1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Excel yuzdeye göre rasgele sayı atama?

Konusu 'Office Programları' forumundadır ve ysnbyrz tarafından 4 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

1. ysnbyrz

ysnbyrz Üyecik

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    20
    Banka:
    0 ÇTL
    selam elimde a1 den a85 ekadar 85 hucrelik sayı var ve her sayının yanında da yuzdesi var.

d3 hucresine bu 85 sayıdan birini yanındaki yuzdeyi baz alarak rasgele sayı atayan bir formul istiyorum .(her defasında farklı sayılar gelebilecek) umarım anlata bilmişimdir.

2. YoRuMSuZ
    Avare

YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

Beğenileri:
    7.327
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.717 ÇTL
    Tam olarak ne demek istediğinizi anlayamadım anca rastgele sayı üretimi için şu formülleri dosyadaki verilere göre kullanabilirsiniz.

0 - 85 arasında tamsayı üret
    =TAMSAYI(S_SAYI_ÜRET()*85)

1 - 85 arasında tamsayı üret
    =TAMSAYI((S_SAYI_ÜRET()*85)+1)

Örneğin değeri B1 hücresinden alıp B1 deki rakam ve 1 arasında bir sayı üretmek için
    =TAMSAYI((S_SAYI_ÜRET()*B1)+1)

formüllerini özelleştirerek rastgele sayılar üretmek için kullanabilirsiniz...

3. ysnbyrz

ysnbyrz Üyecik

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    20
    Banka:
    0 ÇTL
    [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..]buraya örnek dosya attım oradaki "tamsayı" formülü rasgele sayı atarken yuzdeleri baz alsın yan yüzdesş yüksek olan sayının gelme olasılıgı daha fazla olsun.

4. ysnbyrz

ysnbyrz Üyecik

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    20
    Banka:
    0 ÇTL
    up up up up up

5. YoRuMSuZ
    Avare

YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

Beğenileri:
    7.327
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.717 ÇTL
    Konuyu tam anlayamamakla birlikte olasılık hesaplarına girdiğinizde klasik excel formülleri ile sonuca ulaşabileceğinizi sanmam. Makrolar konusunu araştırmalısınız. Makrolar konusuna uzun yıllardır uzağım. Maalesef yardımcı olamıyorum.

Sayfayı Paylaş