• Arkadaşlar, bu sıralar imgur üzerinden gösterilen resimlerle ilgili proxy sorunu var sunucu kaynaklı.. Sorunun çözümünü arıyoruz geçici bir sorun olduğunu varsayıyorum....

150 Yılda Bir Gerçekleşen ‘Süper Mavi Kanlı Ay’ 31 Ocak'ta

AybüKe

Korkunun da Ecele Yok ki Faydası!!!
V.I.P
150 Yılda Bir Gerçekleşen ‘Süper Mavi Kanlı Ay’ 31 Ocak'ta!
Muhtemelen hayatınızda 1 defa görebileceğiz astronomik bir olay olan doğa olayı, 31 Ocak gecesinde ülkemizden de gözlemlenebilir olacak. NASA’nın açıklamasından hareketle bu doğa olayını nasıl izleyeceğinizi açıklıyoruz.

Dünya ve biricik uydusu Ay arasındaki astronomik dans devam ederken, iki cisim birbirine pek çok kez yakınlaşıyor ve uzaklaşıyor. Bu dans sırasında, yaşamımız için önemli bir etken olan Ay, normal zamanlardan oldukça farklı şekillerde gözlemlenebiliyor. Kırmızı Ay ve Süper Ay gibi önemli olayları geride bıraktığımız 2017 yılından sonra, 2018’in ilk ayının sonunda yaklaşık 150 yılda bir gerçekleşen efsane yeniden gözlemlenecek.

En son 152 yıl önce, 31 Mart 1866 gününde gözlemlenen bu nadir Ay tutulması olayı, Süper Mavi Kan Ayı olarak biliniyor. Bu fenomen, daha önce ayrı ayrı gözlemlediğimiz Süper Ay, Mavi Ay, ve Kanlı Ay fenomenlerinin aynı anda yaşamasıyla gözlemleniyor.On Jan. 31, 3 lunar events will come together in an unusual overlap that’s being called a super blue blood moon. See how this celestial rarity will help @NASAMoon scientists observe what happens when the lunar surface cools quickly during a lunar eclipse:

Ocak 31'de 3 Ay olayı bir araya gelecek ve Süper Mavi Kanlı Ay'ı oluşturacak. Bu nadir ve alışılmadık göksel olayı takip etmek için @NASAMoon bilim insanlarının açıklamalarını takip edin."

1 saat 16 dakika sürmesi beklenen tutulma olayı, Türkiye dahil pek çok ülkeden gözlemlenecek. Aynı zamanda hava koşullarından ya da farklı şartlardan dolayı çıplak gözle olayı izlemeyecekler için internet üzerinden çeşitli canlı yayınlar da sunulacak.Söz konusu yayınları Kaliforniya’da bulunan Griffith Gözlem Evi’nin buradaki resmi YouTube sayfasından ve NASA’nın @NASAMoon isimli Twitter hesabından takip edebilirsiniz.
 

Top