1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Zarar mahsubunda indirim

Konusu 'Muhasebe' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 10 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.322
  Beğenileri:
  6.232
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.328 ÇTL
  Zarar mahsubunda indirim

  Kurumlar Vergisi Kanununun 9’uncu maddesinde kurum matrahının tespitinde cari yıl zararları ile geçmiş yıl zararlarının aşağıda belirtilen şartlarla indirim konusu yapılacağı hüküm altına alınmıştır.
  a)Geçmiş yıl zararları kurumlar vergisi beyannamesinde yıllar itibariyle gösterilir ve azami beş yıllık zarar miktarı indirim konusu yapılabilir.
  Diğer taraftan KVK’ nun 20’nci maddesi çerçevesinde devir alınan kurumların devir tarihi itibariyle öz sermaye tutarını geçmeyen zararları ile, tam bölünme işlemi sonucu bölünen kurumdaki öz sermayenin devralınan tutarını geçmeyen ve devralınan kıymetle orantılı zararları;
  -Son beş yıla ait kurumlar vergisi beyannamelerinin kanuni sürede verilmiş olması ve,
  -Devralınan kurumun faaliyetine devir veya bölünme tarihinden itibaren en az beş yıl devam edilmesi,
  şartları ile indirim konusu yapılabilir. Şartların ihlali durumunda zarar mahsubu dolayısıyla zamanında tahakkuk ettirilmeyen vergiler zıyaa uğratılmış sayılır ve cezalı olarak tahsili yoluna gidilir.
  b)Türkiye’de kurumlar vergisinden istisna edilmiş kazançlar hariç olmak üzere yurt dışı faaliyetlerden doğan zararlar beş yıldan fazla olmamak üzere;
  - Her yıl vergi matrahlarının, zarar dahil faaliyette bulunulan ülke mevzuatına göre yetkili denetim kuruluşunca denetlenmiş olması ve rapora bağlanması,
  -Söz konusu raporun aslı ile tercüme edilmiş bir örneğinin Türkiye’de ilgili vergi dairesine ibrazı,
  şartları ile mahsup edilebilir.
  Denetim kuruluşlarınca hazırlanacak raporun ekinde yer alan vergi beyanlarının, bilânço ve gelir tablosunun, o ülkedeki yetkili malî makamlarca onaylanması zorunludur. Faaliyette bulunulan ülkede denetim kuruluşu olmaması halinde, her yıla ait vergi beyannamesinin, o ülke yetkili makamlarından alınan birer örneğinin mahallindeki Türk elçilik ve konsoloslukları, yoksa orada Türk menfaatlerini koruyan ülkenin aynı mahiyetteki temsilcilerine onaylatılarak, aslının ve tercüme edilmiş bir örneğinin ilgili vergi dairesine ibrazı yeterlidir.
  Türkiye'de indirim konusu yapılan yurt dışı zararın, ilgili ülkede de mahsup edilmesi veya gider yazılması halinde, Türkiye'deki beyannameye dahil edilecek yurt dışı kazanç, mahsup veya gider yazılmadan önceki tutardır.
   
Benzer Konular
 1. Gizemli Cadi
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  6.981
 2. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  591
 3. BeReNN
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  2.095
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  844
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş