güvenilir belirti, çene ile alt dudak arasındaki bölgenin uyuşukluğa varacak kadar hissiyatı kaybetmesidir.

  Biraz daha yukarı göz attığımızda, üst dudakla burun arasında kırışıklığın olması kalp kapaklarının yetmezliğinden haber verir. Kalp yetmezliğinin başlangıç belirtileri dudakların zaman zaman morarması şeklinde ortaya çıkıyor. Böyle bir belirtinin görülmesi doktora başvurmak için ciddi bir nedendir. Kalp ve kan dolaşımı organları üzerindeki aşırı baskının en önemli belirtisi her iki tarafta burun ve üst dudak arasında derin ve uzun kırışıkların olmasıdır.

  Burun köprüsünün ince olması kalp nevrozunun bir belirtisidir. Kılcal damarları belirgin tümsekli kırmızı burun, arteryal kan basıncının yüksek olduğunu gösterir. Düşük kan basıncı ise genelde, burnun kımızımsı mor renk alması şeklinde kendini belirtir.

  Kalp hastalıklarının belirtisi kırmızımsı mor renk almış burun kanatları, kan dolaşımı bozukluğunun belirtisi ise kulak kepçelerinin balmumu rengini almasıdır. Şakaklar da teşhis açısından önemli bir bölgedir. Bu bölgede deri altında uzun arteryal damarın belirgin olması ve yüzün zaman zaman kızarması arteryal kan basıncının hızlı ve keskin bir şekilde yükseldiğinin göstergesidir. Bu insanlarda hipertoni krizi olasılığı yüksektir.

  Kalp sorunlarının diğer bir belirtisi de yanaklardır. Sol yanağın çökük olması kalp yetmezliği şüphesi doğurur. Genç yaşlarda kan dolaşımı bozukluğunun belirtisi saçların zamanından önce beyazlaşmasıdır. Boynun kısa olması kişinin kalp hastalıklarına yakalanma olasılığının yüksek olduğu gösterir.

  Boynu kısa olan insanlarda kalp sorunları dışında beyin damarlarının erken sertleşmesi riski de yüksektir. Sağlık sorunları konusunda yüzde bulunan bazı "kozmetik" bozukluklar da ipucu verebilir, örneğin, gözlerin altının torbalaşması ve genelde yüzün şişkin olması böbrek ve kalkanbezi sorunlarının mevcut olduğunu gösterir.

  Gözler altında mor lekelerin aniden ortaya çıkması ve uzun süre kalması birçok hastalığın varlığından haber verir. Herkesin bildiği sivilceler ise hastalığın yüzümüzdeki "haritası"dır. Onların yüzdeki yerlerine göre gerek cinsel hastalık, gerekse sindirim, sinir ve endokrin sistemi bozukluğu ve diğer bozukluk teşhisi koymak mümkündür.

  Bunların yanı sıra, deneyimli bir doktor hastanın sağlık durumunu derisine (rengine, kuruluk derecesine vs.) bakarak değerlendirebilir.

  Fotoğraflara Göre Teşhis Koyma

  Bu gün fizyognomik veriler bir çok alanlarda olduğu gibi tıp alanında da uygulamaya konmuştur. Avrupa'lı uzmanların geliştirildiği genetik sendromları tanıyabilen yeni program bu alandaki uygulamaları daha da kolaylaştırmıştır. Uzmanlara göre bilgisayar, hastanın yüz çizgilerini inceleyerek, deneyimsiz doktorlara teşhis yapmada yardımcı olabilir. Hastanın resmini kullanarak bilgisayar aracılığıyla Cornelia de Lange, Fragile X ve Wİlliams-Beuren sendromu gibi nadir görülen hastalıklar belirlenebilmektedir.

  Yeni program yüzü, 48 noktadan oluşmuş şema şeklinde sunmaktadır. Bilgisayar programı, bu noktaların konumlarım ve aralarındaki mesafeleri kıyaslayarak, veritabanından ilgili bilgileri tarayarak, hastalık patolojisini tanımlıyor.

  İlk teknolojiler olayların %60'ında doğru teşhis koymuşlardır. Program üzerinde bazı düzeltmeler yapıldıktan sonra gözler, burun, ağız ve çene üzerinde daha çok inceleme yaparak, olumlu sonucu %76'ya ulaştırmışlar. Önceleri bu alanda uygulanmış metodlar daha az verimli olmuş, yüz parametrelerinin bir bütün olarak ele alınıp incelenmesine o kadar dikkat göstermemişlerdir.

  Cornelia de Lange sendromundan eziyet çeken hastalarda benzer belirtiler bulunmaktadır. Bunlar zayıf gelişme, kısa boy, başta aşın kalın saçlar, kollarda biçimsizlik ve kalp yetmezliği gibi belirtilerdir. Bu hastalarda ayrıca, burun üzerinde kavuşan ince kaşlar, uzun kirpikler, kısa ve kalkık uçlu burun gibi belirtiler de bulunmaktadır. Bu hastalık iç organlarda yetmezlik ve önemli ölçüde entelekt zedelenmesi gibi kötü sonuçlar doğuruyor.

  Fragile X sendromu, çeşitli düzeylerde zihinsel özürlülüğe yolaçabilen kalıtsal bîr sağlık sorunudur. Hastalık, kadınlardan çok erkekleri etkilemektedir. Bu zihinsel sorunlar, hafif öğrenme güçlüklerinden, ağır zihinsel özürlülük ve davranış bozukluklarına kadar değişiklikler gösterebilir.

  Williams-Beuren sendromu hastası, "cin yüzü" olarak adlandırılan çok belirgin bir yüze sahiptir. Bu yüzün özellikleri şöyledir: Kabarık alın, göz kapakları üzerinde kalın katlar, aşağıya doğru sarkmış yanaklar, şaşı gözler, kısa burun, bir o kadar dışarı eğilmiş burun delikleri, etli dudaklar, küçük çene, büyük, fakat düzgün bir şekilde yerleşmiş kulak kepçeleri. Bunun dışında, yüksek damaklar, kuru deri, aşırı hareketli eklemler ve diğer belirtiler oluyor.

  Fragile X sendromu zamanı, genelde erkek çocuklarda aşırı büyük alın, yüzün asimetrik çizgileri, büyük çene, uzun ve ileriye çıkmış kulaklar gibi belirtiler görülmektedir. Bu hastalığa yakalanmış çocuklarda zihinsel gelişim birkaç defa düşük oluyor. Bu belirtiler çocukluk döneminde değil, büyüdükten sonra görülmeye başlar. Yeni metodu kullanarak bu hastalıkların belirtilerini öğrenerek daha erken yaşlarda teşhis koymak mümkün olacaktır.

  Almanya'nın Essen kentinde üniversitenin Genetik Bilimler Enstitüsü'nün doktoru Dagmar, çeşitli hastalıklara sahip olan 55 kişinin fotoğrafı üzerinde Wieczorek bu programı kullanmıştır. Hastaların büyük çoğunluğuna doğru teşhis konulmuş, başarı oranı %76 olmuştur.
   
 2. arz-ı hal

  arz-ı hal şşşşştttttttt Özel üye

  Katılım:
  29 Kasım 2011
  Mesajlar:
  9.004
  Beğenileri:
  559
  Ödül Puanları:
  5.980
  Meslek:
  artık sadece eş ve anne
  Yer:
  Beşitaş'ın tam ortası
  Banka:
  4.207 ÇTL
  bende bu sanata karşı ilgi vardı,çok okudum,ilgilendim işe yarıyor:D
  şimdi bakışlardan bile konuşacaklarını hissediyorum:D
   
 3. Denizhan.

  Denizhan. Kurtar Hayallerini

  Katılım:
  19 Aralık 2012
  Mesajlar:
  277
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  630
  Banka:
  15 ÇTL
  Hep merak etmiştim, teşekkürler :)
   
 4. Çağlayağmur

  Çağlayağmur Mutlu Süper Moderatör

  Katılım:
  15 Aralık 2010
  Mesajlar:
  15.270
  Beğenileri:
  4.932
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Ankara
  Banka:
  3.947 ÇTL
  YÜZ OKUMA ALFABESİ


  [​IMG]


  Yüzün hangi bölümünün büyüklüğü, küçüklüğü ve biçimi neye işaret eder, öğrenmek isteyenler için ayrıntılı bir kaynak sunuyoruz size. İşte karşınızdakinin sizi nasıl algı-ladığını için anlamak için yüz okuma alfabesi.
  ALIN
  Geniş: Entelektüel, hayal gücü kuvvetli
  Normal: Dengeli, yetenekli
  Açık: Sosyal, paylaşımcı, eli açık
  Dar: Çok dikkatli, dakik, rakamlarla arası iyi
  Dörtgen: İyi kalpli, alçak gönüllü, asil
  Dik: Bağımsız
  Yuvarlak: Hınçlı, çabuk sinirlenen
  Aşırı enli: Kibirli, övünmeyi seven
  Bombeli: İnisiyatif sahibi, uyumlu
  Çökük: Zorluklara karşı direnci olmayan, ürkek
  Aşırı küçük: Cimri, çabuk sinirlenen
  Kırışıksız ve düz: Kibarlığa yatkın, dış görünüşe önem veren, süslü​

  KAŞLAR

  Kalkık: Dinamik, hırslı, kolay sinirlenen
  Düz: Rahatına düşkün, iyimser, dünyayla barışık
  Geniş: Ufku geniş, güvensiz, hassas
  Uzun: Güçlü, dirençli
  Aşağıya doğru inen: Ters, hoşgörüsüz, kendisinden başka hiçbir fikri kabullenmeyen
  Kısa: Sakin karakterli, duygusal, aktif
  İnce: Esnek, başarılı, kolay pes eden
  Çalı gibi: Güçlü yaradılışlı, başarılı
  Kalın ve siyah: Dürüst, alçak gönüllü
  Burnun üzerinde birleşen: Çabuk sinirlenen, cimri, dengesiz, maceracı
  Kalın, aşağı doğru kavisli: Hayal gücü kuvvetli
  Gözlere yakın, hilal şekilli: Ters, başına buyruk
  Kavisli ve yüksek: Hayat aşkıyla, enerjiyle dolu
  Aşağı doğru: Centilmen, sahiplenici, ciddi ilişkiler yaşayan​  GÖZLER

  Çukur: Ciddi, gizemli, zaman zaman gaddar, sezgileriyle hareket eden
  Burna yakın: Konsantrasyonu kuvvetli, titiz, kararlı
  Büyük: Açık, kibar, sözüne güvenilir, tembel
  Küçük: Odaklanmış, özel, cesareti ve iradesi zayıf
  Ne büyük ne küçük: Asil karakterli
  Patlak: Hevesli ve meraklı
  Parlak: İhtiraslı
  Dış uçları aşağı doğru: Empati yeteneğine sahip, problemleri öngörebilen; bu nedenle de hayal kırıklığına uğramayan, merhametli

  Göz rengi:
  Koyu kahve veya koyu mavi:
  Güvenilir, ciddi
  Koyu gri: Cimri
  Gri: Sadık
  Yeşil: İsabetli karar veren, kinci ve son derece kıskanç
  Kahverengi: Diğerlerini düşünen, uysal ve uyumlu, zaman zaman sadakatsiz ve işler istedikleri gibi gitmeyince de çabuk sinirlenen
  Kestane rengine yakın: Dengeli
  Kurşuni mavi: Şair ruhlu, romantik, pratik işlerde başarısız, hayalci ve dalgın
  Siyah-kahverengi-yeşil: Enerjik.
  Siyah: İhtiraslı, ateşli, coşkulu, kurnaz
  Mavi: Hassas, çevresi tarafından çok sevilen, çevrenin sevgisine ve takdirine bel bağlayan, üstlendiği vazifelere pek düşkün olmayan

  Göz Kapakları
  Görülebilen göz kapakları:
  Verdiği sözü tutan, ilişkilerde samimiyete ve sadakate önem veren, karşısındaki kişilere karşı da aynı beklenti içinde olan
  Az görülebilen göz kapakları: İlişkilerde bağlılığa da bağımsızlığa da eşit derecede önem veren, dengeyi sağlamayı bilen
  Görünmeyen gözkapakları: Çok iyi odaklanabilen, kişisel özgürlük alanına çok önem veren ve buna saygı gösterilmesini isteyen Aşırı büyük gözkapakları: Ciddiyetsiz, düşünmeden hareket eden
  Alt göz kapakları sarkık: Alkole meyilli​
  BURUN

  Dar: Kontrolcü
  Geniş: Kendine güveni tam, iyi bir lider
  Dolgun: Güçlü, inatçı, cömert ve sabırsız
  Küçük ve kısa: Kibirli, cimri, kötü kalpli
  Dışa doğru: Lider ruhlu, idare etmeyi seven ve temsilci ruhlu
  Düz ve kalkık: Şehvetli, ihtiraslı
  Kambur: Barışçı, cömert, eli açık
  İçe doğru: Yardımlaşmayı seven, girişken
  Sivri: Çabuk sinirlenen, meraklı
  Uzun, ağza kadar uzanmış: Cesur, kahraman, akıllı, adil
  Geniş ve düz: Sosyal ama kararsız
  Burun deliklerinin duvarları kalın: İyi kalpli
  Burun deliklerinin duvarları ince: Hırçın
  Burun delikleri geniş: Sinirli
  Dairevi burun delikleri: Alçakgönüllü
  Burnun alınla birleştiği yer çökük: Şehvetli​


  DUDAKLAR


  Geniş ve düşük: Cömert
  Kısa ve kalkık: Gururlu
  Büyük: Cesur, savaşçı ruhlu
  Ensiz, büyük: Hilekar, yalancı
  Aşırı büyük alt dudak: Tembel
  İnce, ensiz: Şan ve şöhret tutkunu
  Kalın ve kalkık: Ağzı kalabalık
  Birbirine çok yakın ve sıkışmış: İtici mizaçlı, geçimsiz
  Kalın, sarkık: Zevke ve eğlenceye düşkün
  İnce ve düşük: Öz konuşan
  Üst dudak ve damak önde: Huysuz ve kavgacı​

  ÇENE

  Geniş: Otoriter, dediğim dedik
  Aşırı enli, dörtgen: Acımasız, enerji dolu, kaba
  Aşırı yuvarlak: Enerji dolu
  Dar: Yumuşak başlı
  İkiye ayrılmış: Kararsız
  İleriye doğru çıkık: İnatçı, hoşgörüsüz
  Gamzeli: İnatçı
  Keskin uçlu: Çabuk sinirlenen
  Yukarı doğru eğik: Zevkine düşkün
  Küçük: Kararsız, tereddütlü​

  YÜZ ŞEKLİ

  Enli, etli ve yuvarlak: İyi kalpli
  Aşırı uzun: Kibirli, kendini beğenmiş
  Çökük: Kötü ahlaklı
  Düz şekilli: Ters, başına buyruk ve bazen zalim
  Kemikli ve kare: Tedbirli, zaman zaman acımasız, sert, baskın karakterli
  Şişman: Maddiyatçı, eğlenceyi seven ve rahatına düşkün
  Uzun ve oval: Aptal, kendini beğenmiş
  Aşırı küçük: Bayağı
  Keskin hatlı: Alçak hislere yatkın
  Küçük: Cesaretsiz ve iradesiz
  Balon şekilli:
  İyi kalpli, alçak gönüllü
  Uzun, dikdörtgen: Asil
  Kemikli: Çalışmayı seven, ürkek
  Üçgen: Az duyarlı
  Zayıf: İhtiyatlı, derin düşünceli
  Seyrek sakallı: Dengeli
  BAŞ

  Büyük: Hassas
  Uzun, sivri çene ve sivri kafa: Yalancı, yaltaklık etmeye yatkın
  Küçük: Duyarsız, hoyrat, incitici
  Yukarı doğru ensiz: Pişkin ve yırtık​

  SAÇ RENGİ

  Sarı: Cesur
  Bal rengi: Soğuk
  Kızıl: Kurnaz
  Siyah: Korkak​
   
  Papatya bunu beğendi.
Benzer Konular
 1. TeBeSSüm
  Mesaj:
  28
  Görüntüleme:
  8.451
 2. wien06
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  2.441
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.459
 4. Suskun
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.537
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş