1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Zeus Kimdir? Zeus Hakkındaki Bilgiler (Yunan Mitolojisi)

Konusu 'Mitoloji' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 23 Aralık 2009 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.322
  Beğenileri:
  6.232
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.328 ÇTL
  Zeus, eski Yunan mitolojisi'nde Olympos dağının tek sahibidir.

  Gökyüzünün, şimşek ve gökgürültülerinin tanrısıdır. Çoğu zaman elinde bir şimşek ile resmedilmiştir. Rheia, zeus'u doğurur fakat zeus'un titanlar'a düşman olacağını önceden bilen titanların annesi gaia zeus'u öldürme emrini 2.ci oğlu kronos'a verir.

  Kronos rheia'ya giderek olayı anlatır ve rheia, zeus'u titanlara vereceğine dair söz verir. Fakat zeus doğduktan sonra bu sözünden vazgeçer ve zeus'u bir kartala emanet eder. Kronos gelince de bebeğe benzeyen bir taş parçasını beze sarıp [​IMG] kronosa uzatır. Kronos taşı farketmeden yutar ve geri gider, fakat gaia olayı öğrenmiştir ve oğlu kronos'u yok eder. Zeus ise bir mağarada büyür yeterli güce ulaşınca annesini ve kardeşleri hades ve poseidon'u esir eden gaia nın elinden kurtarır ve titanlara savaş açar. Titanların ruhlarını yakalayarak onları esir eder fakat en büyük titan olan atlas, bu olayı duyunca hemen savaş bölgesine gider ve tam gaia ve dört kardeşi esir olacakken onları kurtarır.

  Zeus'da atlas'ın ruhunu yakalar ve onu sonsuza dek dünyayı taşımaya mahkum eder. Kurtulan diğer titanlar yer altında daha güvenli bir yerde yaşamaya başlamışlardır ve anne titan gaia zeus'dan intikam almak için oğlu prometheus'u olympos dağındaki hayat ateşini çalmak için gönderir. Prometheus ateşi zeus dan çalmayı başarır. Gaia bu ateşle insanoğlunu yaratır ve zeus'a düşman etmek için uğraşır ama insanlar zeus'un tanrı olduğuna inanır ve ona taparlar. Gaia'nın bu planı da boşa gitmiştir. Aradan uzun zaman geçer ve zeus'un üç tane çocuğu olur; ares, athena ve feyim adlı bu üç yeni savaş tanrısı olympos dağının üyesi olurlar. Athena titanlarla dost olur . Bunu öğrenen ares, babası zeus'a bildirir zeus da athena'ya bir daha yeryüzüne inmeme cezası verir ve athena artık ares'e düşman olmuştur.Bu olayı duyan Feyim'de Ares'e düşman olmuştur. Ares'in dünyayı ele geçirmek için topladığı orduyu athena yok eder. Ares'de buna karşılık athena'nın şehri Atina'yı yıkmak için işe koyulur fakat ares Atina'ya giremez. Şehri yok etmenin yollarını düşünen ares, atina olan bir savaşı izler. Bu savaş barbarlarla Sparta'lıların savaşıdır. Yenilen Sparta ordusundan geriye tek bir kişi kalır, o da Sparta ordusunun komutanı kratos'dur. Kratos evinden ayrılırken karısına ve kızına ölmemek için söz verir. Barbar lideri ise Kratos'u köşeye sıkıştırır ve tam öldürecekken kratos düşmanını yok etmesi karşılında hayatını ares'e satar. Ares'in eline büyük bir fırsat geçmiştir. Kratos'u Atinayı yıkmak için kullanmak ister ve kratos un önerisini kabul eder ve tüm barbarları yok eder. Kratos'a kaos bıçaklarını verir bu bıçaklar üç metrelik bir zincire bağlıdır. Bu zincirler kraos'un eline yapışır. Kratos artık bir tanrı gücüne kavuşmuştur. Ares kratos'dan kartos'un köyündeki herkesi öldürmesini ister ve kratos herkesi öldürür ve geriye bir tek kızı ve karısı kalır. Ares kratos'un iredesini alır ve karısını ve kızını öldürür. Kratos artık ares'ten nefret etmektedir
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 15 Mayıs 2016
 2. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.322
  Beğenileri:
  6.232
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.328 ÇTL
  Tanrıların en büyüğüdür.Rheia ve Kronos'un oğludur.Gaia ve Uranos torunlarından birinin ölümsüzler arasında kral olacağını söylediği için. doğan tüm çocuklarını yer Kronos.Rheia Zeus'u doğuracağı gün Girit'e kaçar ve orda İda Dağı'nda bir mağarada doğurur.Kronos'a da bir bez içine taş koyup verir.Kronos Taşı yutar ve hiç bir şeyin farkına varmaz.Daha sonra Zeus babası Kronos'u yener ve kardeşlerini kusturur.Böylece üçüncü kuşak tanrıların Olymposluların hakimiyeti başlamış olur.Zeus'un Kardeşi Hades'e yer altı dünyası,Poseiodon'a Okyanusların hakimiyeti,Zeus'a Göklerin hakimiyeti düşer.Zeus Yağmur yağdırır,gökleri gürletir,şimşekler çaktırır.Troia Savaşı'ndaki rolü çok büyüktür.İda Dağı'nın tepesinde yönetir Troia Savaşını.Herşey onun buyruğuyla olur.Bazen Akhalar üstün bazen de Troialılar.Zeus buyruklarını Kartalının aracılığıyla iletir insanlara.Kartalın uçuşuna göre iyiye veya kötüye yorulur buyruk.Akhalar kötü durumdayken şöyle yalvarır Agemmemnon Zeus'a:

  "Böyle dedi,Zeus acıdı onun gözyaşına
  yok olmasın istedi ordusu,işmar etti,
  gönderdi kartalı,kuşların en şaşmaz olanını
  bir yavru geyik vardı kartalın pençesinde,
  kartal attı onu Zeus'un güzel sunağı önüne,
  orada Akhalar her şeyi bilen Zeus'a kurban keserlerdi
  Anladılar Zeus'tan geldiğini görünce kuşu,
  Saldırdılar Troyalılar doludizgin
  hepsinin savaştaydı aklı,fikri."

  Zeus Adaletli bir düzenin kurucusu ve koruyucusu sayılır.İlyada'nın son bölümünde Akhilleus,oğullarını kesip öldürdüğü Kral Primos'un korkusuzca bir gece vakti Akha Gemilerine gelip oğlu Hektor'un cesedini istemesi üzerine Akhilleus şöyle der:

  "Talihsiz adam,ne acılar çekmiş yüreğin!
  Nasıl göze aldın gemilere gelmeyi tek başına,
  Nasıl göze aldın benim gözüme görünmeyi?
  ben ki öldürdüm nice soylu oğullarını senin
  demirden bir yürek varmış göksünde.
  Hadi gel,otur şu iskemlenin üstüne,
  uyusun bağrımızda acılar
  ne yapalım yasımız çok büyükse,
  ne çıkar yürek donduran iniltilerden!
  Talihsiz ölümlülere tanrılar şu kaderi dokudu:
  Yaşayacak insanlar acı içinde.
  Ama ölümsüzlerin hiç bir kaygısı yok.
  iki tane küp durur Zeus'un eşiğinde,
  biri iyi biri kötü bağışlarla dolu.
  Zeus karıştırır bunları,sunar ölümlülere,
  iyisinden de kötüsünden de pay alır insanoğlu
  ama yalnız kötü bağıştan pay alırsa bir adam ,
  yoksul olur,hor görülür,
  zorlu açlıkla sürünür tanrısal toprağın üstünde,
  tanrılar,insanlar dönüp de bakmaz yüzüne."

  Zeus tüm bunlara rağmen evrende tek hakim değildir.Bunu Troya Savaşı'nda oğlu ve çok sevdiği Sarpedon'unun Patrakios'la teke tek döğüşünde,Sarpedon'un güç durumda kalmasına rağmen ona yardım edememesinden anlıyoruz.Troya Savaşı'nda Hektor'la Akhilleus teke tek döğüşür.Hektor uzun bir süre dayanır Akhilleus'a karşı.Ama sonunda dayanamaz geri kaçar.Troya Surlarında bir kovalamaca başlar Hektor'la Akhilleus arasında.Bütün bunları izleyen Zeus Hektor için üzüldüğünü söyler.Bu sırada Zeus'un kızı Athena çıkışır babasına.Ve Hektor'un ölümlü bir adam olduğunu ve ölümüne izin vermesi gerektiğini söyler.SOnra Zeus Athena'nın Hektor'a kurduğu tuzağa ve Apollon'un Hektor'u kaderine bırakmasına izin verir.


  Zeus'un evlilikleri:

  TANRIÇALARLA EVLİLİKLERİ
  Metis : Athena
  Themis:Hora'lar ve Moira'lar
  Dione: Aphrodite
  Eurynome: Kharit'ler
  Mnemosyne: Musa'lar
  Lero: Apollon,Artemis
  Demeter: Persephone
  Hera: Ares,Hebe,Eileithya (Hephaistos)

  KADINLARLA EVLİLİĞİ
  Alkhemene: Herakles
  Antiope: Amphion,Zethos
  Kallistro: Arkas
  Danae: Perseus
  Aigina: Aiaskos
  Elektra: Dardanos ,lasion , Harmonia
  Europa: Minos,Sarpedon,Rhadamanthys
  İo: Epaphos
  Leda: Helena,Dioskur'lar
  Maia: Hermes
  Niobe: Argos,Pelasgos
  Pluto: Tantalos
  Semele: Dionysos
  Taygere: Lakedaimon
   
Benzer Konular
 1. e-PaCk
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  933
 2. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.103
 3. Paradoks ~
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  632
 4. Paradoks ~
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.993
 5. Paradoks ~
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  868
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş