Zeytin çekirdeğinden aktif karbon üretimi

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
Katılım
20 Mys 2009
Mesajlar
14,872
Beğeniler
1,920
#1
Aydınlı genç girişimci, öncelikle savunma sanayinde kullanılabilecek 2 milyon dolarlık bir proje için çalışma başlattı.

Aydınlı genç girişimci Dış Ticaret Eğitim Uzmanı Özlem İrik, ''Dünyanın en kaliteli aktif karbonu zeytin çekirdeğinde, en önemli kullanım alanı savunma sanayinde ama bunu da dışarıdan alıyoruz'' dedi.

İrik, TOBB Aydın Genç Girişimciler Kurulu'nun Nazilli Marla Restoran'da düzenlediği basın toplantısında, TOBB'nin açmış olduğu proje yarışmasına sunacağı ''aktif karbon üretimi'' konusunda bilgi verdi.

Türkiye'nin aktif karbon üretimi konusunda çok büyük avantajlara sahip olduğunu ancak bu avantajını kullanamadığını söyleyen İrik, projeyi Makine Mühendisi Can Çakırgöz ile birlikte yürüttüklerini ve son aşamaya geldiklerini ifade etti.

Aktif karbonun hem endüstride hem de güncel hayatta pek çok uygulamada yer almasını sağlayan fiziksel ve kimyasal özelliklerinin bulunduğunu bildiren İrik, aktif karbonun hammadde seçiminde orman yangınlarında yanmış ağaçlar ve selüloz atıklarından, odundan, meyve çekirdeklerinden, kömür veya hayvansal kökenli kan veya serumlardan elde edilebildiğini dikkati çekti.

Kendi projesinde Ege Bölgesinde en çok üretilen zeytin çekirdeğini ele aldığını söyleyen İrik, dünyanın en kaliteli aktif karbonun zeytin çekirdeğinde olduğunu, yaptığı detaylı araştırmalarla tespit ettiğini savundu.

DÜNYADA 5-6 ÜLKEDE ÜRETİM

Aktif karbonun dünyada 5-6 ülkede üretildiğini Türkiye'de ise küçük çapta ancak süreklilik göstermeyen bir şekilde üretimin yapıldığını anlatan İrik, şöyle konuştu:

''En kaliteli aktif karbon zeytin çekirdeğinden, hindistan cevizi kabuğundan, ceviz kabuğundan ve kayısı çekirdeğinden elde edilebilmektedir. Bunun nedeni malzemenin selülozlarının sert olmasıdır. Dünya ve ülkemize gelen aktif karbonun tonu 4 bin-5 bin TL arasında değişmektedir. Ülkemiz belirli zamanlarda aktif karbon için yaklaşık 45 milyon dolar ödemektedir. Oysa bunun maliyetine bakıldığında ve ülkemizde üretildiğinde tonu 1000 lirayı geçmemektedir. Ülkemizin yıllık aktif karbon ihtiyacı yaklaşık 5 bin ton civarındadır. Fakat bu aktif karbonun 300 tonluk bir kısmını kendi imkanlarımızla karşılamaktayız. Aktif karbonun kullanım alanlarından en önemlisi ve stratejik olanı, 'savunma sanayide' kullanılmasıdır. Aktif karbon gaz maskelerinde kullanılarak zehirli gazlardan korunma sağlanmaktadır. Bunun yanında nükleer, biyolojik ve kimyasal elbiselerin üretiminde kullanılarak savaş durumunda askerlerimizin korunmasını sağlamaktadır.''

İrik, savunma sanayinin sistem tedariki için Türkiye'nin her yıl önemli miktarda harcama yaptığını, kendi üretimlerinin yeterli olmadığı için yurt dışı alımlarda her fiyata 'evet' demek durumunda kalındığını kaydetti.

HEDEF 3 BİN TON ÇEKİRDEK

Projesinin yaklaşık 2 milyon dolarlık bir proje olduğunu ancak ürün maliyetini düşürerek, proje maliyetinin de aşağıya çekilebileceğini dile getiren İrik, proje ile yılda 3 bin ton zeytin çekirdeği hedeflediğini, zeytinin olmadığı dönemde diğer ürünlere yönelebilineceğini ifade ederek, ''Bu projemizin TOBB'nin 'bir projem var' yarışmasında ilk 20 arasında gireceğini düşünyorum. Şayet bunu başarırsak bir çok yatırımcıyla görüşme olanağımız olacaktır'' diye konuştu.

GENÇ GİRİŞİMCİLERDEN DESTEK

TOBB Aydın Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ömer Özkaya aktif karbon üretimi projesinin bağımsız bir proje olmasına rağmen son derece önem verip, desteklediklerini kaydetti.

Özkaya, ''Projeye sahip çıkmamız lazım. Daha küçük miktarlarda daha küçük rakamlara projenin hayata geçirilme avantajı çok önemli. Proje için planlanan 2 milyon dolar Aydınlı iş adamlarının dsteğiyle kolaylıkla bulunabilir'' dedi.
 

Benzer konular

Top