Zıpkın Atan Deniz Salyangozu

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,729
Beğeniler
5,012
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#1
Bir deniz salyangozu türü olan Conus striatus, zıpkın atarak avlanır! Evet yanlış okumadınız! Bildiğiniz, balıkadamların kullandığı zıpkınlara benzeyen bir sistemle avlanır. Salyangoz, emme borusundan 1,5 mm’lik minik zıpkınını fırlatarak avı olan balığını vurur. Zehirli zıpkın, balığın sinir sistemi felç eder ve salyangoz bu şekilde beslenir.

Bu salyangoz, vücudunda her an kullanılmaya hazır 50 kadar zıpkını tutar. Ucu çatallı bir balık kılçığını andıran bu zehirli zıpkınları, vücudunun dışında zehir keseciği denilen odada bulundurur ve fırlattığı her zıpkının yerine yenisi üretilir.

Şimdi bir düsünelim, sadece bir kabuk ve birkaç gram jölemsi etten oluşan, aklı ve düşünme yetisi olmayan bu canlı, bu avlanma tekniğini kendi başına geliştirmiş olabilir mi?

Peki, bu derece karmaşık sistemlerden oluşan bu canlı tesadüfler eseri oluşmuş olabilir mi? Tabiki olamaz! Allah yarattığı her canlıyı, içinde bulundurdukları mükemmel sistemlerle birlikte, biz insanlar O'nun yaratma sanatını görüp O'nun kadrini hakkıyla takdir etmeye çalışalım diye yaratmıştır."Sizin yaratılışınızda ve türetip-yaydığı canlılarda kesin bilgiyle inanan bir kavim için ayetler vardır." (Casiye Suresi, 4)
 
Top