Zaaflarımız Ve Silahlarımız

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,140
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1
Zaaflarımız Ve Silahlarımız


Zaaflarımız Ve Silahlarımız - Ahenk Kurmak

Gözümüzü çevirip dünyaya daldığımız zaman bizi çeken arkasından sürükleyen şeylerin içerisinde ri-tim-li, rengarenk, SiMeTrİk, tatlı, akıcı, heyecanlı şeylerin olduğunu görebiliriz.
Aslında bu durum insanoğlunun neden marka giyindiğini ve neden durmadan para harcadığını anlatmıyor değil. İşin sırrı reklamların psikolojik teknikleri kullanarak seks, karizma, üstün veya güçlü olma özlemi ve sair kendini tamamlama, doyuma ulaşma eğilimimizi işliyorlar işte -> sonuç ortada:
KULLANILIYORUZ ve memnunuz (?) Çok garip ağlıyorum ama mutluyum...(?)
Reklamlar, aslında kullandığımız ürünlerin ne için üretildiğini, nasıl kullanıldığını, kalitesini, rekabet ortamı oluşturması gibi faydalarını ELBETTE es geçmiyorum.
Onların hayatımıza yada beynimize bir bilgisayar virüsü gibi girip ( ben buna psiko virüsler diyorum ) durmadan ve bundan memnun olarak hayatımızın diğer yönlerinde kullanmamız gereken paraları sadece bir kaç ürün sahibinin cebine indirmek.
Bu olay nasıl oluyor da oluyor kardeşim diyorsanız ?
Ahenk kurmak bunlardan biri.
Sizlerle anket yapılıyor. farkında olmadan insanlar psikolojik testlerden geçiriliyor. toplumun ( hedef kitlenin) duygusal alış veriş ve ihtiyaç haritaları çıkarılıyor. Ve bizlerle ahenk kurarak bizi aynalayarak bizlerle simetrik biçimde hareket ederek içine seks, mizah gibi hoşumuza giden olaylar katarak cebimizdeki pazarlarında yer alıyorlar...
ahenk kurma da nedir diyorsanız Trans Ve Değişim adlı NLP kitabında Milton Erricson' un belirttiği gibi açıklamaya çalışayım.
Ericson bir hastası içeriye girdiğinden itibaren bir sohbet havası içerisinde konuşmasını sürdürür. Hasta ne zaman terapiye başlayacağını merak etmekle birlikte Ericson'un anlattığı ilgi çekici konulara doğru odaklanmaya başlar odada iğneden ipliğe kadar herşey vardır. Hasta nereye gözünü dikip baksa o fark etmeden baktığı yer ile ilgili hadiseler anlatır konuşma okdar derinleşir ki Ericson hastanın baktığı gibi bakar, konuşma tonun da konuşur, elini onun yaptığı gibi koyar, adeta nefes alış ritmini bile hastasının ritmi ile eşitler yani hastasını aynalar ve onunla ahenk kurar. Artık uyuyabilirsin dediğinde ise hasta bilinçli bir uykuya girmiştir. Yani hipnozdadır.
Ahenk kurmak iletişimde uygulanması gereken güzel bir tekniktir. İletişim kurduğunuz kişinin oturduğu gibi oturup, el kol hareketlerinizi benzeştirip onun aksağanına yakın konuşup onun nefes alış verişi gibi verirseniz onu aynalamış olursunuz fakat bu durum aşırı fark edilir olmamalıdır aksi taktir de olumsuz sonuçlar doğurabilir..
Silahlarımıza gelince bilincimizi eğitip buna benzer haksız etkilere maruz kalmamak için bu teknikleri iyi anlayıp, insanları, filmleri, reklamları beynimizle ( bu bilinçle) yıkayarak izlemeliyiz.
Psiko virüslere DİKKAT edin..
Hayata merhaba.

Ne demiştik :
HAYATI FARKINDA OLANLAR YASAR, FARKINDA OLMAYANLAR ISE SADECE RÜZGARA KAPILIRLAR...
 
Top