Zor durum halinde vergi süresinin uzaması

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,252
Takım
GALATASARAY
#1
Zor durum halinde vergi süresinin uzaması

Süre uzatım hallerinden bir diğeri de zor durum halinde ek mühlet verilmesidir. Zor duruma düşmeleri nedeniyle vergi ile ilgili ödevlerini yerine getiremeyenlere kanuni sürenin bir katını aşmamak üzere ek süre verilebilir. Kanuni sürenin 1 aydan kısa olması durumunda bir ayı geçmemek üzere Maliye Bakanlığınca münasip bir süre verilir. Maliye Bakanlığı bu yetkisini tamamen veya kısmen yerel yönetimlere devredebilir.
Zor durum nedeniyle ek süre verilmesi şartları VUK’nun 17’nci maddesinde açıklanmıştır. Buna göre zor durumda bulunan kişinin bu durumu yazı ile istemde bulunması, ek süre verecek makamın istemde bulunan kişinin bildirdiği zor durum halini kabul etmesi ve ek süre verilmesi durumunda kamu alacağının tahsilinin tehlikeye düşmemesi gerekir.
Zor durum halleri madde metninde belirtilmemiş, bunun takdiri idareye bırakılmıştır. Dolayısıyla hangi halin zor durum hali sayılacağı ve bu halin vergi ödevlerini süresi içinde yerine getirilmesine engel olup olmadığı idare tarafından takdir edilmektedir.
 

Benzer konular

Top