Ziyafet Masalarının Biçimleri

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,253
Takım
GALATASARAY
#1
ZİYAFET MASALARININ BİÇİMLERİ

Bilindiği gibi ziyafet bir amaca dayanılarak yapılan sosyal toplantılardır.
Nişan Düğün yemekleri Yıl dönümleri kutlamalar için verilen davet türleridir.
Davetler kişi adedine salonun durumuna kullanılacak yeme içme araçlarının durumuna göre düzenlenir. Çok fazla sayıda davet yapılıyorsa davetin başka bir salonda verilmesi uygun olabilir. Davetliler için düzenlenen klâsik masa biçimleri yuvarlak dik dörtgen U biçimi tarak biçimi daha fazla sayıda olan davetliler için orjinal masa tipleride düzenlenebilir.

Masa yüzeylerinin genişliği 1.30 yüksekliği 0.80 cm. ölçüde olmalıdır. Her kişi arası 0.70 cm. olarak hesaplanmalıdır. Masalarda kişiler arasındaki aralık her kişinin yemek tabaklarının ortasından diğer yandaki kişiye ait olan yemek tabağının ortasına kadar olan ölçüdür.

(T) Biçimi Masalar:
20-50 kişilik ziyafetler için uygundur. Böyle bir masada şeref yeri bir iki üç dört beş vb. olarak devam eder. a b c d arasındaki yerlere yersizlik problemi olmadığı takdirde kimse otur-tulmamalıdır. Bu tarz masa düzeni genellikle beğenilmez (Şeref yeri) diğer davetlilerden kesinlikle ayrılmıştır.
Bu tip masa düzeninde a b c d e f arasındaki yerlere yersizlik problemi olmadığı takdirde kimse oturtulmamalıdır. Şeref yeri 1 2 3 sırasıyle yanlara doğru devam eder.

Tarak Biçimde Masa:
a bc d e f arasındaki yerlere kimse oturtulmamalıdır. Bu tip masa düzeninde kalabalık yemek davetleri için uygundur. Dişlerin sayıları ve uzunlukları salonun biçimine ve davetli sayısına bağlıdır. Tarağın dişlerini kapsayan masalar arasında servis akımını kolaylaştırmak için en az ikişer metre aralık olmasına önem vermelidir. Masa düzeni her ne biçim olursa olsun kişiler arası G.70 olmasına dikkat edilmeli (servisi kolaylaştırması yönünden) tarağın dişsiz bölümü şeref yerini kapsar.

Orijinal Biçimde Masa:
Orjinai tipte düzenlenmiş davet masası biçimi çok fazla sayıda kişi adedine göre hazırlanmıştır. Burada ortada bulunan dik dörtgen masalara yerleştirilen davetliler şeref mevkini kapsar.

Yuvarlak Biçimde Masa:
Yuvarlak masalarda verilen yemek davetlerinde kişiler bir birlerini kolaylıkla görebilir burada şeref yeri salona hakim bir bölümün olması dikkate alınarak yerleştirme yapılır. Yuvarlak masalar gruplaştırmada az yer kaplar. Masalar düzenlendikten sonra bir plân dahilinde davetlilerin isimleri ve yerleri saptanır.

Dikdörtgen Biçimde Masa:
Dikdörtgen masalar az sayıda verilen davetlerde yerleştirilmesi kolay bir masa tipidir. Şeref yeri masanın orta kısmıdır 1 2 3 4 5 6 olarak şeref yeri karşılıklı devam eder.
 

Benzer konular

Top