• Arkadaşlar, bu sıralar imgur üzerinden gösterilen resimlerle ilgili proxy sorunu var sunucu kaynaklı.. Sorunun çözümünü arıyoruz geçici bir sorun olduğunu varsayıyorum....

118 li Numaralar Halkı Kazıklıyor

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Son dönemde sıkça yayınlanan bilinmeyen numara servisi reklamları vatandaşların faturalarına olumsuz yansıdı.

Birçok kişinin ücretsiz zannederek aradığı 118XX'li hatların ücretli olduğunu belirten Bursa Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, her operatörün farklı fiyat tarifesi uyguladığını dile getirdi.

Dernek binasında basın toplantısı düzenleyen Sıtkı Yılmaz, son günlerde televizyonlarda reklamı yapılan çağrı merkezi firmalarının ücretlendirme konusunda farklı tarifeler kullandığına dikkat çekti.

Vatandaşların, 118XX'li hatları ya ücretsiz zannettiğini ya da hepsinin aynı tarifeyi uyguladığı yanılgısına düştüğüne dikkat çeken Yılmaz, bu konuda çok fazla şikâyet aldıklarını belirtti.

Her firmanın zaman ve ücretlendirme periyotlarının farklı olduğunu aktaran Yılmaz, şu bilgileri verdi: "Cepten '118XX'li hatları armanın ücreti farklı, sabit telefondan aramanın fiyatı farklıdır. Firmanın kendi hattından 118XX'i aramanın ücreti farklı, başka firmaların hatlarından aramanın ücreti farklıdır. Tanıtımlar yeni yapıldığı için tüketici bu durumu yeterince bilmemektedir. Hatta vatandaşlarımız, bu hatları eski 118'in devamı olarak görmektedir."

Televizyonlarda reklamı yayınlanan bir 118XX'li hattın reklamının Tüketici Yasası'nın 16. ve 17. maddesiyle Ticari Reklam ve İlanlara İlişkin İlkeler ve Uygulama Esaslarına Dair Yönetmeliğe aykırı bulunduğu için durdurulduğunu ve ilgili firmaya 68 bin 678 TL idari para cezası kesildiğini dile getiren Yılmaz, "Bu konudaki reklamların genellikle eski bir bilinen 118XX'li hattın yeni numarası diye bir algılama oluşturması, tüketici için yanıltıcı bir durumdur. Firmaların bundan şiddetle kaçınmaları gerekir." dedi.

118XX'li bir hattan telefon numarası öğrenmenin bedelinin 3,45 lira olduğuna işaret eden Yılmaz, şöyle konuştu: "Bu nedenle tüketicilerimizin bilmediği hatları kullanırken dikkatli olmaları ve hakkında bilgi sahibi olmadığı ve ücret tarifesini bilmediği hatlardan hizmet almak için acele etmemelerini tavsiye ediyorum. 118XX'li hatlardan söz etmişken 3 rakamlı telefonların da ücrete tabi olduklarını bir kez daha hatırlatıyorum."

Türkiye'de lisans alan 8 şirket bulunduğunu belirten Yılmaz, 118XX'li numaraların tarifeleri hakkında ise şu bilgileri verdi:
  • 11811 (Telekom): GSM operatörlerinden aramanın dakikası 0,646 lira.
  • 11842 (Vodofon): Kendi operatörlerinden aranmanın dakikası vergi dahil 0,56 lira.
  • 11832 (Tukcell): Kendi operatörlerinden aranmanın dakikası 4 SMS-8 kontör.
  • 11855 (Avea): Vergiler dahil dakikası 72.71 kuruş. Faturasız hatlar için 8 kontör.
  • 11818: Vergiler hariç dakikası 83,5 kuruş.
  • 11824: Vergiler dahil 1, 24 lira.
 

Top