• Arkadaşlar, bu sıralar imgur üzerinden gösterilen resimlerle ilgili proxy sorunu var sunucu kaynaklı.. Sorunun çözümünü arıyoruz geçici bir sorun olduğunu varsayıyorum....

28 Ocak 1854 Mülkiye Mektebi -Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi açıldı

Suskun

V.I.P
V.I.P

28 Ocak 1854 Mülkiye Mektebi
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi açıldı

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF), bilinen adıyla Mülkiye, Türkiye’de maliye, iktisat, siyaset bilimi ve kamu yönetimi, işletme, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri, uluslararası ilişkiler alanlarında yüksek öğrenim sağlayan en köklü kurumdur.

Mekteb-i Mülkiye 12 Şubat 1859 tarihinde Abdülmecit döneminde kurulmuştur. Kökleri İstanbul'un Yıldız bölgesine dayanan okul, cumhuriyet kurulunca başkent Ankara'nın Cebeci semtine taşınmıştır. İsmet İnönü döneminde dilin Türkçeleştirilmesine uygun olarak 4 Aralık 1938 tarihinde adı "Siyasal Bilgiler Okulu" olarak değiştirilmiştir. 5627 sayılı Siyasal Bilgiler Okulu'nun Siyasal Bilgiler Fakültesi Adıyla Ankara Üniversitesine Katılması Hakkında Kanunun 3 Nisan 1950'de yürürlüğe girmesiyle bugün kullanılan "Siyasal Bilgiler Fakültesi" adını almıştır. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi sosyal bilimler alanında Türkiye'nin en önde gelen okulu konumundadır ve üstlenmiş olduğu misyon ve görünürdeki vizyonuyla da Türkiye'nin gelecekteki başarılı yönetici ve kişilerinin yetişirilmesi konusunda öncü duruşunu devam ettirecektir. Her yıl mayıs ayının ilk haftasonunda geleneksel inek bayramı kutlamaları yapılmakta, bu şekliyle Mülkiye öğrencilerinin çalışkanlığının yanı sıra sosyalliği de ön plana çıkarılmaktadır.Aynı zamanda inek bayramlarının temeli, eleştiriye dayanmakta olup yapıcı olmak kaydıyla fakülte öğrencilerinin okudukları bölüm fermanlarıyla dekanlıktan başlamak kaydıyla okul içindeki her eleştiriye açık unsur eleştirilmektedir.
 

Top