Zihinsel Yetersizlik

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
62,011
Beğeniler
6,265
Takım
GALATASARAY
#1
Dünya sağlık örgütünün (WHO) verilerine göre dünya nüfusunun % 3'ü zihinsel engelli. Ülkemizde ise zihinsel engelli birey sayısının 3 milyon civarında olduğu var sayılmaktadır. İnsanlığın var olması ile birlikte, hem tüm insanları ortak kılan hemde bir birinden ayıran bir özellik olarak olarak kabul edilen zekanın günümüze kadar Binet, Wechsler, Thorndike gibi birçok bilim insanı ve otorite tarafından değişik tanımları yapılmıştır.


Genel olarak zekayı bir potansiyel olarak kabul edelim ve tam ortasından bir çizgi geçtiğini var sayalım. Doğal olarak bu çizginin alt ve üst bölgeleri olacaktır. Buna göre çizginin üstü olumlu ve derece derece yükselen bir yeterlilik olarak kabul edilirken, çizginin altı ise yetersiz ve derece derece azalan bir durum olarak kabul edeceğiz.

İşte tam bu noktada çizginin altında yer alan çocuklarda zihinsel yetersizlik (gerilik) durumu görülebilir. Zihinsel geriliğin tanımı da birçok otorite tarafından yapılmıştır. Günümüzde Özel Eğitim alanında olagelen yeni gelişmeler ve bakış açıları perspektifinde bu tanımlar dahada netlik kazanmıştır. Ancak geçmişten günümüze değin yapılan “Zihinsel Yetersizlik” tanımları genel olarak, “Doğum Öncesi, sırası ve sonrası süreçte multifaktöryel (birçok nedene) bağlı olarak çeşitli gelişim alanlarındaki yetersizlikler, normallerden önemli derecede gerilik veya sınırlılık olduğu ve oluşan tahribatların etkisine göre derecelendirilen (gruplandırılan ) bir durum olduğu şekilindedir.

Bu gruplar genel olarak söyledir,

a) Çok ağır düzeyde zihinsel gerilik (İdyo)

b) Ağır düzeyde zihinsel gerilik (Embecil)

c) Öğretilebilir zihinsel gerilik (Debil)

d) Eğitilebilir zihinsel gerilik (Moran)

e) Ağır öğrenenler (Sınır düzeyde olanlar) Şeklindedir.


Dünyadaki her birey biriciktir ve ayrı bir değerdir. Bireyin şu veya bu şekilde farklı olması bu değeri etkilemez. Bu bireylerin da ilgi, sevgi, bakım, koruma, eğitim, istihdam gibi gereksinimleri vardır.

Bu bireylerin değerli olduklarını hissettirelim ve kendilerine olan güvenlerini örselemeyelim. Toplumsal gelişimlerine katkı sunmak için çeşitli sosyal aktivitelere katılımlarını sağlayalım. Birçok gelişim düzeyinin normal bireylere göre yavaş seyrettiğini ancak pek çok işin bizim desteğimizle başarabileceklerini bilelim. Uyulması gereken kuralları açık net ve kesin söyleyelim. Çok sık tekrarlayalım.

Kendini ifade edebileceği ortamı hatırlayalım, ona cesaret verelim ve çabasını ödüllendirelim. Onların yapacaklarını biz üstlenmeyelim. Aile okul ve diğer eğitimciler olarak hepimiz bu bireylere karşı aynı tavrı sergileyelim. Olumlu yaptığı her işi içten övgü ile tekrar ettirelim. Yapamadıklarını hoş görelim. Hastalık ve kazalara karşı koruyucu olalım. El becerilerini geliştirici çalışmaları ve sosyal hayata ilişkin her türlü işi sık sık yaptıralım. Kendisi ile ilgili (özbakım) işlerini gereken yaşlarda öğrenmesini sağlayalım.
 
Top