• Merhaba Ziyaretçi
    "En Güzel Ekran Resmi Yarışması" içiin anket açıldı. İlgili ankete BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de ankete oy vermeye davet ediyoruz...
Kaynak ikonu

Mevlana Celaleddin Rumi'de Din ve Yabancılaşma -

İndirmek için giriş yapınız
Sosyolojinin önemli konularından biri olan yabancılaşma, modern toplumlarda farklı düzeylerde tartışılmaya devam etmektedir. Bu makale, yabancılaşma konusunu din ile ilişkileri içinde Mevlâna Celâleddin Rûmi'nin eserleri çerçevesinde analiz etmeye odaklanmıştır. Öncelikle belirtilmelidir ki, Mevlâna'da yabancılaşma, “kendine yabancılaşma” çerçevesinde insan odaklı olarak sorunsallaştırılmıştır.

İnsanın aslına rücu etmesi, yabancılaşmanın aşıldığı nokta olarak belirir. İnsanın “aslı”ndan koparak dünyaya gelişinin ardından, aslı ile bağını zayıflatan her unsur, Mevlâna'ya göre yabancılaşmanın bir göstergesidir. Mevlâna “aşk” ve “Tanrı” odaklı bir anlayışla bu yabancılaşmayı aşmaya çalışır. Bu bağlamda genelde din, özelde vahdet-i vücut anlayışı, yabancılaşmayı telafi edici bir işlev görmektedir. Dolayısıyla din, insan doğasına uygun, ileri uçlara sıçrayış imkânı vermektedir.

Boyut: 1.2 MB
Gönderen
Mc_ÖRGE
İndirilme
0
İlk yayınlama
Son güncelleme
Değerlendirme
0.00 star(s) 0 ratings

Mc_ÖRGE ait diğer kaynakar

Top