Zübeyde Hanım'ın Sır Vasiyeti (Atatürk Düşmalarına ithaf olunur)

wien06

V.I.P
V.I.P
Katılım
30 Ags 2007
Mesajlar
6,184
Beğeniler
155
Yaş
49
Şehir
Viyana
#1

Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım öyle bir vasiyette bulundu ki herkesi şaşırttı! İşte elleri öpülesi annenin o önemli vasiyeti;

Darüşşafaka’nın arşiv ve müzesinde yapılan tarama sırasında Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın 1921 tarihli ve 20 bin kuruşluk bağışı içeren bir vasiyeti ortaya çıktı. Vasiyetin değeri ise 2 milyon civarı. Zübeyde Hanım'ın bir de Kadir Gecesi vasiyeti var!
Zekeriya Yıldırım Başkanlığındaki Darüşşafaka Cemiyeti yönetimi, arşiv ve müzede yenilemeler yaparken, Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın 1921 yılında Darüşşafaka’ya 20 bin kuruşluk bağış yaptığını içeren vasiyetini gün yüzüne çıkardı.

Yıldırım, "Kuruluşu 1863’e uzanan Darüşşafaka, tarih boyunca bağışlarla yaşayan bir kurum. Darüşşafaka, Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’dan ablası Makbule Ata’ya, Sait Faik’e uzanan değişik kesimlerden bağış ve destek görmüştür" dedi.

Darüşşafaka Cemiyeti Genel Sekreteri Adnan Dovan, İş Bankası hisselerinden yola çıkarak yaptıkları hesaplamayla, Zübeyde Hanım’ın bağışladığı 20 bin kuruşun değerinin bugün 2 milyon liraya denk gelebileceği sonucunu çıkardıklarını bildirdi.

Zübeyde Hanım’ın Darüşşafaka’ya bağış belgesinde çok ilginç bir şartı da bulunuyor. Dindar bir Müslüman olan Zübeyde Hanım, bağış belgesinde her yıl Kadir Gecesi’nde bir Darüşşafa öğrencisinin Hatmi Şerif (Kuran-ı Kerim’i baştan sona okumak) icra etmesini ve bundan hasıl olacak sevabı, başta Hazreti Muhammed ve ailesi olmak üzere enbiya ve evliyalara, kendi gelmiş geçmiş aile efradının ruhlarına bağışlanmasını şart koşmuş.


Kaynak:Ulusal Basın
 
Katılım
7 Şbt 2007
Mesajlar
1,111
Beğeniler
19
Şehir
VAN
#3
Bu Güzel Haberi Bizimle Paylaştığın için yürekten teşekkürler, bence de Atatürk düşmanlarına güzel bir ithaf olmuş; Bu Haberi tüm ulus olarak göğsümüzü kabartarak izledik, Ama Bizleri kıran daha çok, Bu Vasiyyetin yerine getirilmemesi, Ve Bu Haberi Ulusal basına verirken yazılan Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım öyle bir vasiyette bulundu ki herkesi şaşırttı! Niye Şaşırtsın ki! Böyle saçmalıkmı olur ne demek şaşırttı. Her Müslüman'ın yapması gereken güzel bir örnek, haksızmıyım.
 
Katılım
26 Mys 2008
Mesajlar
456
Beğeniler
19
Şehir
Ülkemin her karışı
#4
Normalde şunu söylemek yanlış olur kanımca. "Her dindar annenin ya da babanın evladı dindar olur" yada " dindar olmayan birinin evladı da dine uzaktır.". Bu genelleme yanlış ancak bunu Atatürk için söylemiyorum.O'nu tanımayanlar için konuşmak çok kolay.Tanıyanlar da hala ne çok tanımadıkları yönü olduğunu fark ediyorlar.Bu arada ahbeabi'nin yorumu da çok güzeldi.Evet bu vasiyetin uygulanmaması çok üzücü bence de. Eeeee,Zübeyde Hanım dindardı da paradan yararlanılmasını sağlayanlar pek değil galiba.Bu çağda yakışır mı canım :) !!!
 

Benzer konular

Top