• Merhaba Ziyaretçi
    Yarışma konusu belirlemek için açılan ankete BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de ankete oy vermeye davet ediyoruz...

80'lerin ve 90'ların sözcük kirliliği yaratan kalıpları

Absent

Özel üye
ALO NE KOYİM:
Aslı "Alo ne okuyayım" şeklinde ve Mustafa Keser tarafından telefonla cani: yayına katılan izleyicilere sorulmaktaydı. Ancak zamanla okuyayım, koyayım oldu. Bu söz özellikle 90'larda büyük gelişme gösteren Merter ve Zeytinburnu tekstil esnafı arasında popüler oldu


KUSURA BAMYA
Süper zeka bir laf cambazı tarafından icat edildiği sanılan bu muhteşem kelime oyunu,tahminen ilkokulun birinden tüm ülkeye dalga dalga yayıldı. Oldukça kusurlu bir hatıra olarak tarihe geçti.


HALT DUMMKOPF
İşte "Bizimkiler" dizisinin en meşhur repliği. Almanya'dan gelmiş olan Davut Usta birazcık sapık olan oğlu Halis merdivenleri ikişer çıktığında bile ona Almanca "Dur, aptal" anlamına gelen bu sözü söylüyordu. Büyük bir kitleye Almanca iki kelime öğretti. Zamanla birçok kişi "Ja, VVunderbar, Weiter" gibi kelimeleri de öğrendi.


KIL OLDUM ABİ
Tarkan'ın "Kıl oldum" şarkısına ait olan bu replik de geçmiş zamanda bir evlat gibi sahiplenildi. Unutulmasına en sevindiğimiz kalıplardandır kendisi.


ZIT TOKAI
Karşısındaki kendisini anlamaymca, anlaşılır konuşmak yerine "Zıt Tokai" diyen 90'lar insanları o dönemde tartışılmaya başlanan iletişim kopukluğu sorununun pankart taşıyanı,bayrak sallayanıydı.


MARABA TELEVOLE
İşte en büyük kâbusumuz. Toplumsal cinnet sebebimiz. Maradona'nın çok az sevimli versiyonunu mu istersiniz, Levent Kırca'nın biraz önce sarhoş taklidi yapmış gibi duran versiyonunu mu? ikisini de istemezsiniz değil mi? Ama o zamanlar kimseye "ister misin?" diye sormadılar


AĞZI OLAN KONUŞUYOR
Bir reklam sloganıydı. Özellikle siyaset tartışmalarının, kahvehane, berber sohbetlerinin değişilmez söz öbeği oldu. Konuşmayı tekeline almak isteyen, kimseleri beğenmeyenlerce benimsendi.


NE KODUN LA KAFANA?
Levent Kırca'nın bir skecinden ortaya çıktı. Kafasına balta saplanmış olarak eve gelen bir adamın eşi ona bu soruyu soruyordu. Bir ara herkes birbirine bunu söylediği için şapka, bere takan kalmamıştı.


CORÇ
Hakan Peker, "Hey Corç" isimli şarkısını yaparken dillere dolanmasını amaçlasa da, herhalde böyle bir felakete yol açacağını bilmiyordu. "Aynı malı deme Corç" şeklinde bir reklâm bile vardı. Uzunca bir süre isimleri büyük çoğunlukta "Ahmet, İrfan, Sezai,Zeynel" olan insanlar birbirlerine "Corç" diye hitab ederken, milletten para dilenmek de gayet normal kabul edilmeye başlandı.


HERILD YANİ
Dilimizin yakın tarihinin en büyük utanç kaynaklarından biri, tarihe gömülüşü belki de en hayırlı deyiş.


MORUK
Karşındakini yererek sevme ekolünden çıkan bu sahte hörmetli hitab kelimesi, her yaştan beyni pörsümüşlerin sloganıydı. "Öyle değil mi moruk?" seklinde kullanılırdı.
 

AybüKe

Korkunun da Ecele Yok ki Faydası!!!
V.I.P
Bu kelimelerin çoğunu hatırlıyorum çılgın bedişin sevinme şekli heyo heyo da vardı hatta:)
 

Papatya

My everything.
V.I.P
Ben kıl oldumu halen kullanırım :P kıl olduğum insanların varlığı buna sebep oluyor üzgünüm ya. :P
 
Top